Nejen Písečtí, ale všichni ti, kterým učarovalo královské město nad Otavou a kdysi správní, hospodářské i kulturní centrum Prácheňska, se mohou potěšit na ojedinělou výstavou s názvem „A je to Písek, je to zas on …“. Po téměř čtyřiceti letech ji připravilo Prácheňské muzeum v prostorách galerie.

„Velká většina vystavených obrazů pochází z výtvarných sbírek muzea. Další a nezanedbatelnou část expozice doplňují obrazy ze soukromých sbírek,“ sdělila kurátorka výstavy Irena Mašíková. Největší plátno je přitom zimní pohled na Písek od Hradiště od Františka Tůmy z roku 1932. Tento obraz má úctyhodné rozměry 3,35 x 1,65 m a zapůjčila ho Česká spořitelna v Písku.

„Nejstarší exponát je datován kolem roku 1820 a je to dřevořez města Písek. Nejmladší je pastel s motivy Písku od autora Petra Hilského z roku 2007,“ dodala Irena Mašíková.

Mezi autory vystavených obrazů najdeme nejčastěji známé rodáky z Písku nebo ty, kteří zde určitou dobu žili, nebo do Písku často zavítali a nechali se jím okouzlit .

„Je těžké vybrat pár jmen, ale možná bychom mohli upozornit na kubistický obraz Miroslava Rady, který se do muzea vrátil po čtyřiceti letech. Tehdy v červenci roku 1968 byla zahájena výstava s názvem Věcný dialog, která má v historii našich výstav prvotní pozici,“ upozornila na kubisticky ztvárněný Kamenný most kurátorka výstavy a dodala:

„Výstavu jsme nestavěli tak, aby tu byla profi jména. I tak tu ale najdeme známé autory – například píseckého rodáka Radka Pilaře. Vzpomenout bychom mohli i Jaroslava Gebra, který žil v Písku a pak se dostal do Hollywoodu, kde maloval kulisy a portrétoval slavné herce, mnoho z nich jako Petr Falk nebo Steven Spilberg, byli jeho přáteli.“

Autoři vystavených obrazů jsou ponejvíce rodáky z Písku nebo ti, kteří zde určitou žili, nebo do Písku často zavítali a nějakým způsobem se města nad Otavou dotkli.
Jsou to například: Fr. R. Dragoun, Josef Velenovský, František .Elhenický, Vojtěch Říhánek, Dalibor Říhánek, Josef Soukup, Tomáš Štětka, J. Koula, A. Lewý, J.Z.Quast, Vl. Maisner, K. Votlučka, Jiří Rejžek, Jiří Řeřicha, Jan Novotný, Václav Rožánek, K. Tůma, Radek Pilař, C. Chramosta, Miloslav Růžička, S. Študentová-Ježková, Jan Sýkora, Jaroslav Gebr, J.Vavruška, Karel, Josef a Bohumil Javůrkové, Milan Kohout, J. Svoboda, M.Rada, J.Malý, Josef Krejza, F. Zedníček, F.Teklý aj.

Odkaz: www.prachenskemuzeum.cz