Již tři desítky let těší generace dětí i dospělých filmový muzkál Ať žijí duchové s Jiřím Sovákem v hlavní roli. Taneční centrum Z.I.P s dalšími partnery se rozhodlo se souhlasem autorů Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře dát tomuto příběhu divadelní podobu.

Zkrácená divadelní verze ctí film a úpravy ve scénáři jsou minimální. „Vycházjí z technických podmínek divadla i z faktu, že děj filmu se odehrává v roce 1977. Námět jsme zasadili do současnosti,“ uvedl režisér Láďa Beran.

Projekt je společným dílem TC Z.I.P, studentů Soukromé střední výtvarné školy a scénografa Šimona Cabana. Dalším členem tvůrčího týmu je Pavel Dautovský, který se podílel na muzikálech Dracula, Monte Christo, Hamlet, Galileo a dalších, se zapůjčením brnění a zbroje vypomůže agentura A.R.G.O Tábor.

„Poděkování patří městu Písek a Divadlu Fráni Šrámka, za jejichž podpory projekt vzniká. A samozřejmě rodičům Zipáků, z nichž někteří si v představení i zahrají,“ připomněla asistentka režie a šéfka Zipáků Klára Humpálová.

Realizace muzikálu se však neobejde bez pomoci sponzorů. Jak říká v úvodu rytíř Brtník, rozhodl se opravit střechu na sídle a hledá dvaadvacet oddaných, kteří mu v jeho úsilí pomohou a budou za to povýšeni do rytířského stavu.

„Vlastně už hledáme jen 21 potencionálních rytířů, neboť prvním se stane Petr Hlavsa, který na obnovu střechy a tedy realizaci projektu věnoval pět tisíc korun,“ dodala Klára Humpálová.