Letošní výstavní sezona v Prácheňském muzeu je opravdu bohatá. Tento týden zde budou zahájeny hned tři nové výstavy.

Od úterý 2. srpna je v chodbě knihovny otevřena výstava fotografií Ondřeje Volfa, která návštěvníky zavede do pro Středoevropany exotických krajů. Má název Procházka Karibikem a jejím kurátorem je odborný pracovník Prácheňského muzea Jan Kotalík. Na fotografie Ondřeje Volfa se návštěvníci mohou podívat do 28. srpna.

V galerii Prácheňského muzea ve čtvrtek 4. srpna začíná výstava dvou umělců. „Jde o akademického malíře Miroslava Malinu a akademického sochaře Zdeňka Tománka. Oba mají jedno spoječné. Jsou rodáky z Uherského Hradiště a jejich život a tvorba jsou s tímto městem velmi těsně spojeny,“ uvedla kurátorka výstavy Irena Mašíková.

Miroslav Malina (1956) se vyučil nástrojařem a následně vystudoval obor propagační grafika a výtvarnictví na Střední uměleckoprůmyslové škole v rodném městě. Na Akademii výtvarných umění v Praze byl žákem Karla Součka a Radomíra Koláře. Jedenáctý rok je vedoucím oboru užitá malba na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti.

S vlastní uměleckou tvorbou začal v osmdesátých letech minulého století. Zúčastnil se mnoha autorských i společných výstav. S rukopisem tohoto malíře se můžeme setkat také v knižní ilustraci a divadelní scénografii. Získal 1. cenu na Středoevropském bienále kresby v Plzni v roce 2000 a za rok 1985 je nositelem druhé ceny Akademie výtvarných umění v Praze.

O dva roky mladší Zdeněk Tománek vystudoval rovněž Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, ale obor kamenosochařství. Ve studiu pokračoval na AVU v Praze v ateliéru Miloše Axmana a Stanislava Hanzíka. V současné době vede ateliér kamenosochařství na Střední umělecko průmyslové škole v Uherském Hradišti.

Kromě klasické sochařiny tvorba Zdeňka Tománka zahrnuje také kresbu, malbu, realizace pro architekturu a exteriér, reliéfy a zvony. Získal mnohá ocenění, mimo jiné Nominační cenu pro olympijský park v Pekingu a hned dvakrát byl úspěšný na Mezinárodním bienále kresby v Plzni.
Vernisáž výstavy Miroslava Maliny a Zdeňka Tománka se koná 4. srpna od 17 hodin za hudebního doprovodu bluesového dua Paul Botto a Ondřej Kříž.

Rovněž od čtvrtka je v malé výstavní síni otevřena ojedinělá výstava písecké restaurátorky obrazů Ivy Petrové nazvaná Synočáry – Adam a Iva.

„Název této výstavy není náhodný. Iva Petrová podle drobných kreseb svého tehdy pětiletého syna Adama postupně převedla na plátno jeho abstraktní kompozice, které obohatila o svoje barevné vidění a další prostorový rozměr,“ uvedla k výstavě v Prácheňském muzeu v Písku její kurátorka Irena Mašíková.