VYBRAT REGION
Zavřít mapu

František Doubek tvrdí: Historická města mají své kouzlo a poezii

Písek - Lidé v různých částech světa, kteří v České republice nikdy osobně nebyli, přesto znají a obdivují historická centra našich měst a různé kulturní památky.

16.2.2009
SDÍLEJ:

CZ UNESCO+. Na snímku ze slavnostního zahájení výstavy CZ UNESCO+ v sídle Evropské komise v Bruselu jsou (zprava) výtvarník František Doubek, kurátor výstavy Jiří Reiniš z českobudějovické galerie Zlatý kříž a velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová.Foto: Michal Bosák

Měli příležitost se s nimi seznámit prostřednictvím obrazů a grafik na výstavách píseckého výtvarníka Františka Doubka.


V současné době František Doubek reprezentuje jihočeské výtvarníky v Bruselu. Součástí jihočeského příspěvku k doprovodnému programu českého předsednictví Radě EU je v sídle Evropské komise otevřena výstava píseckého umělce. Zahrnuje velkoformátové grafiky zobrazující historická centra měst a další památky. Soubor jihočeských a evropských měst zařazených do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO doplňují portréty českých panovníků a šlechty.


„Jedinečné grafiky Františka Doubka jsou oslavou architektury, oslavou krásy naší země a dokladem příslušnosti České republiky ke společnému evropskému kulturnímu dědictví,“ uvedl jihočeský europoslanec Jaroslav Zvěřina.


„Původně jsem pro Brusel přivezl stovku grafik, ale nakonec se všechny na výstavu nevešly. Bohužel nevešlo se sem ani vyobrazení pařížského chrámu Notre Dame, vytvořené speciálně pro tuto výstavu,“ trochu litoval písecký výtvarník.


 Návštěvníci bruselské výstavy prostřednictvím obrazů Františka Doubka obdivují
památky Prahy, ale také například Třebíče, Valtic, dále pak Českého Krumlova, Českých Budějovic, Kroměříže, Holašovic, Telče, Mladé Boleslavi, Olomouce a dalších.


„František Doubek ve svých perokresbách a grafikách s typicky jednoduchou a tenkou linkou a šrafováním nebo naopak s linkou zesílenou, jež dávají kresbě prostor, tvar i jedinečnost, zachytil podobu mnoha českých i evropských měst. Pro rakouský Gmunden ji dokonce přenesl do návrhu poštovní známky. Společným jmenovatelem jim je originální grafická zkratka, akcentující historické dominanty daných míst,“ přiblížil Doubkovu tvorbu majitel českobudějovické galerie Zlatý kříž Jiří Reiniš.


Výtvarník spolupracuje také s řadou odborných pracovišť a vědeckých ústavů. Je například autorem kreseb pro botanický kalendář.


Erby a medaile
Významnou součástí tvorby Františka Doubka jsou erby české šlechty, z nichž některé musel doslova rekonstruovat, dále městské znaky a pamětní medaile. Připravil řadu výtvarných návrhů medailí vydaných Českou mincovnou v Jablonci nad Nisou.


Je rovněž autorem ojedinělého doplňkového informačního systému sítě českých dálnic. Rukopis píseckého výtvarníka nese návrh stříbrné pamětní medaile s nápisem Via Porta Bohemica Praha – Dresden. Byla vydána před dvěma lety při příležitosti otevření třiadvacet kilometrů dlouhého úseku dálnice D8 z Ústí nad Labem na hranici s Německem u Petrovic, kde se napojuje na saskou dálnici A17.

Domovní znamení
Říká se, že člověk nejvíce přilne k místu, kde prožil šťastné okamžiky, kde pocítil největší radost i největší trápení. Pro Františka Doubka je takovým místem Písek.


Vztah k městu nad Otavou poznamenal a inspiroval jeho tvrobu. Platí to i pro jeho dlouholetého spolupracovníka, básníka a spisovatele Karla Sýse. Ani jeden se sice v tomto městě nenarodil, oba však shodně potvrzují, že zde prožili krásná léta svého života a mnohá „poprvé“ jsou spojena právě s Pískem.


