VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když nad Orlíkem jezdil převozník Josef Květ

Orlík – Ztracené romantické scenérie vltavského údolí pod hradem, jakož i zaplavené vsi, osady či samoty připomíná kniha z edice Zmizelé Čechy.

12.11.2015
SDÍLEJ:

Ztracené romantické scenérie vltavského údolí pod hradem, jakož i zaplavené vsi, osady či samoty připomíná kniha Orlík z edice Zmizelé Čechy. Na snímku hrad od severu, kolem roku 1800. Kolorovaný lept K. Postla podle kresby L. Janschy.Foto: Repro: Deník

O čem snil převozník Josef Květ? Kdo meditoval 
v Rousseauově chýši? Jak před 100 lety zvládali povodně lidé ve Žďákově? Mnoho otázek 
a mnoho zátočin nostalgie budí nová kniha Orlík z edice Zmizelé Čechy. Připomíná ztracené romantické scenérie vltavského údolí pod hradem, jakož i zaplavené vsi, osady či samoty, třeba Sobědražské břehy nebo Těchnice. Vše, co rokem 1961 zmizelo pod hladinou. Nakladatelství Paseka přichází s knížkou v době, kdy se zbytky míst po 54 letech vynořily jako Atlantida, protože hladina klesla kvůli suchu 
o devět až deset metrů.

Publikace staví na obraze. Na začátku jsou rytiny a lepty 
z 18. století, potom historické fotografie. Hlavně hradu – začasté s pohledem na Dolejší přívoz či od pamětního kříže 
v parku – života i míst z romantického údolí střední Vltavy jako Staré Sedlo, Kostelec nad Vltavou či Žďákov. O moc dál se nejde, na Zvíkov a okolí se zaměří další kniha z edice.

Ztracené romantické scenérie vltavského údolí pod hradem, jakož i zaplavené vsi, osady či samoty připomíná kniha Orlík z edice Zmizelé Čechy. Na snímku převozník Josef Květ ve Žďákově, 40. léta minulého století.Je to nenápadný příval příběhů. Třeba ženy v šátcích při hloubení výkopu pro vodovod na Orlíku z roku 1904, zástup při pohřbu Bedřicha Schwarzenberga do hrobky v orlickém parku (1936), Andělský most pod hradem, stržený kusem padající skály.
Probouzí se paměť krajiny 
a těch, kdo v ní žili. Převoz autobusu na přívozu, domky ve Žďákově za povodně 1915, autobus u Prádelského rybníka, elegantně oděná společnost bavící se při bruslení na rybníku Míčán, kde v roce 1903 slavil 17. narozeniny Karel V. Schwarzenberg.

Panování tohoto rodu přineslo Orlicku rozkvět. Jeden příklad z knihy: „Žďákov, 
v pozdějších letech malá osada, měl v roce 1840 sedmnáct domů a neuvěřitelných 112 obyvatel.“ Schwarzenbergy přibližuje řada snímků: zlatá svatba Karla III. a Vilemíny na střelnici v parku Na Hradcích, návštěva Ferdinanda d'Este, myslivci, malá salutní děla…
Text napsal památkář Jiří Varhaník. Dělí ho do krátkých, ale obsažných kapitol. Přírodní poměry (čtenář se mj. dozví, že zde hnízdí čáp černý, poeticky až mysticky zní jména potoků – Anenský, Bohostický, Strašný, Hanslovka), osídlení, krátkou pasáž věnuje i Žďákovskému mostu.

Ztracené romantické scenérie vltavského údolí pod hradem, jakož i zaplavené vsi, osady či samoty připomíná kniha Orlík z edice Zmizelé Čechy.Asi nejvíc prostoru dal dějinám hradu. Jak se dřív řešily podvody s penězi, dokladuje osud jednoho z jeho držitelů, jímž byl Zikmund Huler, podkomoří krále Václava IV.: obviněn ze zpronevěry, popraven. Defilují další majitelé, Zmrzlíkové, Švamberkové, Eggenbergové až k roku 1717, kdy Orlík získal Adam František ze Schwarzenbergu.

Zajímavosti přináší i průlet posledním stoletím. Jak ve 
20. letech pořádaly pražské cestovky zájezdy, když rostl zájem o romantické údolí. Jak v roce 1938 vznikla vltavská linie opevnění, 40 bunkrů. Názor na přehradu je vysloven jasně: „megalomanské vodní dílo“. Tak čte člověk, jak se koncem 50. let začala odlesňovat zátopová oblast a jen barokní socha sv. Jana Nepomuckého se přemístila z pravého břehu Žďákova nad úroveň hladiny budoucího jezera. Že voda pohltila 40 hektarů orlického parku. Pozoruhodné je i jiné číslo: skalní masiv hradu drží mj. železobetonová deska přichycená ke skále čtyřmi stovkami kotev.

Ztracené romantické scenérie vltavského údolí pod hradem, jakož i zaplavené vsi, osady či samoty připomíná kniha Orlík z edice Zmizelé Čechy. Na snímku majitelé hradu v autě, rodina Schwarzenbergů v automobilu, 1914.

Autor píše, jak se po stavbě přehrady zvýšil zájem o Orlicko jako o rekreační oblast, zmiňuje i exkluzivní sídlo komunistů ve Vystrkově, areálu o rozloze 500 hektarů. Připomene orlické vrahy, mile naopak působí věta, že loni se opravila chátrající budova hostince Na Prádle, v knize na fotce z roku 1920. V kapitole 
o památkách jsou pak zahrnuty hrad Orlík, zámek Čimelice, kostely, ale i brzdný kámen čuba ve Starém Sedle.

