Příprava mužstva IHC Komterm Písek na blížící se prvoligový ročník již finišuje, ale více o tom hovoří v rozhovoru trenér píseckého mužstva Rudolf Suchánek.

Měli jste pro přípravu na první ligu vytvořeny dostatečné podmínky?

Určitě ano. Vedení klubu v Písku udělalo za několik uplynulých měsíců obrovský kus práce. Musím poděkovat Komtermu, ale i řadě větších či menších sponzorů za to, že nám vytvořili velmi dobré podmínky pro letní přípravu. Velké penzum práce udělal sportovní manažer Pavel Horažďovský, který byl mojí pravou rukou.

Navíc před několika týdny přišel do klubu nový generální manažer Jiří Černý a myslím si, že i on udělal za tak krátkou dobu kus poctivé práce. Společnými silami jsme v Písku vytvořili výborný tým a podmínky k tomu, aby mohl hrát druhou nejvyšší soutěž u nás.

Na jihu Čech není na provozování hokeje na tak vysoké úrovni tolik finančních prostředků jako je tomu například v Chomutově či v Ústí nad Labem. My jsem nováček soutěže, ale zásluhou těchto lidí a firem máme pro hokej v Písku vytvořeny velmi dobré podmínky.

V rámci přípravy jste již odehráli devět přátelských zápasů. Co vám tyto duely ukázaly?

V těchto zápasech jsme vyzkoušeli hodně hráčů a já jsem si ověřil, jak jsou na tom psychicky i fyzicky v momentech, kdy se prohrává, tedy v době, když se mužstvu nedaří. S odehranými zápasy jsem vcelku spokojen, výjimkou bylo utkání v Havlíčkově Brodě, kde jsme zbytečně prohráli 2:5, když jsme tam měli na vítězství. Ale ona je každá porážka k něčemu dobrá, zvláště, když je to v přípravě.

Velké problémy máme v obranné činnosti. V minulé sezoně jsme naopak v obraně hráli dobře, výborně jsme pokrývali střední pásmo, ale nyní přišli do týmu noví hokejisté a bude nám nějakou dobu trvat, než se spolu sehrají. Jenom doufám, že nám to nebude trvat dlouho. Hráčů máme v týmu dost, navíc máme přislíbenu výpomoc z Českých Budějovic, takže se nemusíme nijak šetřit. Na nedostatek hráčů se rozhodně nebudeme v sezoně vymlouvat.

A se současným hráčským kádrem jste spokojen?

Máme dva vyrovnané gólmany Pinkase a Jágra, za což jsem velice rád. V týmu je osm kvalitních obránců, bohužel delší dobu se budeme muset obejít bez zraněného Dietze. Mezi útočníky je velká konkurence, takže jsme do druholigového Milevska dali na střídavý start Kořánka, Urbance a Rezka, kteří kdykoli mohou zasáhnout do zápasů za náš tým.

Přípravné období zakončíte pondělní generálkou na ledě extraligových Českých Budějovic. Jaký bude tento zápas s účastníkem nejvyšší soutěže?

Jsem velice rád, že tento zápas sehrajeme právě v Českých Budějovicích a s tak kvalitním soupeřem. S tímto klubem máme velmi dobrou spolupráci a já věřím, že nám bude dodávat do Písku hráče, kteří nám byli přislíbeni. Utkání sehrajeme dva dny před naší prvoligovou premiérou.

Budeme hrát v pěkné hale se vším všudy a myslím si, že to bude pro naše kluky svým způsobem odměna za všechny předchozí odehrané zápasy. My si v Budějovicích vyzkoušíme ještě nějaké varianty, které bychom pak mohli uplatnit ve středečním zápase proti Třebíči.

Při zužování kádru jste se museli rozloučit i s hráči, kteří v minulé sezoně vybojovali postup do první ligy.Mrzelo vás to hodně?

Chtěl bych říci, že zmiňované tři hráče jsme neposlali na střídavý start do Milevska z výkonnostních důvodů. Já jsem tuto záležitost řešil se svým asistentem Davidem Míkou snad týden a nebylo to pro nás příjemné rozhodování. Ovšem pokladna klubu není zase až tak plná, abychom si mohli dovolit mít v kádru tolik hráčů.

Proto museli někteří kluci odejít. Kdyby záleželo jenom na mě, tak bych si je v mužstvu nechal, bohužel to nejde. Například Milan Kořánek i Josef Urbanec tady odvedli vynikající práci, ale kádr jsme prostě museli zúžit a toto rozhodnutí padlo zrovna na ně.

Do mužstva nedávno přišli zkušení hráči Dragoun a Suja. Jak oba zapadli do píseckého týmu?

