Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Pilka: Život není učesaný

Písek - Muzikolog, popularizátor hudby, rozhlasový a televizní moderátor, spisovatel a publicista představil v Písku Rozcuchanou knihu.

1.10.2009
SDÍLEJ:

Jiří Pilka.Foto: Deník/Libuše Kolářová

Jiří Pilka se sice narodil v Praze, ale za svůj druhý domov považuje Písek.

Město, kde prožil dětství a studentská léta a kde se narodila jeho maminka Marie, sestra skladatele Jiřího Srnky.

Sám za důležité období svého života označil léta 1941 až 1949, kdy studoval písecké gymnázium.

„Tato léta formovala můj pohled na svět, charakter i znalosti. Naši profesoři vynikali odborností. Například češtinář Josef Kotalík napsal s Josefem Kotrčem proslulou učebnici Stručné dějiny československé literatury a také Čítanku českého jazyka,“ vzpomínal Jiří Pilka.

Dar pro život

Přiznává, že k debatám mezi spolužáky, mnohdy bouřlivým, je inspirovala škola a pak církev. Psali si dopisy s věroučnou tématikou, občas hodně vášnivé. „Léty se vše utišilo, ale zůstala nám z té doby celoživotní touha dobírat se pravdy, tříbit názory, slyšet druhého, diskutovat kulturně,“ dodal Jiří Pilka.

Dětství a mládí prožité v Písku pokládá známý muzikolog a hudební publicista za jeden z významných darů pro život, když říká: „Písek byl městem mého mládí, škol, snů, lásek, bolestí i radostí, zažil jsem v něm dobu svobody i válku, zklamání i naděje, zisky i ztráty lidí a také ideálů.“

Jiří Pilka se do města na Otavě rád a často vrací a nebylo tedy náhodou, že právě sem přijel představit svou knižní novinku – Rozcuchanou knihu. Na besedě v Městské knihovně v Písku potom mimo jiné vyprávěl, jak vlastně publikace ke svému názvu přišla.

Nejoblíbenější témata z rozhlasových pořadů pod názvem Jak to vidí. . . vybral jako základ této knížky. Druhou část tvoří slavné citáty a historické i soudobé inspirativní texty různých autorů, nechybí ani jemný humor. Kniha nabízí různé praktické i duchovní podněty. Není nutné ji číst od začátku do konce, spíše listovat sem a tam. Je to neučesaná Rozcuchaná kniha.

„Život není učesaný, překvapuje absurditami, kontrasty, patos se mísí s ironií, slova posměváčka anebo statě bulváru s filozofickými pravdami, neštěstí s úspěchem,“ dodává autor.

Úplně původně za Rozcuchanou knihu může jeho babička z tatínkovy strany. Skoro nic nečetla, ale každý rok si kupovala kalendář s více než stovkou stránek. Byly tam články o všech svatých, ale také způsobné vtipy, různé návody, termíny jarmarků a další užitečné informace.

„Babička si vždycky nalistovala jednu stránku, tu přečetla a někdy ji četla i nám dětem. Vystačila s tím celý rok. Říkal jsem si, že taková kniha, do které by se člověk mohl občas podívat, aniž by ztratil souvislost, to by se hodilo i dneska. Tak jsem to zkusil,“ podělil se o své pocity Jiří Pilka.

Rozcuchaná kniha je směsicí nejrůznějších námětů a žánrů. Autor se snažil také o to, aby i negativní témata nakonec vyzněla pozitivně.

„Různých deprimujících informací je kolem nás dost, až moc. Proto jsem se snažil oslovit čtenáře takovými událostmi a podněty, které je naladí na optimistickou strunu,“ zdůraznil Jiří Pilka.

Muzikolog, popularizátor hudby, autor dvaceti knih, publicista a hudební kritik. Narodil se 20.2. 1930 v Praze. Studoval hudební vědu, historii a estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V období normalizace byl propuštěn z Čs. televize. Působil ve Východočeském státním orchestru v Pardubicích a v hudebním oddělení Divadelního ústavu v Praze. Po listopadu 1989 se stal šéfredaktorem hudebního vysílání České televize. Byl rovněž ředitelem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a ředitelem Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Působil i jako externí pedagog na Filmové škole v Písku.

Autor: Libuše Kolářová

1.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Ilustrační foto

Už nejsou mezi námi

Ani zima neodradila účastníky od drakiády

Mišovice - V sobotu 7. října se konala na hřišti v Pohoří u Mišovic drakiáda.

Narodili se

Písek - V písecké porodnici se v uplynulých dnech narodili:

Nasprejoval kosočtverec na středisko sociálních služeb

Písek - Kdosi poškodil fasádu domu nápisem a vulgárním znakem.

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení