VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protivínský vlastivědný klub tentokrát hovořil o antropologii

Protivín - V úvodu besedy, která se konala ve čtvrtek 22. března, paní Věra Piklová představila přítomným antropologa, doc. RNDr. Pavla Bláhu, CSc. Ten se v první části zaměřil na stručnou charakteristiku antropologie a ve druhé na střípky ze svého bohatého života.

26.3.2018
SDÍLEJ:

Beseda Protivínského vlastivědného klubu.Foto: Radek Lenemajer

Na začátku zmínil několik oborů antropologie, mj. kostní, fyzickou, kulturně sociální či růstovou antropologii. Ta se zabývá vývojem od dětství a tím mají referenční data dětští lékaři, endokrinologové, ad. Relativně opomíjeným oborem je ergonomická antropologie, př. jak se vám sedí na židli, jestli vám sedí boty či oblečení. Podle pana docenta jsme byli světovou velmocí ve výrobě obuvi. Nadpoloviční většina se vyvážela. Dnes je tomu obráceně, obuv se dováží, většinou z Číny. Je nekvalitní a nepružná. Rodiče, kteří ji dětem kupují, jim tak mohou od počátku poškozovat vývoj chodidla. A pro zajímavost: kdo chce podpatek vyšší než 5 cm, ničí si klenbu nožní.

Dítě se nevyvíjí rovnoměrně. Jsou vývojová období, která jsou rychlejší, pak pomalejší. Pan docent doplňoval svá slova projekcí tabulek s referenčními daty. Např. průměrná tělesná výška se mezi lety 1951 – 2001 zvýšila v průměru o 8 cm. U žen ve stejném období je to o 2 cm. Před více jak sto lety přitom byla průměrná tělesná výška u mužů necelých 168 cm (r. 1870) a u žen něco málo přes 158 cm (r. 1880).
Na dvou grafech pan docent posluchačům ukázal vývoj BMI od 50. let. Nejzajímavější zjištění pro všechny přítomné byl fakt, že v 50. letech byl podíl obézních matek v grafu větší než v současnosti. Připomněl ale, že bylo tehdy 68% žen v domácnosti, dnes tomu tak není. Podíl obézních otců se v současnosti zvyšuje (11%). A obezita u dětí rovněž. Dětská populace je dnes zatížená televizí či počítači a nemá dostatek pohybu.

V druhé části besedy se věnoval svému životu. Vzpomínal na dětství i na protivínskou školu, kam chodil. Nedílnou součástí vzpomínek byly i Žďárské Chalupy, kde s rodiči bydlel a odkud chodil po louce (dnes hráz rybníka) do školy. Vzpomínal, jak v zimě ti mladší museli prošlapávat ve sněhu cestu těm starším. O gymnaziální třídě mluvil jako o pokusné dvanáctiletce. Tehdy museli chodit na praxi – oni do Kovosvitu. Velmi rád vzpomínal na „matikáře“ pana učitele Talafouse. I na Přírodovědecké fakultě, kde vystudoval obor biologie – chemie, byla matematika. Pan docent v souvislosti s plánovanou povinnou maturitou z matematiky vyjádřil názor, že současní absolventi pedagogických fakult ji sami nemohou učit, protože ji jako takovou prostě neumí.

Součástí jeho dalšího profesního života byly výzkumy, mj. v Nížkově v kostnici, kde bylo 426 lebek. Pro zasmání říkal příhodu, jak tam přišly jednou děti z MŠ a ptaly se, kde mají ty lebky uši. Část života strávil na Kriminalistickém ústavu, kde prováděl identifikace. Dnes mají počítačové programy, tehdy byly složité procesy, jak takovou identifikaci provést. Když uhořeli tři kluci ve stohu slámy u Příbrami, kde byl „pasťák“, dva identifikovali, třetího ne. Teprve po odborné expertíze, kterou provedl na kriminalistickém ústavu, bylo možné definitivně potvrdit, kdo je třetí oběť. Pak pracoval dva roky jako plánovač a nakonec nastoupil na Ústav sportovní medicíny.

Získal několik ocenění, např. Hrdličkovu medaili (1994); to poslední pak týden před besedou. V závěru přítomným ukázal fotografie ze zahraničních pobytů, např. Vancouver, Bilbao, zmínil Brusel, Budapešť či Polsko.

Následovaly dotazy, zprvu na grafy, které promítal, pak přišly i dotazy ohledně jeho názoru na vývojovou řadu člověka, zda je člověk neandertálský součástí vývojové řady člověka, či nikoli, nebo na to, jak to vypadalo s kostrou Jiřího z Poděbrad. V diskuzi zmínil některá slavná jména, která měřil, jako byl Antonín Panenka, nebo např. Uljana Semjonovová (měřila přes 2 m). Zavzpomínal také na dobu, kterou strávil na Kriminalistickém ústavu: jednou se dělala skrývka a byl nalezen hromadný hrob. Okamžitě z toho novináři udělali nafouklou bublinu, že za tím jsou Němci. Pozval si k tomu proto kolegy a vyrazili tam. Sebrali materiál, kostry, hřebíky, apod. Udělali expertízu a dokázali, že se nejedná o válečný zločin, ale že je to rušený hřbitov staršího data. V novinách pak vyšla kraťoulinká zpráva, že je informace o hromadném hrobu dementována.

Pan docent na závěr podepsal Protivíňákům svou knihu Běh života jihočeského Sinuheta. Další beseda se uskuteční 19. dubna.

Za PVK Petra Čecháčková

Autor: Redakce

26.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 34 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 34000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Celková měsíční mzda - zákl. + diety od 34.000,-Kč čistého, Požadujeme: časovou flexibilitu, prokazatelnou praxi, samostatnost a spolehlivost, chuť pracovat, smysl pro pořádek a čistotu, ŘP skup. C+E, profesní průkaz způsobilosti (po dohodě zajistíme), Nabízíme: jízdy pouze přes týden, víkendy volné, z 90% jezdíme pouze CZ - Německo a zpět nebo jezdíme do NL,FR a podobně., Kontakt: v době od 8 - 18 hod. na tel. 731 574 810 nebo na email: vhtransport@seznam.cz. Pracoviště: Vh transport s.r.o. - pracoviště pražská, Pražská, č.p. 313, 397 01 Písek 1. Informace: Vít Hruška, +420 731 574 810.

Bankovnictví a finanční služby - Odborní pracovníci v oblasti peněžnictví KLIENTSKÝ 22 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti peněžnictví KLIENTSKÝ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Láká Vás práce v bance? Jste rádi v kontaktu s lidmi? Baví Vás komunikace, nebojíte se práce s penězi a chtěli byste se realizovat i v obchodní činnosti? Pak je tato pozice skvělou příležitostí právě pro Vás!, Pracovní náplň:, "zajišťování poradenských služeb v oblasti bezhotovostních a hotovostních operací, "aktivní vytváření vztahu s klienty a péče o klienty ČSOB, "aktivní nabídka a prodej produktů skupiny ČSOB, "plnění obchodních výsledků a plánů, Nehledáme "ideální kandidáty" na pozici, ale motivované lidi s potenciálem k rozvoji., Požadavky:, "SŠ vzdělání s maturitou, "pozitivní vztah k lidem, "obchodní předpoklady, "dobré komunikační schopnosti, "cílevědomost a zájem o sebevzdělávání, "výhodou komunikativní znalost anglického nebo jiného světového jazyka, Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení na dobu neurčitou., Nabízíme:, "možnost budovat kariéru, získávat zkušenosti a rozvíjet se, "perspektivní a odpovědnou práci v prosperující mezinárodní společnosti , "stabilní zaměstnání s možností odborného růstu a vzdělávání, "příjemné pracovní prostředí, "motivující finanční ohodnocení, "široké spektrum zaměstnaneckých výhod v rámci celé finanční skupiny ČSOB, "příspěvek na penzijní a životní pojištění, "týden dovolené navíc, "příspěvek na stravování, "příspěvek na volnočasové benefity - Cafeteria systém, "3 dny zdravotního volna. Pracoviště: Československá obchodní banka a. s. prac. písek, Karlova, č.p. 107, 397 01 Písek 1. Informace: Kristýna Šrámková, .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 25 000 Kč

Odborní pracovníci kalkulací, cen, nákladů a rozpočtů PŘÍPRAVÁŘ/KA POZEMNÍCH STAVEB. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZÁKLADNÍ NÁPLŇ PRÁCE:, "příprava podkladů pro poptávky subdodavatelů, "poptávání specializovaných subdodavatelů a zajišťování nabídek, "analýza a vyhodnocení cenových nabídek, "vypracovávání výkazů výměr, "zpracovávání dílčích rozpočtů, "příprava podkladů pro uzavření smlouvy/objednávky, "vytváření harmonogramů a realizační příprava, POŽADAVKY:, "SŠ nebo VŠ vzdělání stavebního směru, "v případě SŠ min. 3 roky praxe v oblasti realizace staveb, u VŠ možno absolvent, "dobrá znalost práce na PC - MS Office, především Excel, AutoCad, MS Project, "znalost SW pro zpracování rozpočtů výhodou, "komunikativnost, samostatnost, spolehlivost, iniciativní přístup, smysl pro fair-play, týmovost, "ŘP sk.B, NABÍZÍME:, "uplatnění ve stabilní společnosti s možností profesního i kariérního růstu, "odměňování závislé na osobních výkonech, "práce v přátelském kolektivu, "dlouhodobý zaměstnanecký vztah, "podpora dalšího vzdělávání a odborného rozvoje, "stáže na stavbě v rámci realizovaných zakázek, "výše platu po zapracování 35 000,- Kč/měs., "podíl na ročních odměnách, "příspěvek na stravování, "příspěvek na životní pojištění po odpracovaném roce, "bonusová dovolená dle odpracovaných let a výsledků společnosti, "Místo výkonu: Písek nebo Praha , Kontakt: email: kariera@castapisek.cz.. Pracoviště: Casta a.s., Pražská, č.p. 467, 397 01 Písek 1. Informace: Dana Šavrdová, .

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 15 000 Kč

Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci ZPRACOVATEL DRŮBEŽE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: ciz. Porážka a zpracování drůbežího masa, Pracovní doba: jednosměnný provoz s postupným nástupem na směny 6.00-14.30 a 8.00-16.30 hod. (občas i déle dle potřeby zaměstnavatele), Nabízíme: závodní stravování, dovolená nad rámec stanovený zákoníkem práce, příspěvek na dopravu, příspěvek na penzijní připojištění, požitky na základě zaměstnaneckého fondu, zvýhodněné volnočasové aktivity a další benefity v souladu s vnitřními předpisy zaměstnavatele., KONTAKT na tel. 383 838 527 nebo osobně na adrese Zámostí 272, Mirovice (pondělí-pátek 7:00-14:30). Pracoviště: Vodňanská drůbež, a.s. - závod mirovice, Zámostí, č.p. 272, 398 06 Mirovice. Informace: Monika Bílá, +420 383 838 527 724 037 701.


SDH Vráž. Družstvo mužů.

Sbor dobrovolných hasičů Vráž

Křenovická jízda.
6

Dostaveníčko motoristů v Křenovicích

Náměstí ve Starém Sedle se proměnilo

Orlík nad Vltavou - Každý, kdo projíždí Starým Sedlem, částí Orlíku nad Vltavou, si hned všimne proměny zdejšího náměstí.

Děti si už hrají na vylepšeném hřišti

Mirovice – Nové herní prvky doplnily původní pískovištěa houpačku za tenisovými kurty v Mirovicích.

V Milevsku bude půjčovna elektrokol

Milevsko – V zadním traktu íčka si budou moci lidé zapůjčit pánská a dámská kolaa tříkolky s elektrickým pohonem.

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2018

Jižní Čechy /ANKETA/ - Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospůdku, kavárnu, pizzerii, vinárnu nebo cukrárnu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT