Město Písek si do své kroniky může připsat další výjimečnou kulturní událost, a sice předpremiéru nového filmu Venkovský učitel od režiséra a scénáristy Bohdana Slámy.

Obě středeční představení v kině Portyč zcela zaplnili především lidé z Miroticka, kde se převážná část filmu odehrává. Řada místních obyvatel se přes noc díky natáčení stala herci, a nutno dodat, že znamenitými.

Další početnou skupinu tvořili kantoři z píseckého SOU a SOŠ a spolužáci Ládi Šedivého. Sedmnáctiletého „neherce“, který ve filmu předvedl strhující výkon v jedné z hlavních rolí – Chlapce.

„Našel mě Karel Bezděk, druhý pomocný režisér, u nás ve škole na praxi. Když mě vybrali, asi po devíti konkurzech, byl jsem moc šťastný,“ řekl Láďa Šedivý, který hraje syna statkářky Marie v podání Zuzany Bydžovské.

Ústřední postavou příběhu o hledání lásky, přátelství a odpuštění je ale učitel Petr, kterého mistrně ztvárnil Pavel Liška. Ten odchází z pražského gymnázia do malé venkovské školy (natáčelo se v mirotické škole), aby našel sám sebe, přitom si s sebou nese tajemství, svou homosexualitu.

„Učitel nereprezentuje univerzální model homosexuála, ale pouze sám sebe. To, že je homosexuál je jen jedním z mnoha znaků jeho jedinečnosti,“ řekl režisér Bohdan Sláma.

Učitel Petr si ale postupně získává důvěru místních lidí, které hrají zpravidla zdejší obyvatelé. Výteční jsou sedláci, bratři Proškovi z Radobytců nebo Miloslav „Roura“ Vokatý z Bořic, a další, kteří s jihočeskou krajinou dotváří podmanivou atmosféru filmu.

SLEDUJTE TENTO WEB:

Připravujeme rozhovory s tvůrci filmu z písecké předpremiéry.

A to: s režisérem Bohdanem Slámou
s hercem Pavlem Liškou
s představitelem Chlapce - Láďou Šedivým
s Terezou Voříškovou - představitelkou Berušky, dívky Ládi
s bratry Proškovými z Radobytců - hráli místní sedláky
s Miloslavem "Rourou" Vokatým - hraje Jožžina, nápadníka statkářky Marie (v podání Zuzany Bydžovské)

Odkaz: www.venkovskyucitel.cz