Častými a žádanými dárky pod stromeček bývají pro mnoho lidí knihy, hudební CD či filmová DVD.

„Největší zájem je o Toulavou kameru 5, Krátké pohádky pro unavené rodiče od Viwegha, ale také o Písecká domovní znamení,“ říká knihkupec David Běle z knihkupectví Elim a dodává, že žebříček nejžádanějších titulů se u tak širokého knižního trhu dá těžko stanovit.

„Teď nejvíce prodáváme Četnické humoresky a Četnickou pátračku od Berana, a z dětských Kocour Mikeš představuje Josefa Ladu. Hodně si lidi berou třeba i kámásútru,“ tvrdí Lenka Pešková z knihkupectví Kanzelsberger.

Závěrečného dílu Harryho Pottera se jeho fanoušci sice dočkají až v lednu, ale knihkupci již nyní prodávají poukázky na pozdější nákup knihy. Absence tohoto bestselleru na předvánočním pultu ale knihkupcům pomůže prodat i jiné tituly, které by jinak zůstaly v pozadí. Vždyť běžné knihkupectví v Písku prodává zpravidla více než stovku kusů od jednoho dílu příběhů malého kouzelníka.

„Z hudby se nejvíce se prodává 50 největších hitů Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, vánoční Čechomor a nové Chinaski. Z filmových DVD lidé kupují hlavně Vratné lahve, pátý díl Harryho Pottera a seriály Četnické humoresky a Sanitku. Hodně se ptají i na nové CD Kabátu, která by mělo vyjít do konce roku,“ říká Lenka Kovaříková, vedoucí prodejny Music box, a dodává, že sběratelé jsou nadšeni z kolekce všech 14 her Divadla Járy Cimrmana a seriálu MASH.

„Prodej nám ale kazí DVD v papírových obalech na stáncích. Nemají takovou kvalitu, ale lidi to za těch pár korun koupí,“ povzdechne si Kovaříková.
Faktem je, že noviny a časopisy nasadily před Vánoci těžký kalibr – klasické české pohádky a oblíbené komedie. A lidé je kupují o sto šest. Za nový film na DVD v pevném obalu jich totiž pořídí až deset jiných, a to v každé trafice.