Hodně neobvyklý případ, o kterém Deník již informoval, řešili nedávno strážníci Městské policie Hluboká nad Vltavou. V chatce na okraji města objevili tři děti, které tu ve stísněných podmínkách měly žít společně se čtyřmi dospělými. Podobný případ strážníci ve městě nepamatují.

Strážníci na chatku přišli náhodou, když řešili stížnost na chování několika dospělých v nedaleké lokalitě. Poté, co zjistili, že na místě jsou děti, z jejichž slov mělo vyplynout, že nemají dostatečnou péči, předali věc k šetření Policii České republiky.

Prvotní poznatky například hovořily o tom, že se děti myly v nedalekém potoce. To ale dospělí, kteří žili s dětmi v chatce, následně vyvrátili. Děti se s matkou dostaly na jih Čech z jiné části republiky poté, co je měl i s matkou vyhodit z bytu jejich otec. S matkou pobývaly u Hluboké údajně asi dva týdny.

Spolu s policisty byly přivolány na místo z budějovického magistrátu také pracovnice odboru sociálně právní ochrany dětí (OSPOD). K případu se ale blíže nechtěly vyjádřit s odvoláním na paragraf 57, zákona o sociálně právní ochraně dětí. Podle zákona není možné sdělovat s ohledem na povinnou mlčenlivost podrobnější skutečnosti o výkonu sociálně-právní ochrany dětí. V odpovědi Deníku ale magistrát připustil, že se podobné případy občas stávají.

close Hlubočtí strážníci našli děti náhodou. info Zdroj: se svolením Městské policie Hluboká nad Vltavou zoom_in Hlubočtí strážníci našli děti v chatce náhodou.

V médiích se spekulovalo o tom, jak mohly děti pobývat delší čas bez omluvy mimo školu, ale jejich základní škola absenci řádně nahlásila. Jenže se jedná o jiný kraj a další šetření ještě nedošlo tak daleko, aby dohledalo děti v chatce u Hluboké.

Poměry na místě prověřovala také Policie České republiky. „Podle našich zjištění nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání,“ konstatoval pro Deník jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. Děti si tak užily jen nečekané a trochu divoké prázdniny. I když nedošlo k protiprávnímu jednání, byly ale matce odebrány, nejprve převezeny ke kontrole do nemocnice a poté umístěny do dětského domova. Podle médií už bylo takto matce v minulosti odebráno více dětí. Postup OSPOD České Budějovice prověřil i krajský úřad a nezjistil žádné pochybení.