Jejich dumavý syntetický pop se stal svého času kultem, podobně jako Depeche Mode. Možná ještě dřív než došla k vrcholu se ale v roce 1993 skupina Oceán rozpadla a Petr Muk pokračoval v Shalom a potom sólově. V roce 2011 zažil ovšem Oceán velký návrat, kdy v některých vyprodaných sálech zpívalo i 700 lidí. Comeback jak se patří (jen Petr Muk, který se měl také zapojit, se ho již nedožil). A na příští rok hlásí skupina novou desku i koncertní program.

Oceán rovněž změnil složení. Již koncem minulého roku ho opustil na vlastní přání Dušan Vozáry. Ač je možné, že se s kapelou občas na pódiu objeví, jako v srpnu při koncertu ve Starém Městě pod Landštejnem, skupina přijala jako nového člena toho, který k ní vlastně patří od počátku – textaře a hudebníka Petra Honse. Ten bude hrát také na baskytaru.

Pro něho to zas tak velká změna není, protože jednak hrál s Petry Mukem a Kučerou v Shalom a jednak zná písně Oceánu de facto od jejich vzniku. „Znám je velice dobře, do detailů, jen jsem se je teď naučil hrát a nastoupil jako hrající člen. Zkusil jsem to na koncertu v Horní Plané 
u Lipna a fungovalo to dobře. Pro mě byla spolupráce s Oceánem vždycky příjemná, ať jsem psal texty nebo se s lidmi stýkal, a tohle je nadstavba, třešinka na dortu. Že s těmi lidmi, kterých si vážím jako muzikantů, můžu stát na pódiu, to je pro mě nejvíc, co jsem ve spolupráci mohl dosáhnout,“ řekl Petr Hons.

Zpěvák Petr Muk (1965 - 2010) na koncertě v českobudějovické Budvar aréně v listopadu 2009.Oceán chtěl podle Jana Vozáryho pokračovat ve čtyřech 
a s někým, kdo je s kapelou spjatý. Proto oslovili Honse. Za odchodem Dušana Vozáryho stojí únava. „Cestování na koncerty na něj působilo hodně špatně, psychicky i fyzicky, to byl hlavní důvod, proč to vzdal. Neskutečná únava, bylo vidět, že z toho byl vyřízený. Samozřejmě má dveře otevřené, kdykoli může přijít a říct: hele, zahraju si s vámi,“ říká Jan Vozáry.

Změna v sestavě přinesla 
i nečekaný zvrat: s Petrem Honsem vzniklo šest nových písní a cílem je, aby ještě letos kapela dokončila materiál na nové studiové album, které by měla vydat firma Warner Music. Jan Vozáry se na desku těší. „Budou tam silný songy. Písně se rodí jako dřív, kolektivně, někdo přijde s nápadem a dál se to nabaluje. Je to pořád živé, ale jak už nám není dvacet, jde to strašně pomalu. Tenkrát jsme chrlili spoustu nápadů přes sebe, songy byly plné různých motivů,“ míní Jan Vozáry.

Petr Hons ale naopak napsal texty velmi rychle. Když mu Petr Kučera a Jitka Charvátová nabídli spolupráci, měli již připravené nové písně a on je otextoval během dvou nebo tří týdnů. „Teď už to dáváme dohromady a ještě něco nového přiděláme, myslím, že nový materiál na desku by mohl být do konce roku. Naposledy jsem textoval pro skupinu Český srdce, potom jsem nepsal, měl jsem pauzu. A když jsem si sedl k novinkám Oceánu, hudba se mi natolik líbila, že to šlo samo. Když si s lidmi člověk rozumí lidsky, po umělecké stránce je to snazší,“ říká Petr Hons.

Nová sestava skupiny Oceán. Zleva Petr Hons, Jan Vozáry, Jitka Charvátová a Petr Kučera.

Několik koncertů v Česku 
a na Slovensku odehraje Oceán ještě do konce roku, stěžejní ovšem bude ten příští, do kterého hodlá vstoupit s novým programem, v němž se objeví zmíněné nové písničky a některé starší, dlouho nehrané, v jiných aranžích. Kapela podle Jana Vozáryho opráší některé skladby, které za dob své největší slávy hodně hrávala, fanouškům se líbily, ale po návratu v roce 2011 je Oceán do repertoáru buď nezařadil nebo zazněly jen výjimečně, zazpívané některým z hostů. Příkladem je Prázdná ulice, kterou si při comebacku vybral Richard Krajčo.

Zázemí ve Fabrice

„Byla to jeho srdcová záležitost, tak nás prosil, jestli bychom ji mohli udělat. Zároveň víme, že jeden song hrát nebudeme: Ráchel. To byla tak kultovní záležitost, že by to nebylo ono – na comebackovém turné jsme jen pustili muziku, na plátně byl Petr, byl to závěrečný song, tento největší hit si lidé zazpívali sami a byl to nejemotivnější okamžik. To bylo fakt silný, když zpíval celý sál,“ líčí Jan Vozáry.

Turné v roce 2011 hodnotí jako úžasné. Hráli pro plné kluby, ani to nečekali, průměrně pro 500 lidí – někde jich přišlo čtyři sta, jinde sedm set, některé koncerty byly vyprodané. V dalších letech vystupoval Oceán hlavně na velkých akcích typu festivalů či slavností. „Jediné klubové koncerty jsme dělali v českobudějovickém klubu MC Fabrika, kde máme základnu, zkoušíme tady,“ říká Jan Vozáry, který Fabriku provozuje.

A jak by podle jeho představ měl Oceán model 2016 vypadat? Přeje si, aby hudebně navázal na historii skupiny, ale nejen to. „Chtěl bych, aby zvuk byl současnější. Tenkrát to bylo zvukově nadčasové, během těch 20 let se to srovnalo, ale nové věci by měly být zvukově moderní. Moc se těšíme, že se potkáme na koncertech či při poslechu našich nových písní,“ vzkazuje on 
i celá kapela fanouškům.

Skupina Oceán vznikla roku 1985 v Českých Budějovicích. Jejími členy byli Petr Muk (zpěv), Petr Kučera (klávesy), Jan Vozáry (bicí), Dušan Vozáry (klávesy) a Zdeněk Pavelec (kytara). Texty psal Petr Hons. Na přelomu let 1989 a 1990 absolvovali velké a úspěšné turné 
s Erasure. Vydali tři alba: Dávná zem, Pyramida snů a 2 1/2.

V roce 1993 se Oceán rozpadl, Petr Muk pokračoval ve skupině Shalom a sólově, vlastní kapely měli i ostatní členové Oceánu. Před pěti lety chystali comeback, ale Petr Muk 24. května 2010 zemřel. Na scénu se Oceán vrátil v roce 2011 a vydal záznam z koncertu v klubu Roxy. Na příští rok plánují nové album a koncertní program. Dnes hrají ve složení Jitka Charvátová, Jan Vozáry, Petr Kučera a Petr Hons.