Více než 150 divadelníků přijede do Písku na 49. ročník festivalu Šrámkův Písek. Festival se v posledních letech potýká s poměrně nízkou návštěvností.

„Myslím si, že jakmile lidé slyší, že se bude konat festival experimentujícího divadla, mají z toho strach. Určitě by ho mít neměli a budeme rádi, když diváků přijde co nejvíce,“ uvádí organizátorka z Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu Lenka Novotná.

Divadlo je zavřené

Festival, který začne v pátek a potrvá až do neděle, se bude odehrávat v Divadle Pod čarou (DPČ), v píseckém kulturním domě, ale také v kostele svaté Trojice.

„Právě ve svaté Trojici se v sobotu večer uskuteční zajímavý experiment. Bude se zde hrát divadlo jednoho herce pro jednoho diváka po dobu jedné minuty. Divák přijde a za minutu se zážitkem zase odejde. Může se tady vystřídat třeba sto lidí, ale vždy po jednom,“ doplňuje Novotná.

Divadelníci by nejraději hráli v tradičním prostoru Divadla Fráni Šrámka (DFŠ), ale to je kvůli rekonstrukci uzavřené a my se tak musíme spokojit s Divadlem Pod čarou a kulturním domem. Jsme za to rádi, i když nejlepší by bylo hrát v městském divadle,“ tvrdí Novotná.

Program je sestaven z inscenací, které vybrala porota na dvanácti krajských přehlídkách. „Dá se říct, že by to měly být ty nejlepší amatérské soubory, které vybrala porota asi z pěti set účastníků přehlídek. Ze stálic jmenujme soubory Divadlo Kámen Praha a J.S.T.E. Artyžok a D.R.E.D. Náchod. Letošní Šrámkův Písek bude hostit také Frei Körper Kultur s inscenací Wir tanzen konzentriet, kteří se svým experimentem vyrovnávají profesionální scéně, Evrybáby Plzeň, což jsou samé krásné ženy,“ dodává Novotná.

„Tyto amatérské soubory experimentují a zkoušejí, co vydrží diváci nebo herci, nebo co už naopak nevydrží ani ti na jevišti, ani v hledišti. Dalo by se říci, že se jedná o alternativu k činohernímu divadlu v amatérském divadelním světě,“ vysvětluje Novotná.

Největší hvězdou by ale měl být Jaroslav Dušek, který přijede do DPČ s divadlem Vizita v neděli večer ukončit celý festival.

Šrámkův Písek je poměrně nákladnou akcí. Od města Písku dostali organizátoři 145 tisíc korun, od Jihočeského kraje 20 tisíc a od ministerstva kultury 135 tisíc.

„Musíme se vejít do rozpočtu, protože jsme bohužel na Písecku nesehnali žádné sponzory,“ říká Novotná.