Ten den byl první částí oslav letošního výročí 60. let Sokola „Bivoje“ Bernartice v organizovaných soutěžích. V rámci posledního mistrovského zápasu letošní sezony okresního přeboru – MHL Sokol Bernartice – HC Zbelítov se všichni zúčastnění fotili do kalendáře, který bude vydán k tomuto výročí na podzim letošního roku. Poté sehráli staré gardy Bernartic krátký přátelský zápas.

Sešlo se hodně hráčů a funkcionářů současných i minulých. Spousta lidí se potkala po letech a zavzpomínala na společné zážitky. Sešli se v mnoha případech lidé, kteří se neviděli spoustu let. Všichni prožili příjemné odpoledne a skvěle se bavili.

Historie hokeje v Bernarticích sahá až do roku 1936. Tehdy začala skupina nadšenců z Bernartic holdovat světovému sportu zvanému lední hokej. Zápasy se hrály na rybníků Zámecký pod hlavičkou Tělocvičné jednoty Sokol Bernartice s mužstvy z okolních vesnic.

Hrálo se až do roku 1940 a poté byla činnost přerušena. Znovu se začalo až v roce 1945. V sezoně 1950 – 1951 byla poprvé podána přihláška do soutěží okresního přeboru Milevska a byl založen Oddíl hockeyový. Až do roku 1963 se hrálo na přírodním kluzišti, které bylo vybudováno na rybníku Zámecký.

Mezi lety 1963 až 1977 začalo nejslavnější období v historii hokeje v Bernarticích. Byl vybudován přírodní hokejový stadion U sokolovny a až do roku 1969 se mužstvo několikrát stalo vítězem okresního přeboru. Po několikaletém působení v krajské soutěži (I. A třída) ji Bernartičtí v roce 1974 vyhráli a postoupili do krajského přeboru.

V této první sezoně dosáhl bernartický hokej obrovského úspěchu, když deklasoval všechny své soupeře, mezi kterými byla i dnes slavná mužstva z okresních měst Jihočeského kraje. Bernartičtí skončili první s náskokem osmi bodů.

Dva roky se hrála v Bernarticích hokejová divize s takovými soupeři jako jsou týmy VS Tábor, Soběslav, Hluboká nad Vltavou a další. V roce 1977 byly divize v naší republice zrušeny a většina oddílů sestoupila do krajského přeboru. V bernartickém hokeji se za těch 60 let vystřídalo mnoho hráčů.

V mnoha případech to byly celé rodiny. Pamětníci rádi vzpomenou na mnoho bratrských dvojic, ale i otce a syny, kteří reprezentovali Sokol Bernartice. Letos oddíl slaví významné výročí a oslavy budou pokračovat i v září před začátkem další sezony.

Ale hokej v Bernarticích není jenom minulost. Je to i současnost a hlavně budoucnost. Přestože hokej je finančně velmi náročný sport, mnoho mladých hráčů z Bernartic a okolí působí v mládežnických družstvech Milevska, Písku a Tábora. To je něco, co je velmi důležité pro hokej nejen bernartický, ale dává to i naději, že se hokej u nás bude hrát nadále. Doufejme, že ještě minimálně dalších šedesát let.

JAROSLAV SUCHAN