Filip Kubiš bude na této světové sportovní akci reprezentovat Českou republiku v ledním hokeji. Pouze několik hodin před odletem do dějiště univerziády poskytl Deníku následující rozhovor.

Filipe, jak probíhala nominace hráčů do českého reprezentačního týmu?

Trenéři mužstva už minulou sezonu mapovali, kteří hráči z extraligy, první a druhé ligy, studují vysokou školu. Nějakým způsobem se dozvěděli, že já studuji na Pedagogické fakultě při Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Ozvali se mi, chtěli ode mne nějaké údaje a sdělili mi, že organizují několik přípravných kempů v souvislosti s univerziádou. Loni v listopadu jsme sehráli přípravné utkání s Mostem, v období Vánoc byl další dvoudenní kemp, kde jsme hráli s Benátkami nad Jizerou. Další kemp se uskutečnil v lednu a poslední přípravu jsme absolvovali ve dnech 9. a 10. února ve Slaném.

Z jakých hráčů je mužstvo poskládané?

V týmu jsou převážně hráči z druhé ligy, protože kluby z vyšších soutěží moc nechtěli své hokejisty uvolnit.

Parta je dobrá?

Co jsme se zatím mohli poznat, tak ano. I českobudějovický trenér Liška, který mužstvo vede, řekl, že kádr vypadá dobře a mužstvo by mělo vytvořit dobrý kolektiv.

Je v českém týmu ještě nějaký hráč z jihu Čech?

Jsem tam já a ještě českobudějovický Jiří Hanzal, hrající první ligu za Jihlavu.

Jak bude písecký klub řešit vaši absenci v týmu?

O mojí účasti na univerziádě jsme se v klubu bavili někdy loni v listopadu, tedy v době, kdy existovala možnost, že bych se do Číny také mohl dostat. Klub mi dal písemný souhlas k tomu, že mě uvolní a nebude mi bránit v účasti na univerziádě, za což všem děkuji. V brance bude chytat Michal Pinkas a dvojkou bude někdo z juniorů a nebo Klestil z Českých Budějovic.

Se kterými celky se náš tým střetne v základní skupině?

Postupně sehrajeme zápasy s reprezentačními týmy Kanady, Velké Británie, Kazachstánu a domácí Číny. Druhou skupinu tvoří Rusko, USA, Korea, Slovensko. Ve skupině se hraje systémem každý s každým, nejlepší dva z každé skupiny postoupí do semifinále. Vítězové pak spolu sehrají finále, poražení zápas o třetí místo.

Univerziáda je vaší první reprezentační akcí?

V šestnácti letech jsem byl na srazu této věkové reprezentace jako náhradník, ale toto bude moje první akce, kdy budu moci obléknout reprezentační dres České republiky. Je to hezký pocit, moc se na to těším.

Univerziáda se uskuteční v Číně, tedy v zemi, kde se v létě konaly olympijské hry. Co od této akce očekáváte?

Podle propozic, ale i z informací, které jsem si našel na internetu, vím, že nás tam čeká pěkná zima. Někdy tam bývají teploty i minus třicet stupňů, tak jsem zvědavý, co nás tam čeká. Přes den tam snad budou mírnější zimy. Dostali jsme jednotné oblečení, snad bude dostatečně teplé.

A co samotná Čína? Je to pro vás velká neznámá?

To určitě. Vůbec si nedokáži představit, co nás v Číně čeká. Nikdy jsem v této zemi nebyl. Myslím si ale, už podle toho, jak Čína výborně připravila letní olympiádu, že i tato univerziáda bude po organizační stránce na vysoké úrovni. Navíc ve stejném místě chce Čína uspořádat v roce 2018 zimní olympiádu, takže univerziáda pro ně bude takovou přípravou.

Co byste chtěl v Číně poznat?

Kdybychom tam jeli v létě, tak by to asi bylo na nějakou turistiku, ale v zimních podmínkách to bude složitější. Je známo, že v Číně žije hodně lidí, konkrétně v této provincii asi deset milionů. Samotné město Harbin má přes tři miliony obyvatel. Jsem hlavně zvědavý, na jaké úrovni se tam žije.

