Šestnácté mezinárodní setkání harmonikářů bude v Kulturním domě v Písku v sobotu 6. dubna od 13 hodin. Každoročně se akce těší velkému zájmu z řad návštěvníků i vystupujících. Těm už bylo jedno pódium malé, a tak letos budou vystupovat rovnou na dvou místech – ve Velkém a Hudebním sále. Na program 16. Mezinárodního setkání harmonikářů jsme se zeptali Josefa Janouška, který byl několik let účinkujícím a poslední tři roky se věnuje organizaci celé akce.

Letošní setkání harmonikářů je v pořadí už šestnácté. To je důkaz toho, že je o něj zájem. Mění se nějak publikum akce?

Co mohu posoudit jako účinkující i z jiných podobných akcí, publikum je převážně střední a starší generace. Mladí lidé jsou vidět také, ale jsou zatím v menšině.

Kolik účinkujících očekáváte letos?

V loňském roce jsme měli kolem 35 harmonikářů a heligónkářů. To už je v jednom sále na hranici únosnosti, aby si v průběhu odpoledne opravdu každý zahrál. Letos předpokládáme podobný počet muzikantů, a proto budou účinkujícím k dispozici dvě pódia – na Velkém sále a v Hudebním sále kulturního domu. Věřím, že to přispěje ke spokojenosti jak účinkujících, tak především diváků. Určitě bude program bohatší a zajímavější. Odpolednem bude provázet moderátorka Jana Filinová.

Festival je mezinárodní. Prozradíte, odkud budou zahraniční hosté?

Podtitul „mezinárodní“ už napovídá, že účinkující nejsou jenom z ČR. V minulých letech jsme měli možnost přivítat naše milé hosty z Rakouska a Slovenska. V letošním roce plánujeme mimo jiné i vystoupení 25ti členného harmonikářského orchestru z hornorakouského Lince - Linzer Quetschnspüla.

Na harmoniky a heligonky se většinou hraje muzika, která posluchače přímo vybízí k tanci. Co na setkání harmonikářů v Písku, bude se zatancovat?

Cílem našeho snažení je, aby se diváci pobavili, zazpívali si, zatančili a celkově se uvolnili a zapomněli na starosti všedních dnů. Tanec bude možný od samého začátku programu na tanečním parketu před pódiem. Budeme také rádi, když se posluchači zapojí do divácké soutěže. Navíc proběhne i slosování vstupenek, a tak někteří odejdou nejen s pěkným kulturním zážitkem, ale také s drobnými dárky.

Kateřina Koželuhová, Centrum kultury města Písku