Z můstku se rozjíždí „rider“ (ten, co ovládá kolo BMX), vyhoupne se nad překážku a ve výskoku nad kolem rozpaží ruce až se zatají dech. „Tak to byl ukázkový kondor, a to se kluci teprve zahřívají,“ hlásá moderátor na Velkém náměstí v Písku.

I náhodní kolemjdoucí se zastavují vedle hloučků studentů a obdivují mladé kluky, kteří na svých freestyle kolech dokáží opravdu divy.
„Vítám vás na Píseckém majálesu, těšte se na spoustu soutěží a dobré muziky,“ ujme se slova moderátor majálesu Jakub Kajtman (zpěvák písecké Possibilní explikace a moderátor festu Přeštěnice).

Po přivítání předává studentům symbolický klíč od města starosta Písku Miroslav Sládek. Připomíná, že se stávají na celý den správci města.
Kolem stovky studentů se řadí za dvěma pestře pomalovanými transparenty evokujícími tak trochu „éru květinových dětí“ šedesátých let.

„Pojďte lidi sem, budeme v novinách,“ směje se na plné kolo moderátor Jakub a studenti pózují před novináři. Ukazuje se, že to je právě on, kdo dokáže strhnout mladé, a ti ho s radostí následují. „Lidi, pojďte! Uděláme rekord, živý řetěz přes celý Kamenný most,“ vyzývá kolemjdoucí Jakub. Ruce všech studentů i náhodných lidí se propojují a řetěz se daří vytvořit.

Hlavní hvězda

Před „kulurákem“ je kolem devatenácté hodiny opravdu živo. „Nejvíc mě dnes zaujala kola freestyle. Večer se rozhodně těším na Sunshine. Kamarád bude předávat korunku králi majálesu,“ říká před večerním programem v kulturním domě Lukáš Habram ze Střední zemědělské školy v Písku.

Své kamarády ze strakonických skupin Glaswall a Jay〜walker, vystupující ten večer v Uhelně, přijíždí podpořit řada strakonických studentů i těch „odrostlejších“. Další scénou byl sálek v horním patře, který patřil taneční hudbě. Největší taháky pořadatelé ale přichystali do velkého sálu.

Skupina Fast food publikum rozhýbala svým houpavým ska a dobře připravila půdu pro hlavní hvězdu – táborskou skupinu Sunshine. Původně hardcorová kapela se dostala nejen do hlavního hudebního proudu (v tom dobrém slova smyslu), ale podařilo se jí překročit rámec naší republiky. Bylo to znát i na píseckém koncertu, kdy Sunshine jiné skupiny převyšovali minimálně o jednu třídu nasazením i charismatem zpěváka Kay Buriánka.

Bylo evidentní, že se dramaturgie majálesu trefila do vkusu dnešních teenagerů i dvacátníků. Od mladých zaznívalo však přání, že v „letňáku“ by to bylo lepší.

„Ve Strakonicích si vzpomínám, že jsem se šel podívat jen na majálesový průvod, a ten tenkrát dělali gympláci. Ale, že by to dělalo více škol pohromadě jsem tam neviděl,“ řekl absolvent strakonické průmyslovky Ondřej Kučera.

Oproti loňskému ročníku, který se víceméně scvrkl na rockový (i když dobrý) festival v letním kině, se letos pořadatelům Anetě Doušové, Monice Pixové, Jakubovi Kajtmanovi a dalším podařilo oslovit a zapojit více škol. Byla patrná i pestřejší dramaturgie, včetně workshopů, promítání filmů a dalších doprovodných akcí, například v „3,14 Local clubu“.

„Líbily se mi i soutěže na náměstí. Viděla jsem ale jen vědomostní a pak soutěž v pití mléka. Tým dostal dvě krabice mléka, ty měli otevřít, nalít do kelímku a brčkem co nejrychleji vypít. U jednoho týmu oba dva litry vypil tím brčkem jediný kluk, což bylo dost dobrý,“ zhodnotila odpoledne Lenka Bartušková ze Střední lesnické školy v Písku.

Vítězný tým

Tradičně se v závěru večera volil královský pár letošního majálesu. Těmi úspěšnými byli tentokrát Michal Košatka a Klára Kořenová z píseckého gymnázia. Soutěží mezi školami se zúčastnilo pět středních škol z Písku s šestičlennými týmy.

Vítězný tým gymnázia vyhrál volné vstupenky na ska punk festival Mighty sounds u Tábora a sportovní oblečení od sponzora. Královský pár pak získal navíc internetové připojení v hodnotě dvanáct tisíc korun.