Část této kolekce byla vystavena v jízdárně Pražského hradu a setkala se s mimořádným ohlasem veřejnosti. „Ukázka z tvorby nejvýznamnějších českých umělců je pravdivým a radostným střípkem do překrásné mozaiky české krajinomalby. Věřím, že diváci budou odcházet s pocitem hrdosti nad tím, že naše krajinomalba i přes všechna úskalí zachovala pro budoucnost evropskou a přitom svébytnou podobu,“ uvedla kurátorka výstavy Irena Mašíková Konštantová, která kolekci obohatila o dvě sochy výtvarníka Karla Kotrby.

Návštěvníci výstavy si v muzejní Galerii mohou prohlédnout obrazy Václava Brožíka, Antonína Chittussiho, Mikoláše Alše, Václava Radimského, Julia Mařáka, Josefa Čapka, Bohumila Kubišty, Václava Špály, Adolfa Hofmeistra, Otakara Nejedlého a dalších významných tvůrců 19. a 20. století.


Nejdražším dílem, alespoň podle aktuálního vývoje trhu s uměním, je Cesta lesem Václava Radimského, jehož hodnota se pohybuje kolem šesti milionů korun. „Šest desítek obrazů je pojištěno na více než 42 milionů korun, takže Galerie je hlídána ve speciálním režimu,“ poznamenal Jiří Prášek, ředitel Prácheňského muzea v Písku.