Kam s nimi? Tuto nerudovskou otázku si několikrát položil Michael Pavlovský nad papírovými rolemi z koberců, které končily v odpadu.

Původním povoláním strojní inženýr z Brna si s odpadem začal hrát. Z papírových rolí postupně vznikaly různá zvířátka a další hračky. Pro tuto jedinečnou výtvarnou činnost získal i syna Tomáše.

Svým způsobem osudovým bylo pro oba výtvarníky setkání s dramaturgyní písecké Sladovny Janou Harmachovou a její spolupracovnicí Janou Zárybnickou. Výsledkem je výstava příznačně nazvaná Tajemný svět zvířat a rostlin aneb Co se drátem spojit dá. Vznikla vlastně na zakázku Sladovny a co do návštěvnosti se řadí k nejúspěšnějším.

Cestu do třetího patra Sladovny nacházejí malí i velcí návštěvníci. „Je to opravdu tajemný svět. Jsem tady s dětmi již potřetí a pořád tady objevujeme něco nového. Výhodou je, že si tady můžeme hrát a zkoušet svoji fantazii. Baví to nejen Lucinku a Martina, ale i mně,“ přiznává se Josef Klimeš z Písku.
V prázdninových dnech jsou mezi návštěvníky také chlapci a děvčata z letních táborů. Nelu Hudáčkovou z Českých Budějovic, která prožívá část prázdnin na táboře Kobyla u Vráže, zaujal obrovský pavouk.

„Docela by mě zajímalo, jak se takového obra podařilo vytvořit,“ zajímala se Nela o výrobní tajemství obou výtvarníků.

Pro Michaela a Tomáše Pavlovských byla objednávka Sladovny velkou výzvou a také příležitostí ke vzájemné soutěži.

„Začali jsme se předhánět, kdo role od koberců sežene dříve a pokud možno zadarmo. V obchodech nám někde vyšli vstříc, jinde neměli zájem. Velké role jsem nakonec nakupoval přímo v papírnách, jiná možnost nebyla,“ vzpomíná na dobu přípravy exponátů pro píseckou výstavu Michael Pavlovský.
Hraček z papírových rolí bylo nakonec tolik, že jejich součásti do Písku nakonec vezly dva kamiony. „Jednotlivé díly jsme až na místě drátky pospojovali a zavěsili. Máme velkou radost z toho, že se dětem líbí výstava a obdivovali jsme i jejich zájem při workshopu. Víc než hodinu se dokázaly skvěle bavit,“ uvedl Tomáš Pavlovský.Je povoláním architekt a píseckou výstavu doplnil svými obrazy.

Zaujali Německo
Jeho otec Michael stojařinu definitivně opustil a věnuje se výrobě dřevěných hraček, nábytku a plastik. Pracuje i na zakázku, ale podle svých představ.
Nosorožec, hroch, ptáci, pavouk a další papírová zvířátka se už možná brzy vydají na cestu do Evropy. Výstava Michaela a Tomáše Pavlovských totiž zaujala i návštěvníky z německého Deggendorfu, partnerského města Písku.

„Není tedy vyloučeno, že od nás výstava poputuje rovnou do Deggendorfu,“ podotkl ředitel Sladovny Jiří Hladký.

Výstavu nazvanou Tajemný svět zvířat a rostlin aneb Co se drátem spojit dá si návštěvníci v sále Nízké trámy písecké Sladovny mohou prohlédnout a také si zde pohrát do 27. července.