V Nízkých trámech Sladovny to v neděli vypadalo jako  v šicí dílně  textilní firmy. Na stolech byly rozložené ponožky a  různě barvené knoflíky. Kolem seděly děti  a sešívaly a  přišívaly, některé úplně samostatně,  ty menší za asistence maminek, babiček, ale překvapivě také tatínků.

„Takový zájem jsme ani nečekali. Přišlo sem více než čtyřicet chlapců a děvčátek, často v doprovodu celých rodin. Máme radost nejen z velké účasti, ale také z toho, že se vydařila sbírka  knoflíků a ponožek, takže materiálu máme dost," uvedla produkční Sladovny Sylva Kofroňová.

Mezi účastníky tvůrčí dílny nebyli jen Písečtí. Rodina Eliškova přijela z Lišova od  Českých Budějovic.  „O této akci jsem se dozvěděla od kolegyně, zaujala mě a přijeli jsme. Udělala jsem dobře, protože děti Petra a Nelinku to vyloženě baví," řekla Zdeňka  Elišková.

Výsledkem úsilí malých švadlen a krejčíků byli lichožrouti, tedy ti, kteří mohou za to, že v domácnostech u mnoha párů ponožek zůstává jen jedna. Lichožrouti  ty druhé nenápadně odnášejí neznámo kam. Vzhledem k tomu, že děti vyrobily z ponožek, knoflíků a dalších ozdob  desítky  těchto podivných tvorů, dá se předpokládat, že ponožky budou z píseckých domácností mizet ještě víc než dosud.

Účastníkům tvůrčí dílny radil  člověk nejpovolanější,  výtvarnice a režisérka animovaných filmů Galina Miklínová. Už léta spolupracuje se spisovatelem Pavlem Šrutem.  Jejich společné  dílo    o lichožroutech bylo vyhlášeno knihou  desetiletí a získalo cenu  Magnesia Litera. Úplně nejdůležitější je ale zřejmě  to, že knihy o lichožroutech vzali za své malí čtenáři, což potvrdil zájem nejen o tvůrčí dílnu, ale také o výstavu.

Zatímco v jedné části Nízkých trámů se tvořili lichožrouti,  v další části měl hlavní slovo  výtvarník Jakub Zich. Výtvarná technika, kterou si děti i dospělí vyzkoušeli, byla zajímavá a zatím poměrně málo známá.

„Nad svíčkou si nechám  očoudit bílou dlaždici a do černého potahu potom úzkým hrotem  maluji třeba kytičky nebo další náměty," vysvětlil jeden z účastníků workshopu.

Výstava Galiny Miklínové a Jakuba Zicha  Dva z jednoho hnízda – Lichoužrouti a vosička Marcelka útočí je ve Sladovně  do 3. března.