Během dalších dnů se pak ve Zvíkovském Podhradí, Orlíku nad Vltavou a dalších místech předvedlo zájemcům šest zahraničních a dvanáct našich, jak dětských, tak dospělých souborů, spolu s dechovou hudbou z Dolního Rakouska.

Žezlo někdejšího zakladatele festivalu a propagátora folklóru Milana Bečky převzali před čtyřmi léty členové souboru Písečan Pavel Brůžek a Miroslav Černý. První z nich zajišťuje účast zahraničních souborů, druhý má na starosti organizační záležitosti. Jim tedy, včetně moderátora Jiřího Hladkého, patří hlavní dík za zdárný průběh bezmála pětidenního maratonu, který je ale konkrétně pro ně mnohem delší.

Co budou jíst

„Písecký festival je zařazen v mezinárodním katalogu s tříletým předstihem a některé soubory se proto hlásí samy. Zejména pak ty z evropských zemí. S těmi ze vzdálenějších oblastí jsou ale někdy problémy,“ řekl Pavel Brůžek. Letos to například byla již na plakátech uvedená Nigérie, kde ale nakonec nastaly takové problémy s vízy, že Afričané přijet nemohli.

Starosti s ubytováním a jídlem pro několik stovek lidí, letos jich bylo bezmála šest set, pak padají na bedra Miroslava Černého. S ubytováním prý to není problém, internátní pokoje nijak nezaostávají třeba za levnějšími hotely v zahraničí. Trochu je starost s jídlem, protože napříkld Indové, kteří letos do Písku přijeli, vůbec nejedli nejen maso, ale také vejce a i jiné živočišné produkty. Nejraději by prý hory osmažených bramborových hranolků a zeleninu. To pak chudinky kuchařky, které skládají jídelní lístek aby vyhovoval všem, musí hodně přemýšlet a kombinovat.

V pozadí politika

I když byli a jsou členové souborů v drtivé většině lidé velmi vstřícní a přátelští, jednou k třenici došlo. To když do Písku přijely na jeden ročník soubory z Řecka a Turecka. I když oba státy hlásaly do světa, jakou mají velkou vůli si vzájemně porozumět, skutečnost se ukázala úplně jiná.

„Vůbec největší kolotoč jsme ale zažili loni, když přijela děvčata z Izraele. Už v dotaznících z vyslanectví se třeba objevily připomínky, že nesmí bydlet ani v přízemí ani pod střechou ale uprostřed domu, ochranka a technici před příjezdem prohledali celý objekt a museli jsme sepsat, kde leží a jak daleko je nemocnice, nádraží a spostu dalších věcí. Kolik tu pak kolem souboru běhalo tajných agentů nikdo neví, ale zakopávali jsme o ně od rána do večera“ zavzpomínal Miroslav Černý.

Letošní ročník byl bezproblémový a bezezbytku splnil svůj účel vzájemného poznávání a porozumění.

„Když pominu všeobecně známé věci, jako je udržení národních tradic a kulturní odkaz předků, má festival pro naše město ještě jeden obrovský význam. Propagaci Písku doslova po celém světě,“ řekl závěrem starosta Miroslav Sládek.