Tým IHC Komterm Písek obsadil po nadstavbové části soutěže poslední šestnáctou příčku, takže bude s předposlední Chrudimí bojovat s vítězi tří skupin druhé ligy o udržení ve druhé nejvyšší soutěži u nás.

Po pondělním tréninku píseckých hokejistů jsme požádali trenéra mužstva Aloise Chlustinu o rozhovor.

Řekněte, jaké máte v posledních dnech spaní?

(Smích) Noci jsou krátké a já často přemýšlím o tom, co a jak bude v nadcházejících zápasech baráže. Pokud spím, tak docela dobře, ale může být hůř. Nemám obavy z barážových utkání, neboť já svému týmu věřím. Ten uplynulý měsíc byl strašně dlouhý a všichni už se nemůžeme dočkat čtvrtka, až to všechno začne.

Dnes je to právě měsíc, co jste sehráli poslední mistrovské utkání první ligy. Byly pro vás uplynulé týdny hodně dlouhé?

Tvrdě jsme se připravovali, prvních čtrnáct dní čtyřfázově, kdy jsme střídali led, posilovnu, odrazovou sílu a opět led. Tréninky jsme si zpestřili turnajem v bowlingu, kterého se zúčastnil i realizační tým. Snahou bylo, aby mužstvo nepostihla obávaná „ponorková nemoc.“ Myslím si, že jsme to všechno ustáli, přestože jsme spolu byli neustále od rána až do večera.

Měsíc bez hokeje byl hrozně dlouhý, ale všechno je to v návaznosti na APK, na přímý nepostup a nesestup. Dneska můžeme říci, že kdyby byl přímý sestup, tak už jsme ve druhé lize, takto máme šanci si udržet prvoligovou příslušnost. Je to dvousečné, ale jak říkám, v přípravě jsme udělali maximum, hráči jsou zdravě nabuzení, mají dostatek fyzických sil, psychicky by měli být odolní. Teď už bude záležet jenom na samotných aktérech, kteří se dostanou v zápasech na led.

Jak tuto dlouhou přestávku a velké tréninkové dávky brali samotní hráči?

Naši hráči jsou profesionálové, takže co jim trenér nakáže, tak splní. Tak to prostě je. Hokej je práce jako každá jiná. A navíc, pokud mají kluci svoji práci jako koníčka, tak by to měli ukázat na ledě.

Jsou hráči zdravotně v pořádku?

Ano, všichni jsou v pořádku. Doléčili jsme různá drobná zranění, takže všichni naplno trénují. Vzali jsme si na pomoc Vláďu Kubeše, kterého písečtí fanoušci dobře znají. Měl zdravotní problémy, ale nyní už je fit a nastoupí již do prvního zápasu.

V rámci přípravy jste před několika dny sehráli přátelské utkání s extraligovým týmem Českých Budějovic. Co vám tento zápas ukázal?

Na ledě soupeře ze špičky extraligy jsme sehráli velmi dobrou partii, ve které jsme prohráli 1:3. Chtěl jsem se v tomto zápase přesvědčit o tom, zda naši hráči mají na takový zápas po silové stránce a bruslařsky, a to se všechno naplnilo. Rezervy ještě máme v koncovce, i když proti nám stál nejlepší brankář extraligy Jakub Kovář. Myslím si ale, že jsme v zápase potvrdili, že bruslit umíme. Vydrželi jsme se soupeřem bojovat po celý zápas.

Dneska už znáte všechny svoje barážové soupeře. Začnete ve čtvrtek s atraktivním týmem a tím je jindřichohradecký Vajgar. V jakém duchu bude sehrán tento úvodní zápas?

Já toto utkání neberu jako jihočeské derby s tradičním rivalem, ale jako první utkání z osmi, která nás v tomto turnaji čekají a kde se rozhodne o momentální formě a připravenosti jednotlivých týmů. A také o srdíčku hokejistů, kteří budou chtít první ligu v příštím ročníku hrát.

Jak už jsem před soutěží řekl, Písek do první ligy patří, což nyní musíme potvrdit v nadcházejících zápasech. Je to všechno o prvním střídání, o první vstřelené brance, o první třetině, o nasazení, bojovnosti, tvrdosti, pohybu a o osobní statečnosti hráčů. To kluci dobře vědí a v tomto směru musí ke všem zápasům přistoupit.

