Od června budou o víkendech přístupné i další kostely na Písecku, například v Dobevi, Myšenci, Krči, Putimi, Kestřanech a Mirovicích. „Letos zůstává uzavřený kostel sv. Petra a sv. Pavla v Albrechticích nad Vltavou, kde se uskuteční rekonstrukce,“ uvedl Jiří Hladký, jeden z organizátorů akce, která potrvá do konce září.

Písecké kostely budou nyní otevřeny o víkendech, od června i ve všední dny kromě pondělí. Na návštěvníky bude uvnitř čekat kustod, který poskytne fundované informace. Pro zájemce budou k dispozici také tištěné materiály v několika jazykových mutacích.

Až do spuštění tohoto projektu před třemi lety byly kostely otevřené pouze o mších a jinak si veřejnost mohla interiéry prohlédnout přes mříže vchodů. Díky vstřícnosti římskokatolických farností a finanční podpoře z grantového programu města Písku je nyní možnost poznat zblízka často unikátní práci dávných architektů, malířů, sochařů a dalších umělců.

V loňském roce v rámci akce Otevřené brány kostelů navštívilo svatostánky 32 240 lidí, z toho jich bylo 1719 ze zahraničí. Nejvíce (605) přijelo Němců a hned za nimi následují Američané (284). „Máme radost z toho, že do ohromného bohatství umění, historie a krásy přichází nahlédnout stále více dětí a mladých lidí,“ dodal Jiří Hladký.