Přemysl Kubišta, Plzeň

Nedělal nic jinýho, než to, co mu protokol přikazoval. A protože, když někdo dělá přesně to, co protokol přikazuje, i v dnešní době, s naprosto kamenným obličejem a vážně, tak lidi dodnes neví, jestli je blbej, nebo setsakramentsky chytrej.

 

Marcel Goetz, České Budějovice

Švejk je pro mě výraz určitého humoristického pojetí světa, oddech od války, která je vždy hrozná. Pro náš malý národ je typické, že se brání humorem, což ty velké národy asi tak nemusí. Blízký je mi humor a smysl pro odlehčení situace.

 

Miroslav Pokorný, Písek

Cimrman a Josef Švejk jsou dvě nejvýraznější osobnosti v českých dějinách. Líbí se mi jeho chytrost, pohoda a nadhled. To byl pan člověk, který vše dokázal vyřešit. To umět všichni od pana prezidenta až po naší radnici, tak by to bylo dobré.

 

Karel Klátil, Písek

Velice kladný, je to věc, kterou čtu téměř denně. Mým životním kamenem je c.a k. vojenská historie Písku a znalost Švejka je základní znalostí vůbec. Líbí se mi, že je věrný císaři, vždy a všude, a to až do té absurdity a parodie, ale stále je věrný.

 

Miloslav Uhlík, Putim

Mně se Josef Švejk zalíbil už od mala, kdy jsem viděl natáčení filmu přímo tady v Putimi. Tenkrát mě nenapadlo, že ho budu jednou ztvárňovat. Život prožíval s humorem, i v té těžké době to tak bral. A tak je to třeba brát i v našem životě.