Budete tam dva týdny. Co si berete s sebou pro volné chvíle?

V univerziádní vesnici by měla být místnost asi s dvaceti počítači, takže se tam všichni vystřídáme. S domovem budu komunikovat hlavně přes internet a omezeně, v rámci možností, i telefonicky. Myslím si, že když budeme mít nějaké volno, tak se budu snažit navštívit město a sportoviště, kde se bude soutěžit. Rád bych viděl curling, short track a krasobruslení dívek. Beru si s sebou přehrávač, který vozím všude, ten mi nejvíce zpříjemní volné chvíle na zabavení.

Jak vaši čínskou „misi“ přijali spoluhráči v píseckém týmu?

(Smích) Dělali si ze mne legraci, že jedu do Číny a chtěli, abych jim přivezl hůlky na jídlo. A ptali se mně, jestli se vůbec vrátím domů a podobně. Když viděli, jaké jsou tam teploty, projevili obavy, abych tam nezmrznul. Kromě Tomáše Burkoně, který byl zrovna v Harbinu, nikdo z kluků z píseckého mančaftu v Číně ještě nebyl. Tomáš mi řekl, že město je docela pěkné, moderní a má nákupní centrum s levným zbožím. Snad si odtud něco přivezu.

Máte na mysli něco konkrétního?

Všichni říkají, že je tam levná elektronika, tak bych si koupil asi nějaký pěkný notebook nebo foťák a podobně. Na prvním místě tam ale jedu hrát hokej a co nejlépe reprezentovat naší zemi, nákupy, to bude až to poslední.

Aco rodiče?

Ti mi v tomto fandí. Hlavně otec mě v hokeji moc podporuje, vždyť taková šance se v životě jen tak nenaskytne. Reprezentační dres neoblékám každý den, takže v tomto mám od obou velkou podporu.

Kdy sehraje český tým svůj první zápas ve skupině?

Bude to ve středu 18. února proti Velké Británii.

Bude o turnajové zápasy divácký zájem?

Já myslím, že ano. Když to porovnám se zájmem diváků na letní olympiádě, myslím si, že i nyní budou diváci zvědaví na všechny tyto zimní sporty. Sám se nechám překvapit. Slavnostní zahájení univerziády se uskuteční 18. února na tamním největším stadionu, který je asi pro deset a půl tisíce diváků. Těším se, co pořádající země předvede.

A co stravování?

V propozicích je uvedeno, že si můžeme vybrat mezi čínskou, evropskou a vegetariánskou stravou, takže v tom nevidím žádný problém.

Jak se vyrovnáte s časovým posunem?

Jsou tam o sedm hodin napřed, tak se s tím budeme muset všichni nějak vyrovnat. I z tohoto důvodu přicestujeme do dějiště univerziády tři dny předem, abychom se stačili alespoň trochu aklimatizovat. Snad nám to bude stačit.

Kdo bude v týmu brankářskou jedničkou?

Podle mého názoru bude v úvodním zápase jedničkou Nedvídek z Liberce, v dalších utkáních se uvidí. Bude záležet na vývoji ve skupině a dalších okolnostech, snad mi dají trenéři taky šanci.

S jakými představami cestujete do Číny na nadcházející univerziádu?

Co se týká sportovní stránky, je cílem našeho týmu přivézt domů nějakou medaili, protože náklady na účast na této akci jsou hodně vysoké. Samozřejmě, že bych rád dostal příležitost v brance a nějaký ten zápas odchytal. Ve volném čase bych chtěl poznat, jak to tam vypadá a co nejvíce si toho prohlédnout. Budu hodně fotit a točit na kameru, protože si chci domů přivézt co nejvíce vzpomínek na Čínu. Vůbec si nedokáži představit, co nás tam čeká. Doufám, že to s týmem dotáhneme hodně daleko.