Tentokrát autor žijící v Táboře zvolil jako hlavní postavu českého četníka Františka Kánského, kterého běh událostí zavál do cikánského internačního tábora v Letech, kam byl proti své vůli nasazen jako dozorce. Už to, jak se Přemysl Veverka k námětu dostal, je přinejmenším zvláštní.

Na počátku byla výstava uspořádaná z pozůstalosti Františka Kánského, kterou připravil Památník Lidice, 
s nímž spisovatel dlouhodobě a intenzivně spolupracuje. Díky televiznímu zpravodajství o této události se vzápětí ozvala Kánského dcera – Jiřina Černá, o níž neměli tvůrci výstavy do té doby ponětí. Kontakt s ní přinesl nejen obohacení sbírky, ale i spoustu podkladů a vzpomínek vážících se k osobě Františka Kánského, které Přemysl Veverka zpracoval do knižní podoby.

V ději se vrací do minulosti, až k narození Františka Kánského v rodině domkáře 
v Hlušičkách. Už od počátku se Františkova životní nit odvíjela v nepřízni osudu. Úmrtí matky záhy po porodu, kterou nahradila pak její sestra, nevlastní sourozenci, otcova smrt na frontě první světové války, nová hlava rodiny rovněž z blízkého příbuzenstva, ústrky, časný odchod z domova, práce na stavbách, vzplanutí a zánik naděje na vyučení v oboru truhlářském, návrat k příležitostným pracím… A tehdy se zrodil Františkův velký celoživotní sen – sen o spořádaném životě v lůně milující rodiny.

Nová kniha Přemysla Veverky má název Nelehká cesta za snem.Autor dál sleduje cestu Františka Kánského přes léta vojančení, první kroky v četnické uniformě, setkání s budoucí manželkou, ale i tříbení jeho charakteru ve vířícím kotli předválečných i válečných událostí. A nechybí samozřejmě ani kapitoly o jeho pobytu v internačním táboře 
v Letech, onemocnění tyfem či následné službě na četnické stanici v Hlušicích, o odchodu do příhraničí a o tom, jak se vývoj politické situace a lidská závist podepsaly na osudech celé rodiny. Dějovou paralelu prokládá Přemysl Veverka výňatky z dopisů nebo úředních dokumentů a zakončuje ji složkou dokumentárních fotografií z rodinného života i Kánského působení 
v četnické uniformě.

Jde o silný příběh, který přiblíží čtenáři nejen historická fakta předchozího století, ale i skutečnost, jak tyto události prožívali lidé na běžných postech běžného života, jak se formovaly lidské charaktery a jak někdy končily hýčkané, docela prosté sny…

HANKA HOSNEDLOVÁ
Autorka je publicistka