Na Dolejším mlýně, v klidném a malebném koutě městečka, se zítra a v neděli uskuteční již čtvrtý ročník multižánrového festivalu Mirotické setkání loutek a hudby. Tradici festivalu tu založil místní rodák Ladislav Loisa Tomeš, který přehlídkou vzdává hold jednak slavnému loutkáři Matěji Kopeckému a zdejší loutkářské tradici, a zároveň se snaží o popularizaci tohoto specifického divadelního umění.

Festival zahájí zítra v 10.30 hodin starosta města Mirotic Milan Brunclík a Jaroslav Mikoláš Vojna, pravnuk malíře Mikoláše Alše, který v Miroticích dlouhá léta působil a sám také kreslil návrhy na loutky. Programem pak budou diváky provázet Martina Prášilová z Divadelního spolku KAŠPAR a Michal Slaný z Národního divadla.

Pestrý program

Pořadatelé pro návštěvníky připravili nabitý víkend, v němž se vystřídá na 11 divadelních a pět hudebních vystoupení.


„Kromě toho, že bude poprvé festival dvoudenní, budou další novinky hlavně v dramaturgickém plánu. Myslím si, že jsem vybral dost dobrá představení, přímo grandiózní bude sobotní divadlo Kvelb s názvem Kašpar Rek, v němž bude obří scéna a obří třímetrové loutky s ohromným kolotočem, který budou stavět asi čtyři hodiny. A představení samotné pak bude vidět z celého areálu, “ říká s jiskřícíma očima hlavní pořadatel Ladislav Loisa Tomeš.

Víťa Marčík, Sylvie Krobová a další


„Dalším velkým lákadlem by mohl být Víťa Marčík, který přijede s představením Rómeo a Júlie a také s pohádkou Šípková Růženka,“ dodává Tomeš.
Velkým želízkem v ohni může být Sylvie Krobová, stoupající písničkářská hvězda plná emocemi nabitých písní a obrovským hlasovým rozsahem, která se ale v Miroticích představí s Bilbem Reidingerem jako divadelnice, a to hned ve dvou představeních. V jednom z nich L´Ombré dokonce hraje na harmoniku a přitom pije.


Z hudebníků si budou moci diváci vychutnat koncerty Jima Čerta, Ivana Hlase či zcela nové písně zpívajícího právníka Ivo Jahelky, které zde budou mít svou předpremiéru.

Kontakt s diváky

Představení na ostrově u říčky Lomnice v loňském ročníku navštívilo přibližně 1100 diváků a letos jich pravděpodobně ještě přibude. Ač se loutky nabízí jako divadelní forma určená především dětem, pořadatelé na to mají názor trochu odlišný.
„Nechceme, aby se děti bavily a rodiče nudili. Cheme do představení vtáhnout i dospělé,“ míní Loisa Tomeš, který tvrdí, že festival je založen nakontaktu mezi herci a diváky.

Doprovodný program

Malé i velké diváky, které právě se odehrávající představení přestane trošku bavit, čeká v areálu bohatý doprovodný program.
Představení, při nichž návštěvníci sedí, si mohou nejen děti zpestřit pohybem. Například na přistavěné horolezecké stěně, jízdě na koni či plavbou na lodičce po říčce Lomnici kolem ostrova, kde se přehlídka koná.


Vyzkoušet si budou moci i různá umělecká řemesla, případně si zakoupit i volně prodejné loutky i některé obrázky pravnuka Mikoláše Alše, a sice posledního žijícího zástupce slavného malířského rodu Alšů – Jaroslava Mikuláše Vojny.


Pořadatelé myslí i na kvalitní zázemí festivalu, včetně dobrého občerstvení. Podle jejich slov prý diváky příjemně překvapí cenami.