Lidé, kteří procházejí parčíkem od Bakalářů směrem k fontáně u bývalého hotelu Otava, možná ty nenápadné dveře v areálu děkanského úřadu přehlédnou. Ale stačí je otevřít a vstoupíte do barevného světa princezen, králů, čertů a dalších pohádkových postaviček.

1. prosince uplyne rok od chvíle, kdy se tady uskutečnilo první představení Loutkového spolku Nitka Písek a od té doby si sem našly cestu stovky malých i velkých diváků nejen z Písku a okolí, ale i ze vzdálenějších míst celého regionu.

Slavnostní premiéře však předcházelo hodně usilovné práce, na které se podíleli členové loutkového spolku i jejich rodinní příslušníci a přátelé. Všichni společně se zúčastnili přestavby prostor, které jim pronajalo písecké děkanství.

Soubor tak mohl navázat na více než stoleté tradice Nitky, na jejíž scéně se objevují maňáskové i loutkové pohádky pro nejmenší od tří let.
První sezóna v nových prostorách Na Bakalářích byla úspěšná zásluhou všech členů souboru, kterými jsou Dagmar Černá, herečka mnoha podob, která dokáže ztvárnit princeznu i čarodějnici, a zároveň je statutárním zástupcem souboru. Účetní souboru a bezesporu nejlepším vodičem loutek je služebně nejstarší a nejzkušenější členka souboru Ludmila Doubková. Úspěchy jako režisérka a scénáristka má za sebou Ludmila Prášková.

Šárka Venclíková si uznání kolegů a hlavně diváků získala za pohádky O statečné princezně Máně a Čert a Káča, ke kterým napsala scénář, vyrobila loutky i navrhla scénu.

Jitka Horníková si hned získala uznání jako výborná konferenciérka a moderátorka. Hercem, kulisákem i řidičem v jedné osobě je Bohumil Skuhra, který postavám na jevišti předává svůj neopakovatelný humor.

Pracovitým a spolehlivým zvukařem a textařem Nitky je Vladimír Černý. Kolegové o něm tvrdí, že jeho dobrá nálada je pro divadlo nepostradatelná. Divadlem doslova žije Dan Sartorius, který maluje a vyrábí kulisy, shání sponzory a zároveň patří k nejobsazovanějším hercům.

Do kolektivu velmi rychle zapadla Míša Krejčová, která se dobře dokáže zhostit i mužských rolí. Úspěšným spolupracovníkem Nitky je Ladislav Horník, autor čtyř pohádek. Novými členy souboru se stali František Poklop a Lucie Zemanová. Okamžitě se začali podílet na malování kulis, výrobě rekvizit i na zkoušení dalších her. Osvědčeným a zkušeným režisérem je Jiří Plavec.

„Vystupovali jsme především v našem divadle, ale také například na dětských letních táborech, na protivínské slavnosti, v programu muzejní noci Prácheňského muzea a Cipískoviště, na strakonickém hradě, na mezinárodním folklorním festivalu v Písku a na dalších místech. Mrzelo nás, že nás neoslovil pořadatel letošní Městské slavnosti v Písku. Věříme, že v příštím roce se už v programu objevíme,“ uvedla Dagmar Černá.

Pro novou sezónu si Nitka připravila hned několik premiér. „Je to pohádka Čert a Káča v režii Šárky Venclíkové s krásnými hadrovými loutkami, podbarvená hudebním doprovodem houslí a kláves v podání Ladislava a Michala Horníkových. V listopadu to byly další premiéry hned dvou autorských pohádek spisovatele, učitele a tvůrce učebnic pro první stupeň Ladislava Horníka. První se jmenuje O princezně, která nechtěla chodit a druhá Jak se Kuba učil čarovat. A v čase adventním chceme vánoční pohodu podpořit Vánočním těšením, plným zvyků a tradic, a dále Příběhem o narození Ježíška v Betlémě,“ pozvala malé i velké diváky Ludmila Prášková .

V jarní sezóně Nitka plánuje doplnit oblíbené pohádky O Modré a Červené Karkulce o novinku O Červeném Karkulínovi a autorské Horníkovy pohádky rozšířit o další dvě: O starém mlýnu, strašidle, vodníku a Terezce a o maňáskovou Jak šiška nechtěla spadnout.

Také projekt Loutkařství a písecké pověsti na Nitce má mezi dětmi úspěch. „Letos jsme ho rozšířili o další pověst O domě U Anděla a připravujeme i hru O rybníku Šarlák. Školy, které se zúčastnily první části programu, v něm chtějí i nadále pokračovat. Za umožnění realizace tohoto projektu chceme poděkovat městu Písek, které ho podpořilo grantem,“ doplnila vyprávění Ludmila Prášková.