VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protivínský vlastivědný klub tentokrát hovořil o antropologii

Protivín - V úvodu besedy, která se konala ve čtvrtek 22. března, paní Věra Piklová představila přítomným antropologa, doc. RNDr. Pavla Bláhu, CSc. Ten se v první části zaměřil na stručnou charakteristiku antropologie a ve druhé na střípky ze svého bohatého života.

26.3.2018
SDÍLEJ:

Beseda Protivínského vlastivědného klubu.Foto: Radek Lenemajer

Na začátku zmínil několik oborů antropologie, mj. kostní, fyzickou, kulturně sociální či růstovou antropologii. Ta se zabývá vývojem od dětství a tím mají referenční data dětští lékaři, endokrinologové, ad. Relativně opomíjeným oborem je ergonomická antropologie, př. jak se vám sedí na židli, jestli vám sedí boty či oblečení. Podle pana docenta jsme byli světovou velmocí ve výrobě obuvi. Nadpoloviční většina se vyvážela. Dnes je tomu obráceně, obuv se dováží, většinou z Číny. Je nekvalitní a nepružná. Rodiče, kteří ji dětem kupují, jim tak mohou od počátku poškozovat vývoj chodidla. A pro zajímavost: kdo chce podpatek vyšší než 5 cm, ničí si klenbu nožní.

Dítě se nevyvíjí rovnoměrně. Jsou vývojová období, která jsou rychlejší, pak pomalejší. Pan docent doplňoval svá slova projekcí tabulek s referenčními daty. Např. průměrná tělesná výška se mezi lety 1951 – 2001 zvýšila v průměru o 8 cm. U žen ve stejném období je to o 2 cm. Před více jak sto lety přitom byla průměrná tělesná výška u mužů necelých 168 cm (r. 1870) a u žen něco málo přes 158 cm (r. 1880).
Na dvou grafech pan docent posluchačům ukázal vývoj BMI od 50. let. Nejzajímavější zjištění pro všechny přítomné byl fakt, že v 50. letech byl podíl obézních matek v grafu větší než v současnosti. Připomněl ale, že bylo tehdy 68% žen v domácnosti, dnes tomu tak není. Podíl obézních otců se v současnosti zvyšuje (11%). A obezita u dětí rovněž. Dětská populace je dnes zatížená televizí či počítači a nemá dostatek pohybu.

V druhé části besedy se věnoval svému životu. Vzpomínal na dětství i na protivínskou školu, kam chodil. Nedílnou součástí vzpomínek byly i Žďárské Chalupy, kde s rodiči bydlel a odkud chodil po louce (dnes hráz rybníka) do školy. Vzpomínal, jak v zimě ti mladší museli prošlapávat ve sněhu cestu těm starším. O gymnaziální třídě mluvil jako o pokusné dvanáctiletce. Tehdy museli chodit na praxi – oni do Kovosvitu. Velmi rád vzpomínal na „matikáře“ pana učitele Talafouse. I na Přírodovědecké fakultě, kde vystudoval obor biologie – chemie, byla matematika. Pan docent v souvislosti s plánovanou povinnou maturitou z matematiky vyjádřil názor, že současní absolventi pedagogických fakult ji sami nemohou učit, protože ji jako takovou prostě neumí.

Součástí jeho dalšího profesního života byly výzkumy, mj. v Nížkově v kostnici, kde bylo 426 lebek. Pro zasmání říkal příhodu, jak tam přišly jednou děti z MŠ a ptaly se, kde mají ty lebky uši. Část života strávil na Kriminalistickém ústavu, kde prováděl identifikace. Dnes mají počítačové programy, tehdy byly složité procesy, jak takovou identifikaci provést. Když uhořeli tři kluci ve stohu slámy u Příbrami, kde byl „pasťák“, dva identifikovali, třetího ne. Teprve po odborné expertíze, kterou provedl na kriminalistickém ústavu, bylo možné definitivně potvrdit, kdo je třetí oběť. Pak pracoval dva roky jako plánovač a nakonec nastoupil na Ústav sportovní medicíny.

