Pozvání do klubovny městské knihovny tentokrát  přijala Hana Frejková. V úterý 19. února od 16 hodin se s posluchači podělí o zážitky ze svého života,  vyprávět bude o pohnutém osudu svých rodičů a celkově  o době po skončení druhé světové války.

Hana Frejková je známá jako herečka a zpěvačka, ale také autorka autobiografické knihy Divný kořeny vydané před pěti lety. Otevřeně zde hovoří o svém mládí a hereckých začátcích. Nic nezamlčuje, ani vlastní zkušenosti s drogami a alkoholem. Jde o velmi otevřenou zpověď a ne náhodou čtenáři i kritici označují  dílo za jedno z nejlepších v tomto žánru.

Hana Frejková se narodila v roce 1945 v Londýně, kde byli její rodiče v emigraci. Otec Ludvík Frejka jako Žid opustil v roce 1938 Československo a spolu s manželkou žil v Anglii, kde se oba zapojili do protifašistického  odboje.

Po skončení války se rodina vrátila do Československa. Otec v letech 1948 až 1952 pracoval v Kanceláři prezidenta republiky jako přednosta národohospodářského odboru. Ve vykonstruovaném soudním procesu s Rudolfem Slánským byl odsouzen k trestu smrti a popraven.  Hana pak s matkou musela opustit Prahu a žily v pohraničí.

Haně se v uvolněných šedesátých letech nakonec podařilo  vystudovat gymnázium  v Mostě  a následně  herectví na DAMU, kde absolvovala roce 1967. Jako herečka začínala v Karlových Varech, potom hrála v pražské Maringotce  a dvanáct let v kladenském Divadle Jaroslava Průchy.

Od roku 1986 je herečkou na volné noze, hostuje v pražských divadlech a  snaží o zpřístupňování židovské kultury, mimo jiné interpretací židovských písní.

Z filmografie Hany Frejkové připomeňme   alespoň filmy Vracenky, Jen o rodinných záležitostech a Zapomenuté světlo.