Jak připomněla úvodu vernisáže kurátorka Irena Mašíková, muzeum mohlo tak rozsáhlou výstavu připravit zejména díky pochopení rodiny umělce, institucí i soukromých sběratelů, kteří zapůjčili obrazy, fotografie a další výstavní předměty.

Josef Velenovský se narodil roku 1887 v Písku. Po absolvování písecké reálky studoval Vysokou školu technickou, obor pozemního stavitelství a architektury v Praze. Později na Akademii výtvarných umění byl žákem Vlaho Bukovce a Františka Ženíška. V době studií absolvoval cesty po Německu, Rakousku, Itálii, Dalmácii a dalších zemích.

Od roku 1910 Josef Velenovský působil jako asistent kreslení na píseckém gymnáziu, později byl jmenován profesorem gymnázia v Havlíčkově Brodě a od roku 1910 byl profesorem kreslení na píseckém gymnáziu. Za svůj antifašistický postoj byl v roce 1941 penzionován a v letech 1943 až 1945 vězněn v nacistických žalářích. Po osvobození ještě krátce byl profesorem na píseckém gymnáziu a v roce 1948 odešel do penze. Zemřel v Písku v roce 1967.

Umělecké dílo Josefa Velenovského vedle umělecké fotografie a grafiky tvoří více než tisíc obrazů, jejichž ústředním motivem je z velké části Písek a jeho okolí. Významnou součástí jeho díla jsou obrazy z Českomoravské vysočiny a ze Šumavy.

Josef Velenovský byl všestranně nadaný člověk. Mimo jiné vynikal jako hudebníka působil jako první houslista v písecké filharmonii řízené Bohuslavem Jeremiášem a Ladislavem Svěceným.. Nezanedbával ani pedagogickou činnost. Nešlo mu jen o výuku kreslení, ale o estetickou a výtvarnou výchovu.