Náplavka u řeky Otavy mezi Kamenným a Novým mostem se proměnila v Pláž Titanik a postupně ji zabydlují její dočasní obyvatelé. V rámci Cipískoviště 2009 zde od úterý vznikají obří pískové sochy.

„Tématem třetího ročníku je Písek – voda – vzduch a my můžeme prozradit, že tvůrci toto téma shrnuli do jediného slova: pláž. Už v sobotu 16. května v 11 hodin při vernisáži návštěvníci uvidí Pláž Titanik a její „obyvatele: námořníka, sexy plavčici, opalující se turisty i děti hrající si na písku,“ uvedla Eva Kadlčáková z pořádající agentury.

Celkem čtrnáct studentů a pedagogů z českých vysokých výtvarných škol a Střední průmyslové školy keramické v Bechyni postupně zpracovává 120 tun písku. Dalších čtyřicet je určeno pro pískové tvůrčí dílny.

Pískové tvůrčí dílny jsou letos organizovány ve třech dnech. V pátek na promenádě pod Sladovnou, a to dopoledne od 8,30 do 11,00 hodin pro mateřské školy a odpoledne od 13,00 do 17,00 hodin pro veřejnost s nejmenšími dětmi.

Tyto dílny s tradičními soutěžemi o nejkrásnější hrad z písku a doprovodným kulturním programem na plovoucím pódiu registracím nepodléhají a jsou bezplatné. Jinak tomu bude v sobotu 16. května od 14,00 do 18,00 hodin na náplavce u Kamenného mostu. Přímo za profesionálními sochami z písku tam budou připraveny dvě desítky forem a účastníci workshopu pro starší děti a dospělé si budou moci vytesat vlastní pískovou sochu. Právě tato tvůrčí dílna vyžaduje jednoduchou registraci.

V neděli na tvůrčí dílnu naváže ještě vyhlášení výsledků diváckého hlasování o nejhezčí amatérskou sochu. Uskuteční se odpoledne na plovoucím pódiu spolu s vyhlášením vítězů závodů dračích lodí.

Draci mezi mosty jsou další registrovanou zábavou Cipískoviště a slavnostního zahájení turistické sezony v Písku. „Letos bychom chtěli zdokonalit podmínky startu a poskytnout divákům ještě větší show. Tréninky se pojedou v sobotu odpoledne, závody pak v neděli během dne,“ připomněl za organizátory Petr Rypka.

Novinkou a největším tahákem ročníku 2009 bude bezesporu plovoucí pódium na Otavě. „Od pátku do neděle se na něm představí řada souborů – od místních až po Jiřího Zonygu, Ewu Farnou i symfonický orchestr. Ponton pod Europromenádou bude mít totiž plochu 300 čtverečních metrů, a tak se na něj vejde celá Camerata Filharmonica Praga i se sólistou Pavlem Šporclem. Na sobotní večer chystají Mozarta, Vivaldiho a dokonce i Händelovu Hudbu k ohňostroji, kterou, tak jako za Händelových časů, doprovodí ohňostroj,“ přiblížila program vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MÚ v Písku Ludmila Koštová.

Tak jako v minulých letech se mohou návštěvníci těšit i na sportovní zážitky: Kromě závodů dračích lodí to bude turnaj v plážovém volejbale, letos přibude i minigolf na Městském ostrově. Právě tam se odehrají také páteční a sobotní afterparty.

Městská elektrárna se do programu připojila dnem – nebo spíše nocí otevřených dveří – v sobotu do 23 hodin a podle zájmu i déle! Sladovna přispěje divadélkem a tradičními výtvarnými dílnami – tentokrát na nádvoří se zaměřením na kovářská a dřevařská řemesla – dojde i na výrobu hraček.

Opět se bude soutěžit o Cipíska zpěváčka a Cipíska tanečníka, i letos se bude malovat na chodník. To vše, s výjimkou Pohádkového lesa, v centru Písku kolem vody.

Další novinku připravili organizátoři Cipískoviště 2009 v dopravě. V sobotu bude ve spolupráci s Českými drahami vypraven zlevněný spěšný vlak Cipísek z Českých Budějovic přes Protivín do Písku. Vyjede v 9.11 hodin a o hodinu později dorazí do cíle.
Z vlakového nádraží doveze účastníky do dějiště akcí přistavená městská hromadná doprava. Podrobný program zahájení letní turistické sezony v Písku najdete na www.cipiskoviste.cz.