Své o tom ví i sedmašedesátiletý muž z Táborska. Jak informovala policejní mluvčí Lenka Pokorná, muže zaujala reklama na internetu, která lákala na velké zhodnocení investic.

"Senior reagoval na odkaz a následně byl telefonicky kontaktována odborníkem na investice, který ho přiměl k nainstalování programu AnyDesk do počítače. Poškozený si program nainstaloval, a tím umožnil pachateli vzdálený přístup a správu jeho počítače. Podvodník z muže vylákal fotokopie dokladů a údaje k platebním kartám od bankovních účtů. Podvedeného dále přesvědčil pod legendou výhodných investic k patnácti platbám na různé účty. Senior jednáním pachatele přišel o více než jeden milion korun," popsala Lenka Pokorná.

Policisté nabádají občany k obezřetnosti, neboť se může stát, že člověk, který investuje své úspory, nedosáhne vysokého zisku, ale mnohdy přijdeme o veškeré celoživotní úspory. Rizika při investování jsou vysoká zejména na straně investora. "Vždy je potřeba zjistit si veškeré informace a nenechat se zlákat vidinou rychlého a velkého zbohatnutí," uvedla mluvčí.

Falešné výhodné investice

Dostali jste nabídku výhodně investovat, která se nedá odmítnout? Zbystřete, je tu nový trik podvodníků.

Jak to funguje?

Hlavním cílem podvodníků je získat vzdálený přístup na plochu vašeho počítače a odcizit vaše peníze.

Útočník na internet umístí lákavou reklamu slibující zaručené zisky. V reklamě se pro zvýšení důvěryhodnosti mohou objevovat známé osobnosti a významné společnosti.

Reklama vybízí k vyplnění kontaktního formuláře. Po odeslání údajů je oběť oslovena například telefonicky podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky různých investičních společností.

Roztáčí se kolotoč intenzivní manipulace. Oběť poskytne osobní údaje, snímky osobních dokladů, údaje o platební kartě a nakonec umožní i vzdálený přístup na plochu svého počítače (na základě telefonických instrukcí nainstaluje do svého počítače software, který vzdálený přístup umožnuje).

Pod dojmem regulérní investice odesílá oběť své peníze přímo pachateli nebo je díky poskytnutým nástrojům provádí sám pachatel.

Podvodníci využívají profesionálně vypadající investiční platformy. Vše vypadá velmi věrohodně a slouží k prodlužování nevědomosti či vylákání dalších finančních prostředků. Zdroj: Policie ČR