VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohnuté osudy mlýnů a mlynářů na Blanici

Putim – Milovníci regionální literatury, zejména historické, se mohou těšit z další novinky.

3.8.2010 3
SDÍLEJ:

KŘEST. Slavnostní křest knihy se uskutečnil v pátek večer na Obecním úřadu v Putimi. Na snímku zleva: archeolog Prácheňského muzea v Písku Jiří Fröhlich, kmotry knihy byli dva mlynáři – Pavel Paar z Červeného mlýna v Heřmani a putimský Jaroslav RoučkaFoto: Deník/Libuše Kolářová

Putimské nakladatelství Kalina Věry Matoušové vydalo knihu místní rodačky, kronikářky obce a také členky zastupitelstva Jaroslavy Pixové nazvanou Na břehu Blanice. . .

Autorka není v literární tvorbě žádným nováčkem. Má za sebou mnohaletou práci v regionálním tisku a již také jednu knihu. Věnovala ji, jak jinak, rodné obci Putim, její histrorii i současnosti.

Cesta Jaroslavy Pixové k literární tvorbě začala zájmem o historii, když se zhruba před dvanácti lety začala intenzivněji zajímat o historii obce i svého rodu. Začala navštěvovat archivy v Písku i Třeboni. Krátce na to napsala články o o několika mlýnech – Červeném v Heřmani, mlýně v Přeborovicích a zase na druhé straně u Vrcovic, kde se říká na Cajsce a svého času tam bývalo pět mlýnů.

„Moje maminka odtud pocházela ze samoty a s mlynáři stále komunikovala. Hodně o nich vyprávěla, což mě také povzbudilo k tomu, zjistit i starší historii těchto mlýnů. Byla jsem také ve spojení s Jiřím Fröhlichem z Prácheňského muzea v Písku a leccos se ho vyptávala a on mi navrhl, jestli bych nechtěla rovnou napsat knížku o mlýnech na Blanici, to že ještě zatím nikdo nenapsal. Vzala jsem to jako dobrý nápad. Ale nijak jsem nechvátala,“ zavzpomínala na začátky vzniku knížky její autorka Jaroslava Pixová.

V knize Na břehu Blanice autorka mapuje osudy mlýnů a mlynářů a také historii vesnic od soutoku Blanice s Otavou až po Milenovice. Šla proti proudu řeky, tak jak to v době, kdy mlýny ještě klapaly, dělali krajánci při svém putování.


„Mlýny mě vůbec nějak přitahovaly. Připadaly mi trochu tajemné už tím, jak byly vysoké a majestátní, tyčily se nad vodním tokem, ale dávno už nesloužily účelu, pro který byly postaveny. Musel kolem nich dříve pulzovat rušný život, ale nyní působí dost osaměle a někde jsou opuštěné úplně. Přitom každý v sobě skrývá příběhy, které se tu odehrávaly. Každý má nějaký osud. A mě bavilo tyto příběhy rozkrývat. Byla to taková částečně detektivní práce, ale velice zajímavá, i když mravenčí,“ říká autorka.

Jaroslava Pixová musela prostudovat velké množství materiálů nejen v archivech, ale také v matrikách a pročíst i mnohé kroniky. Jedním ze základních zdrojů bylo určitě vyprávění pamětníků a současných majitelů mlýnů.

„Jsem moc rád, že knížka vyšla, že připomíná práci a úsilí našich předků, na které bychom neměli zapomínat,“ řekl při slavnostním křtu knihy potomek putimského mlynářského rodu Jaroslav Roučka.

Knížka však není jen o mlýnech, ani to nebyl autorčin záměr. Je také o řece Blanici a změnách, kterými prošla. „Řeka byla vždycky zdrojem životodárné vody, proto se u ní také lidé usazovali. Svého času se po Blanici plavilo také dříví, které se těžilo na Šumavě. U Křišťanovic měla být zřízena nádrž, odkud se dříví pouštělo až do Vodňan. V Blanici se také rýžovalo zlato hlavně ve čtrnáctém až šestnáctém století. Na mnoha místech jsou ještě dochované sejpy rýžovnické, zvláště od obce Záblatí až k Husinecké přehradě,“ uvedla Jaroslava Pixová.

Publikace Na břehu Blanice je doplněna množstvím velmi zajímavých archivních i současných fotografií.


Ti, kteří se zajímají o historii mlýnů a mlynářských rodů, se mohou těšit na další pokračování mapující Vodňany a okolí a postupně až na Šumavu do polesí Křišťanov.

Autor: Libuše Kolářová

3.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – pondělí 11. prosince 2017

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Mateřinku na Hradišti navštívil Mikuláš.
4

Mateřinku na Hradišti navštívil Mikuláš

Školní týden zahajují zpěvem

Písek - V Základní škole Jana Husa mají zajímavou tradici.

Cenu Spokojený zákazník Jihočeského kraje letos převzalo 17 podnikatelů

České Budějovice - Sedmnáct nejférovějších podnikatelů regionu získalo v pondělí titul Spokojený zákazník Jihočeského kraje 2017.

Děti i dospělí si užili adventní tvoření

Písek - Ve středu 6. prosince se v bývalých jeslích 11. MŠ sešlo přes 60 účastníků, dětí i dospělých.

Nadace Občanského fóra přispěla na dům U Slona

Písek - Historický měšťanský dům U Slona v Karlově ulici jeho majitel Josef Stach postupně rekonstruuje, aby byl opět ozdobou předmostí Kamenného mostu. Rekonstrukce je finančně náročná, a tak se za pomoci Spolku přátel Kamenného mostu snaží získat dotace.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT