S výjimkou souboru Ondráš jsou všichni účinkující amatéři, kteří se folkloru věnují z úcty k udržení národních tradic a ve svém volném čase.
Pořadatelům z občanského sdružení Folklorní soubor Písečan a Folklorních sdružení ČR a Jihočeského kraje nadělaly letos hodně starostí zahraniční soubory.

Na poslední chvíli odvolali svá vystoupení hosté z Nigérie, Sicílie a Jižní Koreje. Přijet by měli ale Řekově, Lotyši a dva soubory z Dolního Rakouska.

„Účast souborů z Rakouska není náhodná. Písecká akce je zařazena do projektu nazvaného Vytvoření sítě Jihočeského folklorního sdružení v návaznosti na Dolní Rakousko,“ připomněl ředitel festivalu Pavel Brůžek.

Kromě Písku vystoupí domácí a zahraniční soubory také na zámku Orlík a hradu Zvíkov a poprvé v Milevsku, potěší rovněž obyvatele Domova pro seniory Světlo v Písku a Drhovli.

Každý z festivalových dnů je něčím zvláštní. Ve středu zahájí přehlídku v podvečer Písecká dechovka a v Palackého sadech se potom představí Vojenský umělecký soubor Ondráš. Ve čtvrtek vystoupí zahraniční hosté. Páteční odpoledne bude patřit dětským souborům a večer pak bude věnován českým a moravským souborům.

Hlavním festivalovým dnem je sobota, kdy projde městem průvod všech souborů a odpoledne se v galaprogramu v Palackého sadech představí všichni účastníci festivalu. V neděli akci uzavře odpoledne na Městském ostrově s tuzemskými i zahraničními hosty.

K výročí souboru

První ročník festivalu se uskutečnil v roce 1995. Tehdy se připravovaly oslavy dvaceti let činnosti Písečanu.

„Zároveň jsme přemýšleli, jak umožnit vystoupení souborům z partnerského města ve Walesu, který Písečtí navštívili v roce 1990. Tak se zrodil nápad uspořádat setkání, kde se představí hosté z Walesu, Písečan a také soubory z okolí,“ připomněl Pavel Brůžek.

První ročník trval jen jeden den a vystoupilo na něm šest souborů. Postupně se akce rozvíjela a rostla. Přibývali účastníci a tím pádem i dny konání festivalu, pořadatelé vytvářely samostané programy pro zahraniční hosty a tuzemské účinkující. Od roku 1997 je součástí také dětský festival.

28 zemí světa

V předchozích 12 ročnících přijelo na festival do Písku 39 zahraničních souborů z 28 zemí celého světa. Z České republiky se představilo 47 souborů dospělých a 31 dětských skupin. Každoročně přijede do Písku pět až šest stovek účinkujících.

„Pro členy souborů je třeba zajistit stravování a ubytování. Proto využíváme termín prázdnin, kdy jsou ve městě volné kapacity studentských internátů a školních jídelen,“dodal ředitel festivalu Pavel Brůžek.