V galerii Portyč si zájemci ještě do 5. ledna příštího roku mohou prohlédnout výstavu, která byla připravena k šedesáti letům činnosti Fotoklubu Písek.

„V lidském životě je šedesátka důležitým mezníkem. Dlouhou dobu platilo, že je to věk odchodu do důchodu. Já chci věřit, že Fotoklub jen tak do důchodu nepůjde. Ono to v tomto případě není jen o jednom člověku, ale o desítkách zapálených amatérských nadšenců, kteří se snaží svými snímky zachycovat krásy, radosti i smutky tohoto světa,” uvedl při vernisáži výstavy předseda Fotoklubu Písek Petr Indra.

Fotoklubem za dobu jeho existence prošla dlouhá řada lidí. Někteří se stali profesionálními fotografy, jiní se zdokonalili tak, že snesou nejpřísnější srovnání. K rozšíření jejich znalostí přispíval Institut výtvarné fotografie v Opavě, který se později transformoval ve vysokou školu.

Písečtí fotografové byli spolupořadateli celostátní soutěže Poezie ve fotografii. Jejich fotografie byly a jsou k vidění na výstavách v různých místech ČR, ale také například v Maďarsku, Polsku, Rakousku, Itálii a Walesu.

„V poslední době máme velmi dobrou spolupráci s fotografy z německých měst Wetzlar a Deggendorf. Například velkou výstavu v Deggendorfu navštívilo několik tisíc lidí,” připomněl Petr Indra.

Ve Fotoklubu společně pracuje hned několik generací fotografů. K těm nejzkušenějším patří Jaroslav Staněk, který zůstával dlouho věrný klasice. Nyní už několik let používá digitální fotoaparát a nemůže si ho vynachválit.

Benjamínkem klubu je patnáctiletá Adriana Suchanová. Fotografování se věnuje čtyři roky a ráda si nechá poradit od zkušenějších kolegů.
Fotoklub Písek patří k nejlepším v Jihočeském kraji. Svědčí o tom úspěšná účast na soutěžích, přehlídkách, fotosalónech a tzv. mapových okruzích.

K úspěchům určitě lze přiřadit také vedení fotokroužku pro mladé fotografy. Velmi dobře pracují mladí fotografové v kroužku při ZŠ J. K. Tyla, který vede Jaromír Hladký.

Radost z úspěchů však kazí skutečnost, že fotografové nemají vlastní místnost, kde by se scházeli, kam by uložili archivní fotografie, plakáty, pozvánky, fotografické knihy a časopisy nebo výstavní rámy a panely. Stále složitější je shánění peněz na činnost, především na pořádání výstav, přednášek, workshopů nebo například provozování webových stránek.

„Mrzí nás, že ač máme město přímo v názvu a vždy jsme ho ochotně a dobře reprezentovali, již druhý rok pro nás nemá ani korunu na naši činnost,” posteskl si Petr Indra.

Předchůdcem dnešního Fotoklubu byl fotokroužek, který se v roce 1950 začal formovat při tehdejším závodním klubu ROH Jitexu, o rok později byl fotokroužek oficiálně založen.

Z fotografů z prvního období připomeňme Karla Titla, Jiřího Horala, Zdeňka Indru, Josefa Krejčího, Tomáše Zdražila, Zdeňka Javůrka, Jaroslava Hübla, Jiřího Novotného, Jaroslava Staňka a Karla Třeského.

Pořizování fotografií má v Písku velmi dobrou tradici. Nejstarší dochovaná písecká fotografie byla patrně pořízena už v roce 1860. Neznámý fotograf na ní zachytil Budějovickou bránu při pohledu z dnešní Chelčického ulice. Podle Zdeňka Javůrka a Jana Kotalíka, autorů knížky Písek ve fotografii, první zmínka o fotografování v Písku byla v časopise Poutník od Otavy z 19. listopadu 1860. Jen o půl roku mladší je inzerát, který si do Poutníka od Otavy dala kočující fotografka Františka Baumruková.

Ostatně kočující fotografové navštěvovali Písek často a první z nich se ve městě trvale usadil někdy začátkem šedesátých let devatenáctého století. Byl to Karel Brunner a měl prý ateliér v dnešní Karlově ulici vedle dodnes stojícího domu U Slona. Největší rozvoj fotografie v Písku v minulosti je spojen s rodinou Quastů, především s Janem Zachariášem Quastem.

První fotografický klub ve městě založilo čtrnáct členů v roce 1930 a krátce na to navázali kontakty s podobným klubem až v japonském Tokiu.

Jen letmé nahlédnutí do minulosti ukazuje, že fotografie a fotografování má ve městě dlouhou a bohatou tradici a dnešní členové Fotoklubu Písek mají na co navazovat. Na to, jak se jim to daří, se můžete přijít podívat do galerie Portyč. Ta má otevřeno ve všední dny odpoledne a v sobotu dopoledne.