„Výstava je koncipována z výsledků její dlouholeté práce, kdy chodila krajinou a fotografovala zajímavá místa, která mají své příběhy, a k nimž se vážou různé pověsti. Zaznamenávala různá andělská zpodobnění včetně andělů hřbitovních, fresek v kostelech, soch a různých artefaktů, které zalidňují naši krajinu,“ sdělil k aktuální výstavě na Zvíkově básník, nakladatel a antikvář Ondřej Fibich.

„My si musíme uvědomit, že každé místo má svého ochránce. Jako třeba Sušice má svého Anděla strážce, tak každé místo v Prácheňském kraji má svého anděla. Výstava tedy představuje nejen magická a čarovná místa, kam se mohou lidé vydat, ale i bytosti, které tuto krajinu chrání,“ doplnil Ondřej Fibich.

Magická místa

K výstavě podle jeho slov patří i soubor deseti černobílých pohlednic s názvem Magická místa, které jsou mimořádným svědectvím o představivosti autorky.

Na výstavě budou k vidění kromě velkých černobílých originálů fotografií výše zmíněného souboru, také množství menších barevných fotografií, k nimž budou vystaveny i texty pověstí vážících se k danému místu, lidé zde naleznou i další artefakty, které se týkají jak božích muk, tak i andělů.

Fotografka Ivana Řandová ze Strakonic se fotografováním zabývá více než dvacet let. Kromě jejího zájmu o rockové kapely a zpodobňování různých rokových hudebníků, také často a ráda putuje krajinou. Výsledkem její dlouholeté práce bylo několik úspěšných výstav.

Dvě tváře Evropy

„Vloni například v hudebním klubu Roxy nebo na výstavě v rámci projektu Evropské unie s názvem Dvě tváře Evropy, kde Ivana Řandová kouzelným až sociologickým způsobem porovnává dvě vsi – Montogo poblíž Janova v Itálii a Radomyšl u Strakonic, které spolu uzavřely partnerství. Prvním bodem byla výstava v Radomyšli, která byla posléze převezena do Itálie,“ řekl o fotografce antikvář, spisovatel a nakladatel Ondřej Fibich.

„Vyjde také kniha – monografie těchto míst, kde budou porovnávány nejen životní styly, ale samozřejmě výtvarná krása jednotlivých obcí. Člověk se zde může zamyslet nad tím, čím jsou si evropské obce podobné a čím odlišné,“ dodal Fibich.

Nebe studánek

Ivana Řandová připravuje také knihu Nebe studánek, což je rozsáhlý sběr fotografií z míst, kde jsou pozoruhodné studánky, zázračné prameny, k nimž se často vážou pověsti. Celá oblast je pak rámována historickým Prácheňským krajem. Výstava fotografií Ivany Řandové bude ve výstavních prostorách na hradě Zvíkov až do 30. října.