Jejich společnou oslavou města je knížka Písecká domovní znamení. Verše napsal Karel Sýs. František Doubek zvěčnil domovní znamení, která zdobí především budovy starého města .


„Snažil jsem se věrně zachytit stará i novější domovní znamení, která jsou dílem dnes neznámých zedníků – štukatétů, řezbářů a zámečníků. Některá jsou skromná, jiná bohatší. Také jejich umělecká úroveň je různá, ale všechna jsou svědectvím o době, ve které vznikala,“ vzpomíná František Doubek.
Vedle domovních znamení z Písku je autorem také pražských domovních znamení, jako jsou U Kamenné hlavy, U Zlatého hroznu, U Bílé labutě nebo U Zlatého hada.


Ztvárnil rovněž náhrobníky se znaky české šlechty z píseckého kostela Povýšení sv. Kříže.
Výčet tvorby píseckého umělce by byl ještě hodně dlouhý. František Doubek patří k velmi pilným výtvarníkům.


„Mnozí umělci vnucují přírodě tvary vymyšlené vlastní hlavou. Často pak sice vznikne nový svět, avšak svět, který nefunguje, protože při jeho stvoření nebylo dbáno zákonů, jež nelze beztrestně obejít. František Doubek pochopil, že svět i bez majetnického zásahu člověka je už tak nekonečně bohatý,“ charakterizoval výtvarníka Karel Sýs.


Rodnému městu
I když Doubek už léta žije a tvoří v Písku, na rodné Milevsko nezapomíná. Mezi erby evropských, českých a moravských měst nechybí ani erb města Milevska. Častým námětem jeho tvorby je zejména milevský klášter řádu premonstrátů.


V Milevském muzeu se také konala výstava k životnímu jubileu grafika a malíře, která byla průřezem jeho celoživotním dílem. Návštěvníci si mohli prohlédnout grafické listy, knižní ilustrace, návrhy mincí, intarzie nebo malby. I tady bylo znát, že oblíbeným tématem Doubkovy grafiky je architektura, ale pozadu nezůstaly ani erby, domovní znamení nebo figurální tvorba. „Jak by asi obstáli mnozí z těch, kteří se dnes bez znalosti řemesla, vyzbrojeni zdánlivě všemocnou počítačovou technikou, pouštějí do grafické tvorby, kdyby měli před sebou jen pero a čistý papír? František Doubek by nepochybně obstál,“ zhodnotil jeho tvorbu ředitel Milevského muzea Vladimír Šindelář.


S tvorbou Františka Doubka měli příležitost seznámit se návštěvníci výstav nejen v Písku, Milevsku, Českých Budějovicích, Prachaticích, Husinci, Třeboni, Praze, ale také například v Egyptě, Walesu, Dánsku, Rakousku a Saudské Arábii.


Další plány
V současné době už František Doubek pracuje mimo jiné na medaili, která bude vydána ke vstupence na městskou slavnost v Písku. Navrhl již pamětní medaile k předcházejícím čtyřem ročníkům písecké městské slavnosti.


V roce 2005 na ni byl vyobrazen Kamenný most, v dalších letech potom Písecká madona, Putimská brána a klášterní kostel Povýšení sv. Kříže. O realizaci grafických návrhů se postaral sochař Vladimír Oppl a vyrobila je Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.


„Námětem pamětní medaile pro letošní městskou slavnost je znak města Písku v jeho nejstarší, veřejnosti málo známé podobě,“ připomněl výtvarník.
František Doubek navrhl také pamětní medaile nebo mince pro Jihočeský kraj, dále ke 120. výročí lesnického školství v Písku a pro statutární město Plzeň s vyobrazením historického znaku z roku 1578.


Důležitou součástí výtvarné činnosti jsou knižní ilustrace. Dá se říci, že je „dvorním“ ilustrátorem píseckého spisovatele Ladislava Berana.  „Myslím, že čtenáři si moje krimipříběhy ani další knihy bez ilustrací Františka Doubka ani neumějí představit. Dokáže se trefit do mých představ. Určitě k tomu přispívá skutečnost, že dobře zná prostředí, kde se většina mých povídek odehrává,“ hodnotí dlouholetou spolupráci Ladislav Beran.


Ilustrace Františka Doubka najdou čtenáři i v knihách dalších autorů, například Jaroslava Matějky, J. J. Švece, Káji Vaříka nebo Věry Sýsové.

Autor: Libuše Kolářová

16.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 9 925 Kč

Asistenti pedagogů ASISTENT PEDAGOGA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9925 kč, mzda max. 12610 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZKRÁCENÝ PR. ÚVAZEK (20 hod./týden), Požadujeme: střední pedagogické vzdělání nebo střední vzdělání s maturitou + akreditovaný kurz asistenta pedagoga podmínkou, čistý trestní rejstřík. Pracoviště: Základní škola josefa kajetána tyla a mateřská škola písek, tylova 2391, Tylova, č.p. 2391, 397 01 Písek 1. Informace: Pavel Koc, +420 382 215 104,.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 14 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě ASISTENT/KA VEDOUCÍHO VÝROBY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: znalost práce na PC podmínkou, znalost technické dokumentace výhodou, Nabízíme: , zkrácený pracovní poměr na dobu určitou (1rok) s možností prodloužení po zapracování, možnost prodloužení na hlavní PP., Kontakt: zaslat životopis na email: info@alfak.cz. Pracoviště: Alfa výroba jednoúčelových strojů s.r.o., Hradiště, č.p. 374, 397 01 Písek 1. Informace: Email: info@alfak.cz, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů OPERÁTOR VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 21500 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: ciz Náplň práce: montáž kovových konstrukcí autosedaček, Pracovní doba: třísměnný provoz, Požadujeme: zodpovědnost, pečlivost, manuální zručnost, - praxe v průmyslovém odvětví výhodou, Nabízíme: příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dopravu, odměna za doporučení zaměstnance, zázemí stabilní mezinárodní společnosti. Pracoviště: Faurecia components písek, s.r.o., Průmyslová, č.p. 466, 397 01 Písek 1. Informace: Tereza Novotná, +420 724 276 276.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 19 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK/CE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní náplň: , Zásobování výroby, příprava expedic, nakládka a vykládka kamionů, udržování skladu, obsluha skladové manipulační techniky a VZV, Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení., Vzhledem k charakteru práce, je pozice vhodnější pro muže - fyzicky náročná práce, manipulace až s 80 kg., Požadavky:, - aktivní průkaz na VZV – výhodou, - pracovitost, samostatnost, zodpovědnost, fyzická zdatnost, - dobré PC schopnosti (znalost práce v systému např. SAP výhodou), - řidičský průkaz sk. B, - trestní bezúhonnost., Nabízíme: proškolení na VZV, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, příspěvek na dopravu, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na dovolenou.. Pracoviště: Ert automotive bohemia, s.r.o., U Vodárny, č.p. 1506, 397 01 Písek 1. Informace: Kristina Binědová, +420 703 144 759.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Divadélko bez opony se představí v domě kultury se hrou Ať žijí duchové

Jonáš Kešnar získal díky sbírce Konta Bariéry novou elektronickou protézu.
5

Spolužáci mi občas říkají Robocop

Napravený Lotrando a uzdravená princezna v Mirovicích v podání žáků 6.

Mirovice - Na středu 18. dubna připravili žáci 6. třídy dvě dopolední divadelní představení. Nejprve zahráli hudební pohádku Lotrando a Zubejda pro žáky 1., 2. a 3. třídy. Druhé představení si užili žáci 4. a 5. třídy.

Venku slunce, v hospodě U Cimbury v Putimi prší

Putim - Sobotní odpoledne si v Putimi zpříjemnili karetním turnajem.

Výtopna Samoty má nový kotel

Písek - V pátek 20. dubna dostala výtopna Samoty nový šestsetitunový kotel, a to v rámci ekologizace.

Písečtí fotbalisté ustáli brozanské kousnutí a berou tři body

Písek - K utkání 24. kola Fortuna ČFL nastoupili písečtí fotbalisté v sobotu 21. dubna na domácí půdě, kde se utkali s třináctými Brozany.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT