VYBRAT REGION
Zavřít mapu

František Doubek tvrdí: Historická města mají své kouzlo a poezii

Písek - Lidé v různých částech světa, kteří v České republice nikdy osobně nebyli, přesto znají a obdivují historická centra našich měst a různé kulturní památky.

16.2.2009
SDÍLEJ:

CZ UNESCO+. Na snímku ze slavnostního zahájení výstavy CZ UNESCO+ v sídle Evropské komise v Bruselu jsou (zprava) výtvarník František Doubek, kurátor výstavy Jiří Reiniš z českobudějovické galerie Zlatý kříž a velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová.Foto: Michal Bosák

Měli příležitost se s nimi seznámit prostřednictvím obrazů a grafik na výstavách píseckého výtvarníka Františka Doubka.


V současné době František Doubek reprezentuje jihočeské výtvarníky v Bruselu. Součástí jihočeského příspěvku k doprovodnému programu českého předsednictví Radě EU je v sídle Evropské komise otevřena výstava píseckého umělce. Zahrnuje velkoformátové grafiky zobrazující historická centra měst a další památky. Soubor jihočeských a evropských měst zařazených do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO doplňují portréty českých panovníků a šlechty.


„Jedinečné grafiky Františka Doubka jsou oslavou architektury, oslavou krásy naší země a dokladem příslušnosti České republiky ke společnému evropskému kulturnímu dědictví,“ uvedl jihočeský europoslanec Jaroslav Zvěřina.


„Původně jsem pro Brusel přivezl stovku grafik, ale nakonec se všechny na výstavu nevešly. Bohužel nevešlo se sem ani vyobrazení pařížského chrámu Notre Dame, vytvořené speciálně pro tuto výstavu,“ trochu litoval písecký výtvarník.


 Návštěvníci bruselské výstavy prostřednictvím obrazů Františka Doubka obdivují
památky Prahy, ale také například Třebíče, Valtic, dále pak Českého Krumlova, Českých Budějovic, Kroměříže, Holašovic, Telče, Mladé Boleslavi, Olomouce a dalších.


„František Doubek ve svých perokresbách a grafikách s typicky jednoduchou a tenkou linkou a šrafováním nebo naopak s linkou zesílenou, jež dávají kresbě prostor, tvar i jedinečnost, zachytil podobu mnoha českých i evropských měst. Pro rakouský Gmunden ji dokonce přenesl do návrhu poštovní známky. Společným jmenovatelem jim je originální grafická zkratka, akcentující historické dominanty daných míst,“ přiblížil Doubkovu tvorbu majitel českobudějovické galerie Zlatý kříž Jiří Reiniš.


Výtvarník spolupracuje také s řadou odborných pracovišť a vědeckých ústavů. Je například autorem kreseb pro botanický kalendář.


Erby a medaile
Významnou součástí tvorby Františka Doubka jsou erby české šlechty, z nichž některé musel doslova rekonstruovat, dále městské znaky a pamětní medaile. Připravil řadu výtvarných návrhů medailí vydaných Českou mincovnou v Jablonci nad Nisou.


Je rovněž autorem ojedinělého doplňkového informačního systému sítě českých dálnic. Rukopis píseckého výtvarníka nese návrh stříbrné pamětní medaile s nápisem Via Porta Bohemica Praha – Dresden. Byla vydána před dvěma lety při příležitosti otevření třiadvacet kilometrů dlouhého úseku dálnice D8 z Ústí nad Labem na hranici s Německem u Petrovic, kde se napojuje na saskou dálnici A17.

Domovní znamení
Říká se, že člověk nejvíce přilne k místu, kde prožil šťastné okamžiky, kde pocítil největší radost i největší trápení. Pro Františka Doubka je takovým místem Písek.


Vztah k městu nad Otavou poznamenal a inspiroval jeho tvrobu. Platí to i pro jeho dlouholetého spolupracovníka, básníka a spisovatele Karla Sýse. Ani jeden se sice v tomto městě nenarodil, oba však shodně potvrzují, že zde prožili krásná léta svého života a mnohá „poprvé“ jsou spojena právě s Pískem.


Jejich společnou oslavou města je knížka Písecká domovní znamení. Verše napsal Karel Sýs. František Doubek zvěčnil domovní znamení, která zdobí především budovy starého města .


„Snažil jsem se věrně zachytit stará i novější domovní znamení, která jsou dílem dnes neznámých zedníků – štukatétů, řezbářů a zámečníků. Některá jsou skromná, jiná bohatší. Také jejich umělecká úroveň je různá, ale všechna jsou svědectvím o době, ve které vznikala,“ vzpomíná František Doubek.
Vedle domovních znamení z Písku je autorem také pražských domovních znamení, jako jsou U Kamenné hlavy, U Zlatého hroznu, U Bílé labutě nebo U Zlatého hada.


