Ve čtvrtek 24. dubna byl slavnostně završen projekt Regenerace historického jádra města Písek na břehu řeky Otavy mezi Kamenným mostem a Putimskou branou. Jeho předposlední a poslední etapou byla promenáda od historického mostu směrem k Městské elektrárně a úprava nádvoří Sladovny.

„Pravý břeh Otavy pod Sladovnou je už dlouhá léta místem rodinných procházek Písečanů. Bývala tady ale jen prašná cesta, nyní je zde pěkná dlažba, stylové lampy a lavičky, zkrátka krásné prostředí, které nám návštěvníci města určitě budou závidět,“ řekla včera Deníku Helena Habartová.

Promenáda u Kamenného mostu je součástí prstence, který město postupně buduje kolem historického jádra v místech, kde stály hradby. Od elektrárny povede směrem k Putimské bráně, katovskou brankou přes hradební příkop a Bakaláře až do Palackého sadů a zpět k řece.

„Záměrem bylo vytvořit důstojnou promenádní cestu v těsném sousedství jedinečného historického mostu. Obohatili jsme ji o schodišťové vyhlídky na řeku a most, které jsou demontovatelné pro případ povodní. Pracovali jsme s kamennou dlažbou typickou pro Písek,“ uvedl architekt Karel Lapka, který je spolu s arch. Kateřinou Vávrovou autorem projektu.

Na veřejnosti se hodně diskutuje o tom, zda dnes jde o oficiální otevření rekonstruované Sladovny.

„V žádném případě. Dnešní slavnost je završením několikaleté práce na projektu Regenerace historického jádra města Písek na břehu řeky Otavy mezi Kamenným mostem a Putimskou branou. Je to spíše poděkování všem, kteří se na obtížné realizaci podíleli, všem, kteří na ni přispěli finančně, a všem, kteří do ní vložili svůj um a myšlenkový potenciál. Není bez zajímavosti, že to za více než tři léta bylo přes čtyři sta lidí,“ informovala Eva Kadlčáková z mediálních služeb APPLE PIE.

„Sladovna sama o sobě dnes nabídlaprogram veřejnosti – dětem i dospělým. Ale k jejímu skutečnému otevření dojde až 22. května při celostátní výstavě Tourpropag, kdy se spustí pokladna a Sladovna začne naplno fungovat jako nový kulturní prostor,“ dodala Kadlčáková.

Vývoj ve Sladovně tím ale neskončí. Expozice Centra ilustrace vznikají postupně a budou zpřístupněny veřejnosti všechny najednou. To se stane zřejmě na podzim letošního roku, kdy se spustí pokladna a Sladovna začne naplno fungovat jako nový kulturní prostor,“ dodala Kadlčáková.

Vývoj ve Sladovně tím ale neskončí. Expozice Centra ilustrace vznikají postupně a budou zpřístupněny veřejnosti všechny najednou. To se stane zřejmě na podzim letošního roku.