Více než 15 tisíc lidí navštívilo vloni městské slavnosti Dotkni se Písku, které byly pod taktovkou Centra kultury ve spolupráci s městem Písek a a dalšími partnery. Dle reakcí diváků byly hodnoceny jako jedny z nejvydařenějších.

Ty letošní budou v režii agentury Free production Robina Mikušiaka a historické skupiny Argo. Opět ve spolupráci s městem Písek.

V čem budou slavnosti, které se uskuteční od 13. – 14. června 2008, jiné a inovující?

„K vidění budou divadelní a filmová představení, koncerty kapel a středověké happeningy pod taktovkou choreografa a učitele historického šermu Petra Nůska,“ uvedl Petr Mach z agentury X zone media.

Na tiskové konferenci ve Sladovně byl vedle programu představen i web slavností a reklamní spoty. Na nich jsou letecké záběry na Písek a na historično slavností u řeky Otavy s poměrně drsnými scénami z historických velkofilmů Hollywoodu, (na nichž se skupina Argo podílela). Trochu podivně ale působí ke středověké bitce podbarvení klipů tvrdým neopunkem.

Centrum dění bude soustředěno na obvyklých scénách – Velkém a Alšově náměstí, U Floriána, Palackého sadech a na nádvoří obchodní akademie. Nově pak od Kamenného mostu až po Putimskou bránu a nádvoří Sladovny. Co trochu zarazí, jsou „díry“ bez programu na Velkém náměstí, v pátek od 13 do 17 hodin a v sobotu pak od 10. 30 až do 15. 30 hodin.

Lákadlem má být historično a ohňová šou s kaskadéry. „Lidé budou procházet historií se stovkou účinkujících. Jde o interaktivní zábavu, kdy by měl každý udělat nějaký úkol, aby mohl jít dále,“ tvrdí Petr Nůsek ze skupiny Argo.

Na dotazy, proč jsou na Velkém náměstí kapely spíše jen pro dvacátníky, odpověděl Robin Mikušiak: „Na jiné nebyly v rozpočtu peníze.“ (Celkové náklady jsou 2,2 milionu korun, z grantu města Písku 800 tisíc korun). A proč na slavnostech nevystoupí více než dvě písecké rockové kapely? „Každý se mohl přihlásit. Nebudeme nikoho přemlouvat, hrát na slavnostech by měla být čest,“ řekl Mikušiak.

Hlavními taháky slavností by měly být soubory Gaia Mesiah (již s novu zpěvačkou), Support Lesbiens a Ondřej Havelka s Melody Makers. Z píseckých se představí taneční centrum Z.I.P., skupiny Cohiba a Deep Inside, Písecká 4 Josefa Nováka nebo Mažoretky.

Dnes odpoledne, tedy 22.dubna (týden po tiskové konferenci - konala se 16. dubna ve Sladovně, kde padly výše uvedené dotazy na slabé zastoupení regionálních skupin) se objevila výzva pořadatelů městských slavností, v níž lákají písecké kapely na účinkování na některé ze scén Dotkni se Písku.
"Letos dávají městské slavnosti Dotkni se Písku jedinečnou šanci všem mladým kapelám, muzikantům a umělcům z Písku a okolí. Chcete-li se představit před tisícovkami diváků při oslavách VAŠEHO města, neváhejte kontaktovat pořadatele a domluvit si váš koncert," píší pořadatelé na webu www.dotknisepisku.cz.
Otázka se nabízí. Loni tuto možnost snad místní kapely neměli? Aco scéna na Fugnerově náměstí nedaleko "skleníku", tam se nestřídala jedna písecká či regionální kapelaza druhou?

Odkazy:

www.dotknisepisku.cz

www.pisek-mesto.cz