Parkány píseckého hradu se opět promění v uměleckou galerii, i když jen na jeden podzimní podvečer. Prácheňské muzeum zde na středu 6. září připravilo další z oblíbených jednodenních výstav, tentokrát nazvanou symetrie A symetrie. Kovové objekty zde představí olomoucký rodák Petr Staněk, který nyní žije a tvoří v Dobevi.

Vyučený tesař a absolvent večerní Lidové školy umění v Olomouci se v roce 1980 rozhodl emigrovat do tehdejšího západního Německa. Pracoval zde v různých profesích od číšníka, přes řidiče, prodavače až po montéra plastových oken.
„V roce 1983 si v Kolíně nad Rýnem otevřel vlastní Ateliér umělecké slévárny, kde začal odlévat pro sochaře z Kolína, Düsseldorfu, Bonu a okolí. Jak umělec říká, viděl v tom nejlepší příležitost dostat se do branže,“ připomněla sochařovy začátky Irena Mašíková Konštantová, kurátorka výstavy v Prácheňském muzeu.

Díky spolupráci s renomovanou firmou bronzové sochy i drobné plastiky pro interiéry putovaly nejen do různých měst v celém Německu, ale také například do USA, Lucemburska nebo na Island.

„Za nejzajímavější zakázku považuji sochu spisovatele a duchovního z Islandu, která byla 230 centimetrů vysoká a byla pro mě velkou výzvou,“ uvádí v rozhovoru Petr Staněk.

Vernisáž výstavy symetrie A symetrie na parkánech hradu začíná v 17 hodin. O hudební doprovod se postará Jan Kašpárek.