Jak se změny včetně zrušení vstupného osvědčily a v jakém duchu budou slavnosti letošní, prozradil ředitel centra kultury Josef Kašpar.


Josef Kašpar, ředitel CKMP

V loňském roce jste přišli s novinkou nevybírat na slavnosti vstupné. Jak se to osvědčilo?
Loni jsme si dali za cíl slavnost zatraktivnit, aby zaujala víc lidí. Chtěli jsme centrum města otevřít veřejnosti, což se podařilo. Aby zůstal střed města otevřený, nejde docílit jinak, než nevybírat vstupné. Tak jsme to zkusili a vyšlo to. Centrum města bylo celý den zaplněné a lidé si mohli vybrat z programu, který byl z mého pohledu dostatečně zajímavý pro všechny generace. V tomto duchu proto budeme pokračovat i letos. Také díky štědřejší finanční podpoře ze strany města můžeme program ještě více obohatit.

Často diskutovaná je jeho historická část, kterou loni zajišťovala agentura. Letos to bude jinak…
Ano, letos připravíme historický program společně s místními spolky a místními lidmi. Proto jsme vyzvali k aktivní účasti i veřejnost, aby se historického programu, který bude letos ve stylu Marie Terezie, zúčastnila.

Zásadně se bude na přípravě historické části podílet Divadlo Pod čarou, které zajistí jeho většinovou část. Pevně věříme, že to lidé přivítají. Koneckonců dříve to tak bývalo, že program zajišťovaly místní spolky.

Jak se daří spolupracovat s dalšími organizacemi ve městě? Podílejí se na přípravě slavnosti?
Na programu se výrazně podílí Dům dětí a mládeže, který připraví část na Bakalářích a parkánech. Kromě toho má na starost také sobotní doprovodný program v letním kině. Dění na Bakalářích a parkánech bude zaměřené především na rodiny s dětmi.


Hlavní pódium s hlavním programem bude zachované na Velkém náměstí?
Ano, tam se kromě hudebních vystoupení známých osobností představí písecké spolky, oddíly a školy, které budou mít možnost se zde prezentovat. Co se týče koncertů, za všechny bych jmenoval Anetu Langerovou, Václava Neckáře, Marka Ztraceného, UDG, Písecký komorní orchestr, baskickou hudebně taneční skupinu Korrontzi nebo skupinu rakouských harmonikářů Linzer Quetschspüla.

Podle programu budou na Velkém náměstí opět dvě pódia…
Pódium u radnice bude jen malé. Uskuteční se zde představení, která se nebudou vzájemně rušit s hlavním pódiem. Bude se tady odehrávat například videomapping.

To je jedna z letošních novinek…
Ano, videomapping letos nahradí velký ohňostroj. Bude se promítat na budovu radnice, a to jak v pátek, tak i v sobotu. V pátek nás čeká také barokní ohňostroj na Velkém náměstí, který bude více korespondovat s letošním zaměřením slavnosti. Spolu s videomappingem tvoří velmi atraktivní program.

Na Alšově náměstí letos program nebude?
Na Alšově náměstí bude pouze v sobotu přehlídka historických vozidel. Jiný program tam nebude, protože v minulých letech sem nezamířilo tolik lidí jako do jiných částí města. Místo toho zkusíme nabídnout Bakaláře a parkány.

Loni se prodávaly permanentky, které platily například do letního kina, Divadla Pod čarou a dalších míst. Letos žádné vstupenky nejsou?
Hromadná vstupenka letos není, protože se to neukázalo jako něco, o co by byl mezi lidmi velký zájem. Letos v podstatě nikde vstupné není, nebo je tak zanedbatelné, že není permanentky třeba.

Letní kino bylo před rokem věnováno hudebnímu festivalu, letos se ale zaměříme především na teenagery, pro které tady chystáme ve spolupráci s Domem dětía mládeže různé workshopy a večer dva hiphopové koncerty. Vystoupí Viktor Sheen a Lipo.

Co nabídne program pro starší návštěvníky?
V Palackého sadech vystoupí například legenda české dechovky Josef Zíma v pořadu s názvem Už kamarádi… spolu s Yvettou Simonovou a orchestrem Jiřího Sládka. Starší generace si toho ale určitě najde daleko víc.

Jaký je o slavnost zájem ze strany stánkařů?
Řekl bych, že obdobný jako v minulém roce. Podstatné je, že jsme zájemce vyselektovali a například na Velkém náměstí budou jen historické stánky plus občerstvení.

Na které části programu byste chtěl ještě upozornit?
Zajímavou součástí programu bude symbolický podpis spolupráce mezi městy Písek a Vel'ký Krtíš.
Na co by ale rozhodně neměli návštěvníci města zapomenout, je, kvůli čemu se slavnost koná. V neděli dopoledne se uskuteční tradiční bohoslužba v Děkanském kostele.