Konat se bude 14. až 17. května a vedle už typických „soch z písku v Písku“ nabídne nové lákavé novinky.

„Nejúžasnější z nich je plovoucí pódium na Otavě s bezpočtem koncertních vystoupení, kde se představí houslista Pavel Šporcl, zpěváci Ewa Farna, Jiří Zonyga a další, bude zde také ohňostroj a ohňová show,“ uvedla k program na pódiu mezi starým mostem a městskou elektrárnou vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MÚ v Písku Ludmila Koštová.

Na tento program se bude vybírat vstupné. Jeden večer bude v předprodeji stát 70 a na místě 90 korun. „Bude však možné si koupit vstupenku na všechny tři večery v předprodeji za 150 korun. Vstupenka bude přenosná, takže ji může každý večer využít někdo jiný,“ dodala Koštová.

Pozornost přitáhne i speciálně vypravený vlak „Cipísek“ z Českých Budějovic do Písku a zpět. Zajímavou nabídku jídel a nápojů, které ponesou názvy pohádkových postaviček chystají písečtí podnikatelé.

Noční prohlídky nabídne Křižíkova Elektrárna královského města Písku. Poprvé se uskuteční after party na Městském ostrově. Zopakují se loni úspěšní Draci mezi mosty čili závody dračích lodí. Nebude chybět tradiční pohádkový les, řada tvůrčích dílen včetně pískových, sportovní turnaje (plážový volejbal, minigolf) a divadelních představení.

Výraznými událostmi, které lemují program CIPÍSKOVIŠTĚ 2009, jsou slavnostní otevření rekonstruovaných Bakalářů ve čtvrtek 14. května a naučné Cesty drahokamů v neděli 17. května. Téma letošního ročníku „Písek – voda – vzduch“ se inspirovalo působivým pódiem na vodní hladině a snahou pořadatelů umístit maximum akcí CIPÍSKOVIŠTĚ 2009 do blízkosti zlatonosné Otavy.

Téma v sobě samozřejmě skrývá i hříčku P/písek, která je leitmotivem všech ročníků.

„V tom letošním nabízí tvůrcům pískových soch, týmu profesionálních sochařů kolem akademického sochaře Františka Bálka a studentům uměleckých škol možnost pojmout některé z nich realisticky a k plastickému zobrazení si vybrat například některou z píseckých památek,“ informovala Eva Kadlčáková z pořádající agentury.

Zároveň se ale chce i nadále vztahovat k cílové skupině „dítě a jeho doprovod“, a tak lze na písecké náplavce očekávat i pohádkové postavičky či zvířátka z vodní, podzemní či nebeské říše.

Z programu zahájení turistické sezony v Písku připomeňme ještě koncert skupiny Olympik 14. května v letním kině, výtvarné a tvůrčí dílny na nádvoří Sladovny a turnaj v plážovém volejbale u plaveckého stadionu 16. května.

ZLATA MĚCHUROVÁ, LIBUŠE KOLÁŘOVÁ