V neděli se úderem deváté hodiny dopolední otevřou brány Milevského muzea pro návštěvníky tradičního adventního jarmarku.

Jak prozrazuje ředitel muzea Vladimír Šindelář, letos je jarmark jubilejní, protože se koná už desátým rokem. „Veřejnost si už na tuto akci zvykla a navštěvuje muzeum každoročně první prosincovou neděli jaksi už samozřejmě,“ říká ředitel.

Milevští muzejníci zvou na akci především lidi, kteří mají šikovné ruce a ovládají některé z dnes už zapomenutých řemesel našich předků.

„To je pro nás priorita,“ říká ředitel muzea Vladimír Šindelář, „prodej zboží je až na druhém místě. Chceme v první řadě předvést divákům některé staré tradice, od toho jsme přece muzeum. Ale i zájemci, kteří chtějí na našem jarmarku jen prodávat, musí nabízet zboží umělecké či rukodělné výroby. O průmyslové výrobky moc nestojíme, ty se prodávají všude. Výjimek je jen několik, například knihy. Jezdí k nám už tradiční sestava řemeslníků, a protože prostory muzea nejsou nafukovací, noví zájemci mají šanci jen v případě, že někdo odřekne,“ popisuje ředitel Vladimír Šindelář.

V letošním roce mohou zájemci vybírat z bohaté nabídky vánočních ozdob a ručně malovaných přání, betlémů, dřevořezeb, keramiky, vizovického pečiva, ozdobných minerálů, vánočních květinových aranží, drátěných ozdobných výrobků, malovaných perníčků, aromatických bylinných polštářků, madeirských vajec a dalších rukodělných výrobků.

„Své umění zde bude prvně předvádět i výrobce skleněných figurek. Chybět nebude ani netolický výrobce výtečných klobás a zkrátka nepřijdou také milovníci horké medoviny. Prodejna knih bude nabízet kalendáře a knihy s historickou tematikou, mezi nimiž nebude chybět ani nová kniha jednoho z milevských autorů. To vše bude doprovázet tradiční hudební produkce pod vedením Marty Pešičkové a svou účast přislíbil i dětský flétnový soubor pod vedením paní Řežábkové,“ doplňuje ředitel muzea Vladimír Šindelář.

Adventní jarmark v Milevském muzeu se koná tuto neděli od devíti do sedmnácti hodin.