Na místa, jež kniha zpřítomňuje, teď míří hodně lidí, aby vzpomínali či fascinovaně pozorovali to, co bylo léta skryto. A fascinace je na místě: v 16. století, kdy se odstranily z řečiště nejnebezpečnější balvany a zřídily se nové propusti v jezech (jak se asi sjížděla ta žďákovská?), se podél řeky začala budovat stezka, kudy se tahaly prázdné lodě zpátky proti proudu. Ta stezka, která je teď opět vidět. A je zachovalá…

Je vlastně divné, že Orlík se do edice Zmizelé Čechy dostal tak pozdě. Je totiž opravdu ztracený. Atlantida se zase zanoří a zůstane to, čím kniha končí: letecký pohled na Orlík po vzdutí hladiny nádrže.

Jiří Varhaník: Orlík. 204 stran, 
194 fotografií, edice Zmizelé Čechy, 
Paseka, 2015, 231 Kč.

Přehrada Orlík v číslech• otevřena: prosinec 1961
• největší hloubka: 74 metrů
• plocha hladiny: 2732,7 ha
• objem nádrže: 717 milionů m3

Hráz
• výška: 81,5 metru
• délka: 450 metrů

(Zdroj: Zmizelé Čechy – Orlík)

Autor: Václav Koblenc

12.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Fakturant 14 000 Kč

Fakturanti FAKTURANT/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní doba: 2 směny 5.30-14.00 a 14.00-22.30 /Po-Pá/, Náplň práce: zpracování faktur zboží a s tím spojená administrativní činnost, Požadujeme: dobrou znalost práce na PC, spolehlivost, bezúhonnost, - praxe vítána; vhodné i pro absolventy s ekonomickým vzděláním, V případě zájmu zašlete životopis na na e-mail: halbichova@polanskych.cz; informace na tel. 736 521 169.. Pracoviště: Polanských, s.r.o. - velkoobchod potravin, Mírová, č.p. 144, 398 11 Protivín. Informace: Halbichová, +420 736 521 169.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 200 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů OPERÁTOR VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14200 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: CIZ, Požadujeme:, Základní vzdělání, Ochotu pracovat v třísměnném provozu, Zodpovědnost, manuální zručnost, , Vzhledem k charakteru práce (jemná motorika) je pozice vhodnější pro ženy., , Náplň práce:, Práce pro automobilový průmysl, Obsluha strojů a zařízení, Manipulace s kovovými díly, Samokontrola vyrobených dílů, Vyplňování výrobní dokumentace, , Nabízíme:, Příplatky dle zákoníku práce a kolektivní smlouvy, Stravování přímo v závodě, 5 týdnů dovolené a další volno dle KS, Další benefity dle kolektivní smlouvy a odpracovaných let. Pracoviště: S. n. o. p. cz a.s., Stanislava Maliny, č.p. 452, 397 01 Písek 1. Informace: Miroslava Sekyrová, +420 382 901 302.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Bankovní makléř 15 000 Kč

Zprostředkovatelé finančních transakcí a finanční makléři Zprostředkovatelé finančních transakcí a finanční makléři. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: čistý trest.rejstřík, spolehlivost, příjemné vystupování,komunikativnost, samostatnost, , KONTAKT: životopisy zasílat na e-mail:verca.novakova.st@seznam.cz. Pracoviště: Veronika nováková, kancelář písek, Velké náměstí, č.p. 180, 397 01 Písek 1. Informace: Veronika Nováková, +420 602 343 926.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 500 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/PRACOVNICE. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Písek., Práce na dobu určitou s možností prodloužení., Popis pracovní pozice: , Výkon sociální práce dle z. 108/2006 sociální služba terénní programy § 69., Pracovník/pracovnice vykonává sociální terénní práci v různých lokalitách města Písku. , Cílová skupina klientů: osoby ohrožené sociálním vyloučením, osoby ohrožené ztrátou bydlení, osoby v krizi apod., Práce je vykonávána v týmu. , Praxe v oboru výhodou. Výše mzdy se může měnít dle praxe a vzdělání. , , Kvalifikace: dokončené vzdělání odpovídající zákonu o sociálních službách č. 108/2006 Sb. § 109 - VŠ nebo VOŠ sociální práce, sociální pedagogika, sociální politika., , Nabízíme: 5 týdnů dovolené, stravenky, práci v příjemném prostředí malého kolektivu., , Průběh výběrového řízení: Zájemce o pracovní pozici zašle životopis na adresu pisek@nadeje.cz nejpozději do 25.3.2018. Na základě posouzení životopisu budou vybraní uchazeči pozváni na ústní pohovor. Pracoviště: Naděje - pobočka písek, nábřeží 1. máje, č.p. 1401, 397 01 Písek 1. Informace: Petra Martíšková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vážná dopravní nehoda se stala v pátek před čtvrtou hodinou odpoledne na silnici první třídy mezi Českými Budějovicemi a Pískem.

Cyklista vjel do cesty dodávce, nepřežil

Vítání nových občánků v Sepekově
4

Vítání nových občánků v Sepekově

Nový baby box už je oficiálně v provozu

Strakonice - Nový baby box funguje od pátku 23. března ve strakonické nemocnici.

V Prácheňském muzeu o tradicích Velikonoc

Písek - Seznámit děti z mateřských a základních škol s křesťanskými tradicemi Velikonoc, s jejich symboly i lidovými zvyky, to byl záměr projektu Prácheňského muzea.

OBRAZEM: Výstava obrazů Pavla Kocha v Malé galerii Sladovny začala

Písek - Ve středu začalav Malé galerii Sladovny výstava výtvarníka Pavla Kocha s názvem City Lights.

Řidič neměl za volantem co dělat

Ražice - Protivínští policisté kontrolovali ve čtvrtek 22. března odpoledne v obci Ražice řidiče s osobním automobilem značky Ford.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT