Stalo se to při dvou vítězných přátelských zápasech v Norsku, hraných v rámci přípravy na blížící se mistrovství světa na Slovensku.

Při krátkém zastavení doma v Písku poskytl Jakub Kovář Píseckému deníku následující rozhovor.

Řekněte, jak náročná pro vás byla letošní extraligová sezona v dresu Českých Budějovic, ve které jste odchytal všechny zápasy v základní části soutěže?

Sezona byla hodně náročná, a to jak fyzicky, tak i psychicky. Ale vzhledem k tomu, že se mně i celému týmu dařilo, tak se tím velká únava jako by odbourávala a hrálo se nám dobře. V základní části extraligy jsem odchytal dvaapadesát zápasů, v play off to bylo šest utkání.

Já jsem si celou sezonu velice užíval a nemyslel jsem na to, že bych si měl odpočinout a pustit do branky někoho jiného. Byl jsem rád za to, že jsem v každém zápase dostal šanci chytat a snažil jsem se dělat svoji práci co nejlépe. Myslím si, že se mi to povedlo.

A to ani ze strany trenéra nepřišel návrh, abyste si v některém ze zápasů odpočinul a přepustil své místo v brance svému náhradníkovi?

Ne. S trenérem jsem se bavil ještě před prvním zápasem ve Vítkovicích, kde mi řekl, že budu chytat. Od té doby jsme o tom nehovořili. Pouze jednou jsme spolu řešili, jestli budu chytat nějaký zápas venku, kdy to vypadalo, že vůbec s mužstvem nepojedu. Nakonec mi trenér řekl, že by chtěl, abych chytal. Od té doby nemělo cenu řešit, jak to bude dál.

Vy jste se prakticky ze dne na den stal brankářskou jedničkou týmu poté, co Roman Turek nečekaně oznámil ukončení hráčské kariéry. Jak jste tehdy vnímal tuto, pro vás, zcela novou situaci?

V prvé řadě musím říci, že mně loni končila v klubu smlouva a Budějovice projevily zájem na jejím prodloužení s tím, že budu v týmu jako jednička a se mnou tam nadále zůstane Roman Turek. Kdybych v mužstvu nebyl jako jednička, zřejmě bych tam nezůstal.

Měli jsme s Romanem rozložený počet zápasů na sezonu, já jich měl odchytat pětatřicet, Roman zbylých sedmnáct, s ohledem na výkonnost nás obou. To, že se Roman v létě rozhodl skončit, celou situaci hodně změnilo.

Trenéři vsadili na to, že odchytám většinu zápasů, a pokud by to nešlo, sáhli by po jiném řešení. Od prvních zápasů se ale mužstvu dařilo a nebyl důvod k tomu, aby mě střídali či přivedli do mužstva jiného brankáře. A protože se mi vyhýbala zranění, vydržel jsem chytat hodně dlouho.

Vídáte se s Romanem Turkem i nadále?

Ano, Roman zůstal nadále u hokeje, pracuje jako trenér brankářů u mládeže a má i jiné pracovní povinnosti v českobudějovickém klubu.

Jak jste prožíval závěr základní části extraligy, kdy už se mnohá média zmiňovala o možném překonání rekordu v počtu odchytaných minut?

Věděl jsem o tom, neboť v každém rozhovoru mi novináři tuto skutečnost připomínali. Sám jsem si deset kol před koncem spočítal, kolik minut bych k rekordu ještě měl odchytat. Je velice těžké jít do zápasu s vědomím, že potřebuji odchytat celých šedesát minut, neboť se musím soustředit i na jiné věci.

Ale pak už se to blížilo, k rekordu mi chyběly dva nebo tři zápasy a já věděl, že potřebujeme dovést alespoň jedno utkání do prodloužení. Nakonec se to povedlo v předposledním duelu s Karlovými Vary, ve kterých se rozhodovalo až v nájezdech. To už jsem věděl, že by to mohlo vyjít.

Měli důležitou roli ve vytvoření tohoto rekordu vaši spoluhráči z týmu?

Co se týká hráčů v týmu, to je práce manažerů. Ti se snaží poskládat takové mužstvo, které bude fungovat co nejlépe. Když pak ale v play off narazíte na nějaký slabší článek, celý řetěz nebude až tak dobře pracovat.

Já si myslím, že budějovický tým byl v této sezoně poskládaný velice dobře a kromě několika zápasů loni v listopadu, kdy nám to moc neklapalo, jsme hráli velice dobře. Měli jsme snad druhou nejlepší obranu v soutěži, a to už svědčí o mnohém.

Kde vidíte příčiny vyřazení Mountfieldu ve čtvrtfinále play off s Vítkovicemi?

Celá série byla hodně vyrovnaná. My jsme v některých zápasech byli lepším týmem, v dalších byly zase lepší Vítkovice. Největší rozdíl byl v tom, že ve vítkovickém týmu figurovala dvojice výborných hráčů Viktor Ujčík – Jiří Burger, kteří byli osobnostmi mužstva i v semifinále proti Pardubicím.

Já i vítkovický brankář Roman Málek jsme dostávali málo gólů, neboť obrany hrály velice dobře, ale právě Ujčík a Burgerem nám nastříleli nejvíce branek. Oba byli u nejdůležitějšího zápasu, který jsme prohráli na nájezdy. Oni své šance využili a bylo rozhodnuto. Proměněnými nájezdy nás v této sérii „dodělali“.

Jaké pro vás byly extraligové zápasy proti Plzni, za kterou hrál váš bratr Honza?

Honza mi ve čtyřech zápasech této sezony vstřelil pět gólů, což je dost. Je to rarita, protože v extralize není jiného hráče, který by mi v této sezoně vstřelil víc branek než právě on. Nevím, čím to bylo. Na tréninku jsem ho už delší dobu neviděl, takže jsem nevěděl, co od něho můžu očekávat.

Jeho zakončení až tolik neznám, ale spíše to byla shoda náhod, že se Honza dostal do šancí, které dokázal proměnit. Prostě to trefil tak, jak to trefil (smích).

Honza dostal pozvánku k přípravě reprezentačního týmu, ale on se omluvil a dal přednost startu za Ústí nad Labem v baráži o extraligu. Jak se na to díváte?

V tomto případě nejde ani tak o bráchu, jako o kluby. Co mi Honza sám povídal, jsou diváci v Chomutově na něj hodně naštvaní kvůli tomu, že letos hraje za Ústí. Jenomže tato záležitost se řešila už někdy v létě. A Honza v tom neměl prsty, to byla záležitost dohody obou klubů, Plzně a Ústí.

Ústečtí si uvědomili, že by pro ně bylo lepší, kdyby Honza hrál za ně a ne proti nim. I proto ho neuvolnili pro reprezentaci, vždyť ho nyní čekají barážové zápasy s Mladou Boleslaví.

Jak vidíte šance obou těchto týmů v baráži?

Mladá Boleslav má s baráží svoje zkušenosti, letos ji bude hrát snad počtvrté. I když v extralize skončila poslední, v barážových zápasech měla vždy navrch. Letošní sezona byla pro toto mužstvo hodně smolná, i tím, co se kolem něho dělo ohledně odebraných bodů.

Byly tam i změny hráčů i trenérů, uvidíme, jak se mužstvo s tímto vypořádá. Ústí vyhrálo první ligu a jistě udělá maximum pro to, aby postoupilo. A má k tomu letos velkou šanci.

Které utkání základní části považujete ze své strany za nejvydařenější? Ze kterého máte nejlepší pocit?

Řekl bych, že nejlepší zápasy jsem odchytal v Karlových Varech. Oba jsme vyhráli na samostatné nájezdy, ten první 2:1 a druhý 3:2. Pokaždé jsem čelil více než padesáti střelám a práce v brance jsem měl až dost. Byla to pro nás dvě velká vítězství.

Co se týká play off, myslím si, že každý ze šesti čtvrtfinálových zápasů byl dobrý, ale nejlepší byl asi ten čtvrtý, ve kterém jsme v Ostravě vyhráli 3:1 a srovnali tak sérii s Vítkovicemi na 2:2.

A co finále extraligy mezi Třincem a Vítkovicemi? Kdo má větší šanci na zisk mistrovského titulu?

Mám pocit, že tato série bude jednoznačná ve prospěch Třince, i když Vítkovice jsem bral do play off jako nejlepší tým. Vypadá to tak, že Vítkovičtí to na Třinec neumí a budou mít velké problémy, aby v domácím prostředí něco udělala i s dosavadním vedením soupeře 2:0 na zápasy.

Myslím si, že kdyby Vítkovice hrály finále se Slavií, měly by větší šanci na titul, ale s Třincem to budou mít hodně těžké. Třinecká síla v útoku je opravdu velká a vítkovická obrana na ni nebude stačit.

Vaším spoluhráčem v českobudějovickém týmu je další písecký odchovanec Pavel Kašpařík. Jaký je to hráč?

Já byl strašně rád, když jsem loni v létě zjistil, že se Pavel bude stěhovat z Liberce do Budějovic. Byl to další Písečák v mužstvu, a když bylo třeba, jezdili jsme domů společně jedním autem. Hodně spolu sdílíme stejné názory na hokej a dost věcí jsme také vyřešili. Jsem rád, že je Pavel v našem týmu.

Jste odchovancem píseckého hokeje, sledoval jste výsledky týmu IHC v letošní sezoně první ligy?

V minulé sezoně jsem měsíc strávil v prvoligovém Táboře a dobře vím, jak to tam fungovalo. Po postupu do první ligy museli v Táboře zkvalitnit hráčský kádr natolik, aby mužstvo hrálo ve vyšší soutěži důstojnou roli.

Proto jsem nepochopil kroky píseckého klubu, že se nepoučil ze zkušeností Tábora a vstoupil do soutěže prakticky s druholigovým kádrem. Něco takového prostě není možné udělat. Chápu, že klub chtěl ušetřit peníze za nákupy kvalitnějších hráčů, ale když to tak vezmu zpětně za celou sezonu, tak asi prodělal více, než kdyby k tomuto kroku sáhl hned na začátku.

Asi jim mnozí lidé říkali, že s takovým kádrem se první liga nedá hrát. Zřejmě to ale nechtěli slyšet nebo si mysleli, že to alespoň zkusí a pak se uvidí. Bohužel pro písecký hokej to dopadlo tak, jak to dopadlo. Mužstvo skončilo poslední a neuspělo ani v baráži.

V roce 2006 jste byl draftován klubem NHL Philadelphia Flyers. Nemají v zámoří zájem o vaše služby?

Od roku 2006 klub sleduje, jak si v brance počínám. Letos se byli zástupci Flyers na mě podívat asi v sedmi zápasech. Prý se jim moje výkony líbily a mají o moje služby zájem, ovšem není cesty, jak mě uvolnit ze smlouvy, kterou mám nyní v Budějovicích. To by mě musel budějovický klub zadarmo uvolnit, a to se samozřejmě nestane. Proto musím počkat, až mi v Budějkách skončí smlouva.

Před několika dny jste dostal pozvánku do reprezentačního týmu, za který jste odchytal dvě přátelská utkání v Norsku. Jaký z nich máte pocit?

Pozvánka do reprezentace mě potěšila a přiznám se, že jsem s ní i tak trochu počítal. Za výkony, které jsem v sezoně podával, mohla pozvánka přijít i o něco dříve. Jsem rád, že přišla právě teď, aspoň si trochu prodloužím sezonu.

Odchytal jsem oba vítězné zápasy v Norsku a třeba ještě nějakou šanci dostanu. Nyní nás čekají dva zápasy v Bělorusku a příští týden naše mužstvo přivítá v Litvínově dvakrát Švýcarsko. Uvidím, jestli ještě dostanu šanci si zachytat.

Jaké pro vás byly zápasy v Norsku?

Trenér Alois Hadamczik mě pochválil za oba zápasy, ve kterých jsme pokaždé vyhráli 2:1. Já jsem byl se svými výkony rovněž spokojený, i když inkasované góly mě dost mrzely, protože byly dost smolné. Myslím si, že jsem odvedl to, na co jsem měl a že bych se na mezinárodní scéně neztratil. Budu bojovat dál, abych v mužstvu zůstal co nejdéle.

V Bělorusku byste měl jedno utkání odchytat vy a a jedno Jakub Štěpánek. Jaký vás čeká soupeř?

Nevím, a ani nad tím nepřemýšlím. Když jsme cestovali do Norska, rovněž jsem nezkoumal, co nás čeká za soupeře. Prostě, jaký tým proti nám nastoupí, takový bude. Jsem na ledě od toho, abych tam dělal svou práci co nejlépe a byl jsem týmu co nejvíce prospěšný. Budu se připravovat jako na každý jiný zápas, nedělám v tom velký rozdíl.

Po návratu z Běloruska vás čekají domácí zápasy se Švýcarskem a poté již příprava mužstva bude směřovat k blížícímu se mistrovství světa na Slovensku…

Každý zápas, který nyní sehrajeme, bude pro náš tým důležitý, stejně tak i všechny tréninky, které absolvujeme. Hodně bude záležet na tom, co trenér vymyslí, jaké má plány a které brankáře nakonec nominuje. Určitě má v hlavě ještě několik otazníků, které bude v příštích dnech řešit.

Já si budu v reprezentačním mužstvu užívat každý den. Chci tam zůstat co nejdéle, ale až mi trenér řekne, že končím, tak se prostě sbalím a půjdu. A nebo třeba v mužstvu ještě vydržím…

Jak vidíte své šance, zachytat si na Českých hokejových hrách, které se konají ve dnech 21. až 24. dubna v Brně?

V Brně už budou startovat hráči, kteří přijedou z NHL. A pokud trenér pozve i brankáře z této soutěže, určitě bude chtít, aby se mu ukázali právě tam. To by už pro mě byla asi konečná. Ale může se stát cokoliv.

A co kdyby se vám dařilo a objevil jste se v konečné nominaci české reprezentace pro mistrovství světa na Slovensku?

Uvnitř bych byl spokojený a zároveň bych věděl, že mě čeká další soustředění týmu a velmi náročná práce. Nechci mluvit o tom, že bych rád cestoval na mistrovství světa, to v žádném případě. O nominaci budou rozhodovat kompetentní lidé, jejichž snahou bude poskládat mužstvo z co nejkvalitnějších hráčů. Vždyť český tým pojede obhajovat první místo z minulého šampionátu.

Budou Slováci dobrými hostiteli nejlepších světových týmů?

Těžko říct, já o tom nepřemýšlím. Osobně jsem radši, když jedu na nějakou reprezentační akci a je to daleko, abych tam mohl poznávat nové věci. Raději bych letěl podívat se na mistrovství někam do Ameriky nebo do Kanady než pár kilometrů za české hranice (smích).

Na druhou stranu si myslím, že zápasy budou vyprodané a v hledišti bude skvělá atmosféra. Aspoň nemusí fanoušci na utkání daleko cestovat.

Vždy po skončení hokejové sezony nastupujete coby útočník za tým HC ŠD Písek v oblastní lize hokejbalistů. Co to pro vás znamená?

Rád hraji hokejbal už jenom proto, že po dlouhé sezoně chytání v hokejové brance toho mám tak akorát dost. Rád si užiji s jinými spoluhráči radost ze vstřelených gólů a samozřejmě i z vítězství a také prožívám různé emoce na střídačce.

Navíc beru hokejbal jako výborný doplňkový sport na fyzičku. A když se nám pak s klukama povede soutěž vyhrát, mám výborný pocit z vítězství. Proto se přece dělá každý sport a je docela jedno, o jakou soutěž se jedná.

Jaký je to pocit, když v hokejbale nejste v pozici, kde se snažíte gólům zabránit, ale naopak je střílíte do branky soupeřů?

Je to docela jiný úhel pohledu. V brance mám zodpovědnost za to, aby tým góly nedostával, v hokejbale se naopak starám o to, abych góly střílel. Líbí se mi, že tyto dvě činnosti každoročně střídám.