Námětem letošních soch je padesáté výročí vzniku postavičky Rumcajse z dílny píseckého rodáka, malíře Radka Pilaře. Vernisáž soch se uskuteční v pátek 12. května od 11.30 hodin na náplavce řeky Otavy u Kamenného mostu.

Cipískoviště podpořil dotací ve výši 40 tisíc korun, a delegace města Jičína.

Mezi městy Písek a Jičín se v posledních letech začala zdárně rozvíjet spolupráce v podobě výměny zkušeností a nově nyní v oblasti kultury. „Obě města propojují například právě postavy Rumcajse, Manky a Cipíska zasazené Václavem Čtvrtkem do jičínského lesa Řáholce a ztvárněné píseckým rodákem Radkem Pilařem," uvedla Edita Kučerová z odboru školství a kultury MÚ Písek.

Město Jičín, mimochodem čerstvý nositel ocenění Historické město roku 2016, do programu píseckého Cipískoviště také významně přispívá v podobě celodenního vystoupení Cirkusu Nostalgie v sobotu 13. května na Havlíčkově náměstí.

Vernisáž soch a vybrané další aktivity akce Cipískoviště doprovodí Rumcajs, Manka a Cipísek také v dalším uměleckém provedení, jednak jako vstup loutek v podání píseckého souboru Nitka a dále pak v podobě živých kostýmovaných postav.

„Předpokládáme, že v případě příznivých okolností zůstanou pískové sochy stát opět po dobu několika měsíců. V posledních letech bývaly k vidění až do listopadu," zmínila Edita Kučerová. Pro letní turistickou sezonu budou sochy navíc tematicky doplněny venkovní výstavou v Čechově ulici na téma Mládí Radka Pilaře v Písku.

OTAVU ROZZÁŘÍ LAMPIONY

Poprvé v historii nabídne Cipískoviště svým návštěvníkům nevšední zážitek v podobě pouštění vodních lampionů štěstí na hladinu řeky Otavy. „Tento dech beroucí rituál je po staletí provozován v asijských zemích a slibuje lidem splnění jejich přání vypouštěných spolu s lampiony," láká na novinku Edita Kučerová.

Akci pořádá za finanční podpory města Písku agentura Free Production. Stovky lampionů rozzáří vodní hladinu od Podskalského jezu až k Novému mostu. Do srdce města Písku – oblasti Kamenného mostu – se bezpochyby vnese magická atmosféra.

- Podrobné informace o programu akce, případně také archiv minulých ročníků jsou k dispozici na www.cipiskoviste.cz.
- V turistickém informačním centru Písek je k zakoupení brožura vydaná v roce 2016 k 10. výročí obřích soch „10 let soch z písku v Písku" s hlavními informacemi o jednotlivých ročnících 2007-2015 v českém a anglickém jazyce včetně ilustračních fotografií.

Zájemci o vypuštění svých přání si mohou lampiony zakoupit v předprodeji v Turistickém informačním centru v písecké Sladovně, a to denně od 9 do 18 hodin. Cena je sto korun za sadu dvou kusů. V případě, že všechny dostupné lampiony nebudou prodány předem, budou k zakoupení také přímo v místě konání akce.

Vypouštění se uskuteční jak v pátek večer, tak i v sobotu. Páteční vypouštění naváže na narozeninovou oslavu 10 let písecké Sladovny, kdy je od 20.30 hodin naplánován průvod Cirkusu Nostalgie z nádvoří Sladovny Karlovou ulicí k řece. Na promenádě pod Sladovnou pak program bude pokračovat mimo jiné lovením mořské panny z řeky, večerní tančírnou za hudebního doprovodu kapely Tygroo a vypouštěním lampionů štěstí.

Lampiony se začnou vypouštět okolo 21. hodiny večer, a to z ostrůvku u Elektrárny královského města Písku. Vstup na ostrůvek je omezen počtem osob, pořadatelé proto prosí zájemce o pochopení a trpělivost. Na místě bude také možno absolvovat večerní prohlídku muzea městské elektrárny.