Získal několik ocenění, např. Hrdličkovu medaili (1994); to poslední pak týden před besedou. V závěru přítomným ukázal fotografie ze zahraničních pobytů, např. Vancouver, Bilbao, zmínil Brusel, Budapešť či Polsko.

Následovaly dotazy, zprvu na grafy, které promítal, pak přišly i dotazy ohledně jeho názoru na vývojovou řadu člověka, zda je člověk neandertálský součástí vývojové řady člověka, či nikoli, nebo na to, jak to vypadalo s kostrou Jiřího z Poděbrad. V diskuzi zmínil některá slavná jména, která měřil, jako byl Antonín Panenka, nebo např. Uljana Semjonovová (měřila přes 2 m). Zavzpomínal také na dobu, kterou strávil na Kriminalistickém ústavu: jednou se dělala skrývka a byl nalezen hromadný hrob. Okamžitě z toho novináři udělali nafouklou bublinu, že za tím jsou Němci. Pozval si k tomu proto kolegy a vyrazili tam. Sebrali materiál, kostry, hřebíky, apod. Udělali expertízu a dokázali, že se nejedná o válečný zločin, ale že je to rušený hřbitov staršího data. V novinách pak vyšla kraťoulinká zpráva, že je informace o hromadném hrobu dementována.

Pan docent na závěr podepsal Protivíňákům svou knihu Běh života jihočeského Sinuheta. Další beseda se uskuteční 19. dubna.

Za PVK Petra Čecháčková

Autor: Redakce

26.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 17 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti kvality a certifikace systému řízení (ISO) Technik kvality. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: • schvaluje výrobu dle výrobních a kontrolních instrukcí, • kontroluje průběh výroby a výrobky dle instrukcí, • provádí kontrolu v průběhu výroby, při zjištění neshody zastavuje výrobu, • provádí školení z instrukcí kvality, • dohlíží na kvalitu výroby, • provádí činnosti dle platné dokumentace aj., Požadujeme: znalost použití základních měřidel (posuvné měřidlo, výškoměr, mikrometr), znalost pokročilých měřidel výhodou, znalost čtení technických výkresů a standardu pro automobilový průmysl - výhodou, samostatnost, preciznost, flexibilita. Pracoviště: Interplex precision engineering czech republic s.r.o., Za Pazdernou, č.p. 1531, 397 01 Písek 1. Informace: Jana Hanesová, +420 382 474 022.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 150 Kč

Obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva SBÍJEČ PALET. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: sbíjení palet pneumatickou pistolí, Pracovní doba: 1 směna 6:00. - 14:45 hod., Úkolová mzda, průměrný výdělek cca 150 Kč/hod., Požadujeme: dobrý zdravotní stav, Nabízíme: možnost stravování , Kontakt: Šareš Michal, tel.: 724 322 857, e-mail: noi@noi.cz. Pracoviště: Noi cz s.r.o., 398 33 Ostrovec. Informace: Michal Šareš, +420 724 322 857.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 19 500 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol UČITEL/KA ANGLICKÉHO JAZYKA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 25500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PP zkrácený na dobu určitou (zástup), Vhodné i pro studující, popř. důchodce., Více informací o pracovní pozici podá Mgr. Jitka Šebková tel. 382 274 300 nebo email: zsmirovice@zsmirovice.cz.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola mirovice, okres písek, Komenského, č.p. 4, 398 06 Mirovice. Informace: Jitka Šebková, +420 731 494 395,382 274 300.