Ztvárnil rovněž náhrobníky se znaky české šlechty z píseckého kostela Povýšení sv. Kříže.
Výčet tvorby píseckého umělce by byl ještě hodně dlouhý. František Doubek patří k velmi pilným výtvarníkům.


„Mnozí umělci vnucují přírodě tvary vymyšlené vlastní hlavou. Často pak sice vznikne nový svět, avšak svět, který nefunguje, protože při jeho stvoření nebylo dbáno zákonů, jež nelze beztrestně obejít. František Doubek pochopil, že svět i bez majetnického zásahu člověka je už tak nekonečně bohatý,“ charakterizoval výtvarníka Karel Sýs.


Rodnému městu
I když Doubek už léta žije a tvoří v Písku, na rodné Milevsko nezapomíná. Mezi erby evropských, českých a moravských měst nechybí ani erb města Milevska. Častým námětem jeho tvorby je zejména milevský klášter řádu premonstrátů.


V Milevském muzeu se také konala výstava k životnímu jubileu grafika a malíře, která byla průřezem jeho celoživotním dílem. Návštěvníci si mohli prohlédnout grafické listy, knižní ilustrace, návrhy mincí, intarzie nebo malby. I tady bylo znát, že oblíbeným tématem Doubkovy grafiky je architektura, ale pozadu nezůstaly ani erby, domovní znamení nebo figurální tvorba. „Jak by asi obstáli mnozí z těch, kteří se dnes bez znalosti řemesla, vyzbrojeni zdánlivě všemocnou počítačovou technikou, pouštějí do grafické tvorby, kdyby měli před sebou jen pero a čistý papír? František Doubek by nepochybně obstál,“ zhodnotil jeho tvorbu ředitel Milevského muzea Vladimír Šindelář.


S tvorbou Františka Doubka měli příležitost seznámit se návštěvníci výstav nejen v Písku, Milevsku, Českých Budějovicích, Prachaticích, Husinci, Třeboni, Praze, ale také například v Egyptě, Walesu, Dánsku, Rakousku a Saudské Arábii.


Další plány
V současné době už František Doubek pracuje mimo jiné na medaili, která bude vydána ke vstupence na městskou slavnost v Písku. Navrhl již pamětní medaile k předcházejícím čtyřem ročníkům písecké městské slavnosti.


V roce 2005 na ni byl vyobrazen Kamenný most, v dalších letech potom Písecká madona, Putimská brána a klášterní kostel Povýšení sv. Kříže. O realizaci grafických návrhů se postaral sochař Vladimír Oppl a vyrobila je Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.


„Námětem pamětní medaile pro letošní městskou slavnost je znak města Písku v jeho nejstarší, veřejnosti málo známé podobě,“ připomněl výtvarník.
František Doubek navrhl také pamětní medaile nebo mince pro Jihočeský kraj, dále ke 120. výročí lesnického školství v Písku a pro statutární město Plzeň s vyobrazením historického znaku z roku 1578.


Důležitou součástí výtvarné činnosti jsou knižní ilustrace. Dá se říci, že je „dvorním“ ilustrátorem píseckého spisovatele Ladislava Berana.  „Myslím, že čtenáři si moje krimipříběhy ani další knihy bez ilustrací Františka Doubka ani neumějí představit. Dokáže se trefit do mých představ. Určitě k tomu přispívá skutečnost, že dobře zná prostředí, kde se většina mých povídek odehrává,“ hodnotí dlouholetou spolupráci Ladislav Beran.


Ilustrace Františka Doubka najdou čtenáři i v knihách dalších autorů, například Jaroslava Matějky, J. J. Švece, Káji Vaříka nebo Věry Sýsové.

Autor: Libuše Kolářová

16.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 23 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků ODBORNÝ SKLADNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Máme zkušený tým skladníků, mezi které hledáme dalšího kolegu. Pokud se nebojíš pořádné práce a umíš zabrat, když je potřeba, tak tě rádi přivítáme mezi nás. Jednokolový osobní pohovor bude probíhat přímo v centrálním skladu v Čimelicích., , Náplň práce:, - Každodenní manipulace s břemeny 15 až 20 kg, (dlažba, koupelnová keramika, kuchyňské skříňky), - Balení a výdej zboží, práce se čtečkou, - Vykládky a nakládky kamionů, - Úklid skladu, , Požadujeme:, - Týmového ducha a ukončené vzdělání, - Vysoké pracovní nasazení a dochvilnost, - Vstřícnost a příjemné vystupování, - Spolehlivost a ochotu dodělat rozdělanou práci, - Znalosti v oboru vítány, - Dobrý zdravotní stav, , Nabízíme:, - Garantovaná nástupní mzda po dobu zaškolení 23 000,- Kč, - Po zapracování průměr ve skladu 28 000,- Kč, - Ohodnocení závislé na dosaženém osobním výkonu - (základní mzda + výkonnostní složka), - Práce ve 2 směnném provozu, - Zázemí české rodinné a prosperující firmy, - Úvodní zaškolení a pomocnou ruku od kolegů, - Systém zaměstnaneckých výhod, včetně příspěvku na stravné, - 5 týdnů dovolené, - PŘÍSPĚVEK NA DOPRAVU dle vzdálenosti - 400 až 1 200,- Kč, - Nástup možný ihned, , Pokud máš o nabízenou pozici zájem, pošli nám životopis spolu s motivačním dopisem na adresu personalistika@siko.cz a do předmětu zprávy, prosím napiš: "Odborný skladník Čimelice", abychom poznali, na jakou pozici a pobočku se nám hlásíš!, Do motivačního dopisu prosím připoj souhlas se zpracováním osobních údajů dle § 21 zákona 101/2000Sb. , Pokud tvá reakce nebude obsahovat životopis a motivační dopis, nebudeme moci zpátky reagovat.. Pracoviště: Siko koupelny a.s. čimelice, 398 04 Čimelice. Informace: Petra Nováková, +420 733 787 108. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků ŘIDIČ - SKLADNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Zalužany/Lety., Nabízíme práci řidiče /skladníka,, Požadujeme:, - znalost obsluhy VZV, výhodou je průkaz na VZV., Náplň práce:, Práce ve skladu hotových výrobků a komponentů, vyskladňování a naskladňování dopravců, příprava komponentů pro výrobu, rozvoz drobných zásilek k našim zákazníkům v rámci ČR. , Vhodné i pro absolventy., Pracovní doba: 6:00 - 14:30 hod., Nabízíme:, Bonusy, stravenky, příplatek na penz. nebo živ. pojištění, náborový příspěvek, dodatková dovolená, náborový příspěvek. Pracoviště: Autometal, spol. s r.o. - pracoviště lety, 398 04 Čimelice. Informace: Jitka Cígnerová, +420 778 536 781. Stavebnictví - Stavebnictví Stavbyvedoucí 25 000 Kč Hlavní stavbyvedoucí STAVBYVEDOUCÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - zaměření převážně na zemní práce a demolice, Požadavky: - vzděl. SŠ, VŠ stavební,, - praxe min. 5 let,, - ŘP skup. B /výhodou ŘP C/., , Kontakt na tel., e-mail nebo osobní jednání na adrese Písek, Dukelská (za Lesnickou školou) od 7:00 do 16:00 hod. (nejlépe po telefonické domluvě).. Pracoviště: Lubomír polanský - kancelář, Dukelská, 397 01 Písek 1. Informace: Božena Franců, +420 724 422 269. Lidské zdroje - Lidské zdroje Personalista 20 000 Kč Personální referenti SEKRETÁŘ/KA, PERSONALISTA/KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výkon běžné sekretářské agendy, příprava materiálů pro orgány společnosti, propagace společnosti, vedení agendy dotací EU., Vedení personální agendy - program VEMA., Životopisy s motivačním dopisem zasílejte e-mailem, vybraní uchazeči budou pozváni k ústnímu pohovoru, při kterém bude proveden test znalosti práce na PC.. Pracoviště: Teplárna písek a.s., U Smrkovické silnice, č.p. 2263, 397 01 Písek 1. Informace: Milena Hauserová, +420 382 730 101.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malířka Helena Schmaus Shooner.

Zemřela výtvarnice Helena Schmaus Shooner, pravnučka F. Křižíka

Základní škola T. G. Masaryka.

Neúspěšný kandidát napadl volby v Krumlově

Představujeme nové zastupitele na Písecku

Písecko - Postupně představujeme nově zvolené zastupitele ve všech obcích Písecka. Tentokrát jsou na řadě obce Květov, Lety, Milevsko a Minice.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Kam za kulturou a zábavou

Na věži turisty překvapil zlatý robot. Natáčel film

České Budějovice – Kolemjdoucí se ráno zmateně zastavují. Nevěřícný výraz ve tváři vystřídá úsměv a u mužů a sci-fi fanoušků dokonce pochopení.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT