Hned v několika evropských metropolích bylo možné potkat píseckého fotografa Jaroslava Hübla, který si odtud přivážel a stále přiváží netradiční fotografie.

„Nedávno jsem se vrátil z Paříže, kde jsem nafotil další materiál na výstavu nazvanou Paříž má láska, která se bude konat v roce 2013. Musím mít neustále motivaci k dalším projektům,“ říká Jaroslav Hübl.

I když ho okouzluje architektura a lidé z Londýna, Paříže, Říma a dalších evropských metropolí, kde hledá zajímavá zákoutí a netradiční neokoukané záběry, rád se vrací do Písku. Prožil tady většinu svého života. Má rád místa spjatá s dětství a mládím, především místa kolem řeky Otavy, kostel Svaté Trojice a jeho okolí.

Písku věnoval velkou výstavu před pětadvaceti lety. Jmenovala se Písek – město mé a byla k ní vydána i stejnojmenná publikace.

Nyní se milovníci fotografie a Písku mohou těšit na další výstavu. Tentokrát má název Město mé – chodec a bude přesně za týden, ve středu 4. srpna v 17 hodin, otevřena v Bílých trámech Sladovny. Snímky pro tuto výstavu vybíral autor z kolekce, která vznikala postupně v průběhu více než dvou let.
„K fotografování Písku jsem se musel vrátit. Když jsem se totiž díval na místní amatérské fotografy, jak fotí pořád ty celky a v podstatě jedno a to samé, řekl sem si: Půjdu znovu do toho,“ vysvětlil pětašedesátiletý fotograf.

Připravovaná výstava představí zhruba sedm desítek fotografií. „Zvolil jsem fotografie černobílé, pár snímků je barevných, kde barva má svůj význam. Celý soubor je zaměřen na osobitý přístup vidění, čistou kompozici celků, detailů, prolínajících se i se snímky lidí, což je podle mě zajímavé a slouží ku prospěchu celého souboru,“ myslí si Jaroslav Hübl.

Na výstavě najdeme záběry z okolí řeky Otavy a Kamenného mostu, ale jsou tu také záběry, které i rodilého Písečana donutí přemýšlet, kde je fotograf pořídil.

K výstavě ve Sladovně byl vydán zdařilý katalog. Doslov napsal písecký scénárista Karel Čabrádek: „Přiznám se, že jsem nevěděl, o čem budu psát. Písek byl fotografován mnohokrát – a dobrými fotografy, kteří tu žili, žijí či sem odněkud přijeli. Pohled na fotografie Jaroslava Hübla i dramaturgii výstavy, jak ty snímky sestavil, mi tento problém vyřešil, či ulehčil. Ono je to také vždycky o tom fotografovi, je to současně i jeho autoportrét. Jak faktickým objektem je v tomto případě Písek. A to jistě není objev či novinka. Pouze jedno z dalších stvrzení tohoto faktu,“ napsal Karel Čabrádek.

Autor výstavy má z katalogu radost, i když cesta k němu nebyla jednoduchá. Katalog je o kvalitní grafice, fotografiích, dobré tiskárně, ale také nebo spíše zejména o financích.

„Nejdříve se mi podařilo získat Záštitu starosty města Písku a usoudil jsem, že je to velká šance pro vznik katalogu. Obešel jsem několik možných sponzorů, oslovil dobré kamarády a současně jsem získal sebejistotu, že vše dělám pro dobrou věc. Katalog je na světě. Je to výtvarné pohlazení a moc děkuji všem, kteří mi pomohli. S příznivci fotografie se těším na setkání na výstavě a fotografům přeji dobré světlo,“ uvedl Jaroslav Hübl.