Pietního aktu se zúčastnili nejen členové rady města, ale i místní zástupci České obce sokolské a Sboru dobrovolných hasičů s historickými prapory. Důstojnou ozdobou akce byli členové klubu vojenské historie v dobových převlecích a s dobovou technikou.

Na zdi mirovické radnice jsou umístěny tři pamětní desky. Od roku 1923 je zde žulová deska se jmény obětí první světové války z let 1914 – 1918. V kronice je uvedeno, že mezi nimi bylo i pět členů Tělocvičné jednoty Sokol Mirovice. Byli to Josef Drábek (*1878), František Fürst (*1880), Jan Králík (*1873), Václav Švarc (*1882) a Jindřich Teska (*1887).

V roce 2016 byla na zeď umístěna deska ze světlé leštěné žuly s 34 jmény židovských obětí druhé světové války. Jedná se o lidi, kteří v Mirovicích žili do roku 1942 a byli deportování do koncentračních táborů, odkud se již nevrátili.

Od května roku 2017 připomíná třetí pískovcová pamětní deska, že 11. 5. 1945 se zde, na mirovickém náměstí, setkaly americké a ruské průzkumné jednotky s mirovickými povstalci, aby společně dokončili stahování fašistů z města a okolí.

Na domě čp. 41 se nachází menší tmavá deska, jejíž nápis připomíná zásluhy podplukovníka Ladislava Olšbaura, účastníka I. a II. odboje a velitele I. vojenského obvodu při protifašistickém povstání občanů Mirovic a okolí v květnu 1945. V domě prožil podzim života.

Na městském hřbitově jsou 3 pamětní místa, která připomínají oběti druhé světové války. Za hlavním vchodem u zdi vlevo je od roku 1992 umístěna pamětní deska věnovaná obětem, které zemřely v koncentračním táboře Lety v roce 1943 za nelidských krutých životních podmínek.

Nad hřbitovní kaplí u zdi je pomník v Mirovicích padlých členů Rudé armády. V jeho sousedství vlevo je malý pomníček zemřelých německých dětí. Vpravo je pomník obětí z romského tábora v Letech z let 1942 – 1943, který tvoří tři pískovcové sochy plačících žen v životní velikosti u ohniště s deskou s nápisem. Jména dětských obětí jsou uvedena na deskách, které jsou připevněny na hřbitovní zdi za sochami.

Posledním místem, kam přítomní položili květiny, je jihozápadní cíp hřbitova, kde jsou na zdech další desky se jmény obětí z romského tábora v Letech. Podle nápisu na desce, umístěné na zdi v roce 2000 Romy s podporou vlády ČR, se zde a za hřbitovní kaplí nacházejí hroby 186 Romů zemřelých v táboře před vypuknutím epidemie tyfu. Ta si vyžádala na 140 dalších obětí, které byly nouzově pochovány v blízkosti tábora v Letech.

Marie Hrdinová