Vaše první vzpomínka na rozjezd Divokýho Billa?

Náš takový první zásadní zářez byl první demáč, kde bylo sedm písniček. To je pro kapelu hrozně důležitá věc, pak může konečně začít pořádně otravovat pořadatele různých akcí, protože má v ruce vzorek svojí muziky, kterým se prezentuje.

Jaká byla v počátcích Divokýho Billa nejvyšší meta skupiny?

Dát dohromady hodinový program, to znamená vymyslet, sehrát a sezpívat patnáct věcí a hrát všude, kde se dá.

Kdy a proč z vašich koncertů vymizela ohňová show, která byla v začátcích kapely jedním z vašich poznávacích znamení?

Ty ohně bývaly super, ale kluci z kapely, kteří plivali, si začali stěžovat, že se jim dělá zle a špatně se jim po tom zpívá. Tak se od plivání postupně upustilo. Rozkřiklo se to i mezi pořadateli a hodně z nich nám to začalo zakazovat kvůli požárním předpisům. Zrovna nedávno jsme na to vzpomínali a je možné, že to obnovíme a k plivání se občas vrátíme, je pravda, že lidi to hodně bavilo.

Na podzim plánujete turné s anglickými The Levellers. Jak moc ovlivnila tato skupina vaši tvorbu? A jak bude turné vypadat?

S Levellers se známe tak tři roky a párkrát jsme již spolu hráli, a tak se na tohle tour moc těšíme. Mají ve skupině podobné obsazení nástrojů, jsou to podobní týpci jako my a hrají podobnou muziku, takže ideální propojení. Irská muzika je nám blízká, a všechny jejich desky známe z paměti, takže nás určitě ovlivnili. Jinak tour bude čítat asi deset koncíků, čtyři po Čechách, čtyři v Holandsku a pak ještě v Rakousku a Švýcarsku.

Hudební recenzenti s vaším hudebním vývojem někdy kritizují přílišný příklon k líbivosti až komercionalizaci skupiny. Co vy na to ?

Ať si říká kdo chce co chce. My hrajeme tak, jak hrajeme, a rozhodně nevymýšlíme nějaké slaďáky, aby se to víc prodávalo, ale proto, že je v kapele taková nálada. Když jsme byli mladší, bylo to pravda trochu divočejší, ale takhle je to přirozený vývoj, vždyť už to spolu táhneme skoro deset let.

Čemu přisuzujete současnou popularitu Divokýho Billa? Jsou to kvalitní a zapamatovatelné písně, dobrý management kapely, nebo jste se zkrátka trefili do vkusu publika?

No, troufnu si tvrdit, a doufám, že to nebude znít namyšleně, že je to právě kombinace těhle tří věcí, a ještě trošku toho štěstíčka k tomu. V každém případě jsme za všechny úspěchy moc rádi a moc si toho vážíme. A děkujeme všem fanouškům, kteří nás vynesli až tam, kde dneska jsme.

Letos zahrajete jen v Písku, Strakonice nejsou ve vašem programu. Co byste vzkázali píseckému, potažmo prácheňskému publiku? Na co se mohou diváci těšit?

Zdar parto, máme pro vás připravených asi pětadvacet pecek, který jsme vybrali ze všech desek. Chystáme se udělat všechno pro to, abychom se všichni pořádně pobavili a byl to pořádnej mejdan.Tak s sebou vemte dobrou náladu a vlítnem na to. Ahoj všichni, za DB Vašek Bláha.

Vstupné na koncert Divokýho Billa v předprodeji činí 245 korun, na místě v letním kině zaplatíte 270 korun.