O vítězi rozhodovali diváci přidělením fazolí. Nejvíce jich získala kopie českobudějovické Černé věže, jejímž autory jsou otec a syn Jiří a Jan Smodkovi z krajské metropole.

„Tvůrčích dílen v Písku se účastníme již podruhé. Sochy z písku jsou naším koníčkem, z dovolených jich máme plná fotoalba,“ uvedl Jiří Smodek.
Socha Černé věže získala 475 diváckých hlasů, o třicet víc než druhý Medvídek Pú Lucie Souchové a Evy Šarešové z Písku.

Třetí Alena Kudějová pod vedením profesionálních sochařů vytvořila postavičku Barta Simpsona.

„Letošní ročník pískových tvůrčích dílen byl charakteristický velkým zájmem a znatelným pokrokem v přípravě účastníků. Mnozí s námi workshopy absolvovali už podruhé nebo potřetí a věděli tudíž, do čeho jdou. Přišli vyzbrojeni vlastním nářadím, jako jsou špachtle, lžíce a štětečky, rozkreslenými studiemi i modely,“ komentovala akci Eva Kadlčáková z občanského sdružení Jablečný koláč.

Workshop pro starší děti a dospělé byl připraven na náplavce řeky Otavy, kde pořadatelé za pomoci brigádníků z píseckého gymnázia připravili jedenadvacet dřevěných forem o objemu půldruhé tuny písku.

Oblíbenými náměty byla zvířata, kromě toho pevnosti nebo pohádkové postavičky. Zaujaly i dvě abstrakce. Čtvrté místo přiřkli diváci Zitě a Kateřině Murovým z Písku, další Písečan Tomáš Majorenko obsadil desáté místo.

Tvůrčích dílen pro mateřské školy se celkově zúčastnilo 342 dětí, z toho jich stovka byla mimopíseckých. O dílny rodičů s dětmi a dětských kolektivů projevily zájem téměř tři stovky účastníků. Na tvůrčí dílny pro starší děti a dospělé se zaregistrovalo 38 účastníků.