O služby Michala Dragouna jsem usiloval snad měsíc a byl jsem s ním neustále v kontaktu. V jeho případě se jednalo o to, jestli si ho Ústí nad Labem nechá nebo ne. On nedostával v mužstvu tolik příležitostí, protože Ústí má hodně vyrovnaný kádr. Nyní je tedy u nás. Myslím si, že to bude tahoun mužstva. Je to výborný kluk do party.

Co se týká Jakuba Suji, to je mladý hráč ze Slovenska, se kterým jsme domluveni na tom, že u nás bude z Českých Budějovic na střídavý start. Je to dobrý hokejista, ale ještě musí na sobě pracovat.

Michal Dragoun hrál za extraligovou Spartu, dále za Litvínov a České Budějovice. Budou takoví hráči tahákem pro diváky?

Já myslím, že určitě. Ale kromě něho přišli i další výborní hokejisté, Adam Mikšovský a Jiří Kudrna. Oni, ale i další hráči, by měli být pro diváky velkým tahákem.

Jsou hráči po zdravotní stránce v pořádku?

Dlouhodobě je na marodce Standa Dietz, problémy s třísly má Karel Mošovský. U něho to vypadá na několik týdnů. Musím to zaklepat, ostatní hráči jsou v pořádku. Příští týden již začnou prvoligové boje, tak doufám, že se do té doby nikdo nezraní.

Řekněte, jaká je atmosféra v kabině s blížícím se zahájením soutěže?

Svrbění v zádech již pociťujeme všichni, každý se už těší na to, až soutěž začne a rozběhne se zápasový kolotoč. Teď jsme skoro dva měsíce jen trénovali na ledě a hráli přípravné zápasy, ale soutěž je docela něco jiného. Na každém z nás je vidět, že čekáme na to, až liga začne.

V prvním kole doma přivítáte mužstvo Třebíče. Jaký je to soupeř?

Podle mého názoru je to dobrý a hratelný soupeř. Nějaké informace o Třebíči máme, ale víte, jak to chodí. Někdy v zápase rozhodují maličkosti. Musíme se vyvarovat zbytečných chyb. Doufám, že na první zápas přijde hodně diváků, čímž bych je také chtěl touto cesto na utkání pozvat. Podle mého názoru, kromě mužstev Ústí a Chomutova, která by měla hrát na špici, mají ostatní celky stejnou šanci.

Když se dobře rozjedeme a vstoupíme do soutěže úspěšně, tak nás to psychicky i herně pozvedne a měli bychom předvádět kvalitní hokej. Určitě se nechceme pohybovat na konci tabulky. To v žádném případě!

Máte už v hlavě sestavu na první ligový zápas?

Nějaká jména hráčů v hlavě mám, ale uvidíme, jak to dopadne v pondělí po zápase v Českých Budějovicích, kde nás ještě čeká jednání s místními funkcionáři ohledně působení některých hráčů v Písku. Pokud by nějací hokejisté přišli, tak bychom plánovanou sestavu zřejmě trochu pozměnili.

Kdo povede mužstvo v roli kapitána?

Kapitánem mužstva je Martin Výborný, jeho asistenty jsou Michal Dragoun a Jirka Kudrna. Chtěl bych ještě říci, že jsme rozšířili realizační tým o jednoho asistenta, kterým je Miroslav Krupka. Ten v Písku trénuje juniory. Já bych s Davidem Míkou na všechno nestačil, takže po domluvě s vedením klubu nám bude Miroslav Krupka v naší náročné práci pomáhat. Myslím si, že tento krok pomůže i mládežnickému hokeji v Písku.

Jaká podle vás bude letošní sezona první hokejové ligy?

Věřím, že to bude kvalitní soutěž, vždyť je hned druhou nejvyšší po extralize. V první lize působí celá řada hokejistů, kteří do ní přišli právě z extraligy, takže se diváci mají na co těšit. Mužstva jsou hodně vyrovnaná, takže jednotlivé zápasy budou jistě hodně zajímavé a dramatické.

Říkáte, že se diváci mají na co těšit. A co vy, vždyť středeční zápas s Třebíčí bude pro vás premiérou v první lize ve funkci trenéra. Jak vy to vnímáte?

V první lize mě čeká premiéra, takže mrazení v zádech určitě bude. Už dneska mohu zodpovědně říci, že jsme na soutěž dobře připraveni. Nejen já, ale i můj asistent David Míka, budeme trochu nervózní, to je pochopitelné. Zápasů je před námi moc a stát se může cokoliv. Samozřejmě, chceme uspět a v soutěži hrát důstojnou roli.