Neformálním „vítězem“ přehlídky dětských divadelních souborů Duhové divadlo se bezesporu stali žáci 8. třídy ZŠ Svobodné. Rozhodně soudě podle nadšeného potlesku, který odměnil jejich představení Dalskabáty, hříšná ves, aneb Zapomenutý čert.

Minimálně stejně skvělé představení předtím ráno zahráli studenti Střední odborné školy waldorfské z Ostravy. Jejich divadelní soubor se jmenuje Wicca a hru Pavouk na motivy povídek Roberta Fulghuma napsala a zrežírovala vedoucí souboru Hana Štrbová.

O práci s waldorfskými studenty po představení prozradila: „Já mám poměrně hodně srovnání, protože jsem jakožto lektorka dramatické výchovy pracovala se studenty mnoha škol. Na waldorfských studentech je vidět, že jsou vychováváni svobodně, jsou vyrovnaní, komunikativní, mají spoustu nápadů, nebojí se, a přesto mají jakýsi jasný vnitřní řád.“
S nápadem hrát divadlo za ní přišli sami a výběrem Fulghuma byli nadšeni. Použité náročné stínohry byly na profesionální scéně Divadla Fráni Šrámka obzvláště působivé. Škoda jen, že hlediště bylo v sobotu po ránu poloprázdné.

„V Písku se nám líbilo, večer jsme prohlíželi město, je to tu moc pěkné,“ řekl student 1. ročníku ostravského waldorfského lycea Jan Strýček.
Diváky zaujalo i čisté a jednoduché zpracování Zlatého kolovratu, který předvedly brněnské děti, nebo třeba scénicky povedené představení pohádkového příběhu Krabat semilské waldorfské školy.

„Jsem ráda, že si k nám tolik škol našlo cestu, přehlídka byla velmi různorodá,“ sdělila po skončení festivalu jedna z hlavních organizátorek, Magdaléna Šimonková.

Přehlídku financovaly z větší části dotace z ministerstva kultury a z krajského rozpočtu. „Na 2. ročník už přišlo přece jen více diváků, věříme, že aspoň dodatečně úspěšnou přehlídku podpoří i město Písek,“ dodala k tomu Jitka Čápová, předsedkyně Sdružení rodičů a přátel ZŠ Svobodná, které celou akci připravilo.