Management - Management Vedoucí 20 450 Kč

Vedoucí ostatních úředníků VEDOUCÍ ÚŘEDNÍK/ICE ODBORU REGIONÁLNÍHO ROZVOJE. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Druh práce: vedení odboru regionálního rozvoje; řídící a kontrolní činnost v oblasti stavebního řádu (stavební úřad), územního plánování (úřad územního plánování), vyvlastňování (vyvlastňovací úřad), státní památkové péče, regionálního rozvoje, sportu, kultury a propagace., Předpoklady pro vznik pracovního poměru:, " občan ČR nebo cizí státní občan s trvalým pobytem v ČR, starší 18 let, který ovládá jednací jazyk, " trestní bezúhonnost, " plná svéprávnost, " splnění předpokladů podle § 2 a § 4 zákona č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích České a Slovenské Federativní Republiky, České republiky a Slovenské republiky (velký lustrační zákon), ve znění pozdějších předpisů (tj. lustrační osvědčení a čestné prohlášení), předpoklady podle tohoto ustanovení neprokazují osoby narozené po 01.12.1971., Další požadavky:, " vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu nebo vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu , " řidičské oprávnění skupiny B - aktivní řidič, " bezproblémová dovednost pracovat na PC - Windows, Word, Excel, Outlook, apod., " znalost právních předpisů z oblasti veřejné správy (zejména: zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), vyhláška č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby, vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), vše ve znění pozdějších předpisů), " ochota dále se vzdělávat; schopnost týmové práce i samostatného rozhodování, Výhodou:, " praxe ve veřejné správě, " doložení zvláštní odborné způsobilosti ve smyslu zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, v oblasti stavebního řádu, územního plánování či státní památkové péče, " vzdělání v oboru stavebním či příbuzném stavebnímu, veřejné správy, Uchazeči předloží písemnou přihlášku, která musí obsahovat tyto náležitosti: , (vzor přihlášky zveřejněný na www.milevsko-mesto.cz), " přesné označení výběrového řízení;jméno, příjmení a titul uchazeče; datum a místo narození uchazeče; státní příslušnost uchazeče; místo trvalého pobytu uchazeče; číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče, V přihlášce dále uveďte kontakt - telefon, mobilní telefon, e-mail., K přihlášce se připojí tyto doklady:, " strukturovaný životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech, " výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce (originál případně ověřená kopie); u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem (pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením), " ověřená kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání , " dokumenty osvědčující splnění předpokladů podle zákona č. 451/1991 Sb. (tj. lustrační osvědčení a čestné prohlášení), nedokládají osoby narozené po 01.12.1971, " souhlas se zpracováním osobních údajů(vzor souhlasu zveřejněný na www.milevsko-mesto.cz)., Pracovní poměr: jmenování na vedoucí pracovní místo - doba neurčitá, Předpokládaný termín nástupu: dohodou, Lhůta pro podání přihlášky: do 04.05.2018 (pátek) do 11:00 hodin , Způsob podání přihlášky: osobně doručené nebo zaslané v zalepené obálce s označením "Výběro. Pracoviště: Město milevsko, nám. E. Beneše, č.p. 420, 399 01 Milevsko 1. Informace: Petr Švára, +420 382 504 223.


HODNOTITELÉ. Na snímku tři z nich: (zleva) lékař Petr Petr, ředitel Krajské veterinární správy František Kouba a ředitelka Krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

EXKLUZIVNĚ: Porotcům chutnaly obyčejné věci, třeba sádlo

V Semicích musely čarodějnice složit zkoušky.

Neseďte doma aneb Kam vyrazit na venkově

Švejk odstartuje padesátku z nádvoří Středověké krčmy

Písek - Účastníci 7. obnoveného turistického pochodu Švejkova padesátka budou startovat v sobotu 5. května v době od 8 do 10 hodin z nádvoří Středověké krčmy.

Řidič v Protivíně nadýchal přes dvě promile

Protivín - Protivínští policisté kontrolovali ve středu večer na ulici Zámecká řidiče s vozidlem značky Renault.

Medailové žně SKP karate Písek

Písek - Závodníci oddílu SKP karate Písek se předposlední dubnový víkend zúčastnili dvou soutěží. V Praze se konal Kamiwaza cup pro mírně pokročilé karatisty. Za oddíl SKP karate Písek se ho zúčastnilo sedm závodníků, kteří přivezli celkem osm medailí.

OBRAZEM: Fotbalisté ze škol bojovali o postupy

Strakonice - Okresní rada AŠSK Strakonice uspořádala ve středu krajské kolo Sportovní ligy základních škol v minifotbalu. I díky nádhernému počasí se turnaj škol vydařil a k vidění byly velice kvalitní výkony všech zúčastněných družstev.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT