Návštěvníci zde uvidí více než stovku platinových fotografií, které na podzim loňského roku byly s velkým úspěchem vystaveny v pražské výstavní síni Mánes. Tehdy celý soubor platinových fotografií vystavovaný pod názvem The Platinum Collection vidělo na 23 tisíc lidí.

„Robert Vano se technikou platinových printů obrací k počátkům a nechává své fotografie vykouzlit světlem. Platinové tisky jsou skrze svoji širokou škálu povrchů, tónů a hlavně skrze svoji dlouhou životnost oblíbené u investorů a sběratelů. Jedinečná krása drahého kovu přesvědčí svojí barevností od teplé černé přes načervenalou až po hnědou, které jsou v želatinových stříbrných tiscích nedosažitelné. Platinové tisky nejsou pouze krásné, ale patří k nejtrvanlivějším ze všech fotografických procesů,“ uvedla k tvorbě Roberta Vana Jana Bomerová, ředitelka Leica Gallery Prague.

V Prácheňském muezu v Písku bude vystavena jen část z celého souboru, přesto půjde o úctyhodný počet 110 fotografií, které Robert Vano vytvořil historickou technikou z počátků fotografie a zdokonalenou v druhé polovině 19. století.

Dnes dvaašedesátiletý Robert Vano emigroval krátce po maturitě a v New Yorku nejprve pracoval jako kadeřník a vizážista. Asistoval u známých fotografů a v roce 1984 začal působit jako samostatný fotograf v New Yorku, Paříži a Miláně.

„Nikdy mne nenapadlo, že je fotografování blbost. Naopak mám obrovské štěstí, že mě to stále baví, ani nevím proč,“ uvedl v jednom z rozhovorů Robert Vano.

Vernisáž výstavy se koná v sobotu 31. července v 17 hodin na nádvoří Prácheňského muzea.