Tým Vajgaru je soupeřem, kterého jistě dobře znáte, neboť je v něm několik hokejistů, kteří ještě na začátku sezony působili v Písku. Na zápas jistě přijde hodně diváků z Písku i z Jindřichova Hradce. Jak důležitý bude výsledek z tohoto úvodního duelu?

My nic jiného než tři body z tohoto zápasu nebereme. A vítězství z tohoto zápasu by pro nás bylo nesmírně důležité, protože hned v sobotu hrajeme v Chrudimi a v pondělí doma přivítáme ambiciózní celek ze Šumperku. Všechno bude nesmírně těžké, ale z minulosti všichni dobře víme, jak důležité je vyhrát první zápas. Jak si to kluci nastartují, tak budou hrát i v dalších zápasech.

I když vás nyní čekají zápasy každý druhý den, měli byste je fyzicky zvládnout dobře. Bude to platit i na ledě?

Hráči jsou fyzicky velmi dobře připraveni, za to dávám ruku do ohně. A měli by zápasovou zátěž z prvních tří duelů zvládnout výborně. Ale taková utkání jsou hodně o psychice, o důvěře v hráče, o osobní statečnosti, o disciplíně ve vyhrocených momentech. To znamená: hrát v pěti, dojít si pro faul, být aktivní a dobře sehrát přesilové hry. Tam bychom měli mít navrch.

V sobotu vás čeká tým Chrudimi, který dobře znáte z letoní sezony první ligy. Jaký je to soupeř?

Je to mužstvo, které je postaveno na dvou nebo třech zkušených hráčích. Taktika, kterou zvolíme, bude docela jiná, než kterou jsme naordinovali hráčům v základní či nadstavbové části ligy. Nesmíme dát soupeři ani píď ledu. Povinností pro nás bude v Chrudimi bodovat. To bude rovněž základ k úspěchu v této baráži.

A v pondělí do Písku přijede druholigový tým Šumperku, který se netají postupovými ambicemi. Bude to nebezpečný soupeř?

Šumperk bude velice těžkým soupeřem, neboť má ve svém kádru řadu zkušených hráčů, kteří přišli z Vítkovic, z bývalého týmu havířovských Panterů a další. Máme zmonitorované všechny naše soupeře.

Já jsem se byl podívat na finále druhé ligy skupiny Západ Klášterec nad Ohří – Most, náš manažer sledoval finále skupiny Východ Šumperk – Orlová a můj asistent David Míka viděl zápasy finále skupiny Střed Jindřichův Hradec – Benešov. Hráče mužstev, se kterými se střetneme, známe, v tom by neměl být problém. Víme o síle všech těchto celků.

Co byste si přál vy jako trenér, ale i všichni členové mužstva, od diváků, kteří se přijdou podívat na vaše domácí zápasy?

V posledních zápasech druhé části soutěže byla návštěvnost diváků na našich zápasech slabší, ale baráž bude docela něco jiného. Početní příznivci budou naším šestým hráčem a všichni věříme, že nám vytvoří tu správnou domácí atmosféru s bouřlivým prostředím.

Minulý rok, kdy Písek bojoval o postup do první ligy, vládla v hledišti výborná atmosféra. Bude tomu i tentokrát, i když se bude hrát jen o záchranu?

Určitě. Hodně bude záležet na vstupu do baráže. Všechno se odvine od úvodních třech zápasů. Naší povinností je doma zvítězit, ale body musíme vozit i z venku. To je hlavní předpoklad k tomu, abychom se udrželi v soutěži.

Už máte v hlavě sestavu pro úvodní zápas baráže?

Určitě mám. Do branky nastoupí písecký odchovanec Marek Mazanec a další jména se tají (smích). Samozřejmě, že jednáme o hráčích z extraligových týmů. Ze Sparty přijede Lukáš Luňák, z Českých Budějovic máme přislíbené hráče Martina Tůmu a Rudolfa Červeného, tak uvidíme, jak to dopadne.

A co když se vám v zápase proti Vajgaru nepodaří vyhrát?

Tak zůstane ve hře dalších jedenadvacet bodů. Ale já si takovou možnost vůbec nepřipouštím. Hráči jsou velmi dobře připraveni, všichni jsme udělali pro úspěch maximum. Nemám strach z toho, že by taková situace nestala.