Zdražování, které se začátkem nového roku promítne do řady oblastí života, se nevyhne ani kultuře. Nejen dražší energie, ale také nárůst DPH z 5 na 9 %, to vše ovlivní ceny vstupného na pořady či pronájem kulturních prostor.

„U našich akcí se vyšší DPH promítne postupně, ne skokově. Ušetřit se budeme snažit jinde, nebude tolik akcí na nápoje, bude i menší propagace,“ tvrdí vedoucí Kulturního domu v Písku Petr Chval.

Podle Chvala se do cen pronájmu ale rozhodně promítnou vyšší ceny energií. „I tak dáváme pronájem za režijní, nikoliv komerční ceny,“ říká Chval a dodává: „Vzhledem ke globalizaci kultury, kdy lidé zůstávají doma u TV a internetu a jdou jen na mediálně známé tváře, bude návštěvníky stále těžší přivést na kulturní pořady. Kromě diskoték a plesů – ty jsou ale tři měsíce v roce a pak je okurková sezona.“

Dražší pořady

„V novém roce počítámes navýšením cen programů o 10 až 15 procent, což by se mohlo projevit na výši vstupného. Přes plesovou sezonu, tedy do půlky března, ceny určitě zvyšovat nebudeme,“ míní ředitel Kulturního domu v Milevsku Karel Reiniš. Jak uvedl, vstupné na kulturní pořady v milevském KD se pohybuje od 30 do 100 korun, u těch exkluzivnějších činí 150 korun.

„Při průměrných platechv Milevsku, které jsou 13 až 14 tisíc hrubého, nemůžeme po lidech chtít, aby dávali měsíčně tisícovku za kulturu. I na menším městě bude boj o každého diváka. Lidé budou peníze ještě více počítat,“ dodává Reiniš.

Písecké Centrum kultury zvedne podle dramaturgyně Ivety Hodoušové zatím jen divadelní předplatné o sto korun, a to hlavně vzhledem k rostoucím cenám za dopravu a technické režie souborů.

„Vstupné do kina bude ovšem v novém roce stejné jako dosud, tedy ve výši, jakou doporučuje distributor, a my ji nijak nenavyšujeme,“ říká Iveta Hodoušová.

Jak se příští rok promítne zdražování do kulturních pořadů v Protivíně, nám vedoucí městského kulturního střediska Sylva Karfíková odmítla sdělit.
Vyšší provozní náklady i růst DPH pocítí vedle „velkých“ scén typu kulturních domů také menší scény.

„Pokud se seženou granty na kulturní programy, tak by se výše vstupného dala zachovat.Vstupné se ale bude odvíjet také od výše honorářů souborů, do nichž se stále více promítají vyšší cestovní náklady,“ říká ředitel píseckého Divadla Pod čarou Miroslav Pokorný.

„Lidé budou mít zdraženo kde co, tak se pro ně budeme snažit udržet stávající vstupné. Na špičkový koncert vstupné ale asi vzroste, protože některé agentury účtují19 % DPH. Je to ale různé, některé v této sazbě účtují zase pouze režijní náklady a nezapočítávají do toho honoráře,“ dodává Pokorný.